Високий професіоналізм, помножений на людяність: Петру Сметані — 70

Про його ювілей мені почали телефонувати колишні колеги й друзі Петра Мар’яновича як із Монастирища, так і з Маньківки. Хоча нині він працює в Києві. Однак в обох колишніх районах Петра Сметану добре знають і пам’ятають, бо він там працював. Свого часу доводилось із ним спілкуватися й мені, як журналісту обласної газети, тож двох думок у мене не було: треба сказати про Сметану слово з нагоди його ювілею.

Поділля в світ благословило

Народився ювіляр у приміському селі Шостаківка Шаргородського району на Вінниччині в звичайній родині колгоспників. Батько, Мар’ян Йосипович, колишній фронтовик, робив усе життя трактористом. Мати — Гелена Леонідівна — в ланці, від ранньої весни до пізньої осені — на буряках чи кукурудзі. У родині Сметани було четверо діток — два сини й дві дочки. Петро був старшим за дівчаток, тож довелося йому приглядати за сестричками. Було то звичайне життя сільських дітей у 1954-1960 роках. Петро не мріяв бути вчителем чи лікарем. Тож після восьмого класу вступив у Ладижинський технікум механізації. По його закінченні — армія, після якої працював у сільгосптехніці в Шаргороді. Тоді й зміцніла його думка певніше пов’язати майбутнє життя з хліборобством. Це спонукало стати в 1977 році студентом Уманського сільгоспінституту та вчитися на агронома.

Монастирищина стала другою батьківщиною

За направленням у 1982 році Петро Сметана прибув у село Коритня, де став головним агрономом місцевого колгоспу. Його організаторські здібності не лишилися непоміченими тодішніми керівниками району, й невдовзі він вже працював заступником голови колгоспу. Через якихось чотири роки Петра Мар’яновича обрали головою колгоспу імені Мічуріна в селі Бачкурине. Відтоді він і його родина мешкають у цьому селі.

— На посаді очільника бачкуринського колгоспу Петро Сметана проявив усі свої організаторські здібності й талант керівника, тож не дивно, що в 1994 році йому запропонували очолити Монастирищенське районне управління сільського господарства, — розповіла колишня заступниця голови Монастирищенської райдержадміністрації Катерина Мельник. — На цій посаді він проявив високий професіоналізм, що сприяло його подальшому кар’єрному росту. Він уміло підбирав керівників господарств, спеціалістів, у нього виробилася власна система підбору кадрів. Понад сорок років знаю його в праці, й можу з упевненістю сказати, що він не був кабінетним працівником, чиновницький дух йому не притаманний. А ще він умів чути та розуміти людей, що стало запорукою його високого авторитету.

А ось думка про земляка голови Монастирищенської міської ради, очільника територіальної громади Олександра Тищенка:

— Петро Мар’янович був і залишається справжнім господарником. Загалом це була і є прекрасна людина, яка шанує людей праці, з розумінням ставиться до проблем нинішнього сільського життя, не цурається підставити плече тоді, коли людині трудно. Він допомагав і зараз допомагає громаді так, як може й скільки може. Петро Мар’янович і Ольга Іванівна Сметани виростили й виховали чудову донечку Людмилу, яка очолює первинну ланку медицини нашої територіальної громади.

Маньківчани пам’ятають і дякують

Чималий період життя Петра Мар’яновича Сметани пов’язаний із Маньківкою, де він очолював районну державну адміністрацію, був обраний головою районної ради, працював директором одного з агропідприємств, керівником агропроєкту. Михайло Олександрович Драган, колишній начальник управління сільського господарства Маньківського району, на мій телефонний дзвінок пригадав спільні поїздки полями й селами в часи моєї роботи в маньківській районній газеті. Він детальніше розповів про Петра Сметану:

— Я добре знаю Петра Мар’яновича з його перших кроків на Монастирищині, бо він став працювати в Коритні, звідки я родом. Отож, буваючи в рідних, я мимоволі бачив і його роботу агронома, й на посаді заступника голови правління. Потім ми вже були колегами — начальниками управлінь. Його талант керівника й наполегливого організатора проявився в Коритній, а розквітнув — у Маньківці.

Цю думку свого земляка доповнює Валентин Федорович Балабак, який свого часу обіймав посаду першого заступника при п’яти керівниках Маньківської РДА:

— Петро Мар’янович вболівав за життя району. Це при ньому активувалася робота з газифікації, зокрема й виробничих об’єктів. Розгорнулося будівництво очисних споруд райцентру. Він умів згуртувати людей навколо себе, націлити на важливу справу. А загалом — це дуже порядна людина, ми підтримуємо з ним контакти й зараз, коли він ось уже понад півтора десятка років працює в Києві в агрохолдингу «Агрейн».

Додам ще думку Юрія Степановича Кононенка, який свого часу був заступником голови облдержадміністрації:

— Петру Мар’яновичу притаманний такий рівень організованості та відповідальності, якого нині бракує багатьом чиновникам. Якби їм були властиві стиль і методи Петра Сметани, ситуація в Україні була б значно кращою. Він, зокрема, цінував та вмів добирати кадри, високо шанував людяність і відданість, високий професіоналізм.

Зі словами Юрія Степановича цілком згодний, адже за ці якості й шанують ювіляра колеги, земляки та прості люди.

Василь МАРЧЕНКО, фото з родинного архіву Сметани

Читайте також: Нинішня праця освітян — це турбота про майбутнє Монастирищенської громади

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *