Молочні продукти в магазинах дещо подорожчали, й цьому є логічне пояснення: село — старіє, у селян все менше стає худоби. Не рідкість і скорочення поголів’я корів на фермах в агропідприємствах. Бо багато чоловіків пішли воювати, на фермах лишилось обмаль працівників — війна дістає і поле, й ферму… Та є й приємні приклади, коли агропідприємство не здає своїх позицій у молочному скотарстві, а прагне їх зміцнити чи навіть наростити. Принаймні так, як це роблять у СПОП «Відродження» на Шполянщині.
Характеризуючи ситуацію в галузі тваринництва, генеральний директор групи компаній «Відродження» Юрій Васильович Ляшенко сказав так:
— На фронтах зараз воює 28 працівників, які з нашого виробництва пішли захищати рідну землю. Їх відсутність дуже відчутна і на полях, і на фермах. Практично нині кожен трудівник працює за трьох, часто не рахуючись із часом, без вихідного. Дуже страждає механізація ферм. Бо кваліфіковані кадри — на фронті, а на їхньому місці люди менш досвідчені, які не завжди можуть справитися з поломкою якогось механізму, швидко відремонтувати. Тому й зросли позапланові закупівлі запчастин, побільшали витрати коштів на це. Та люди стараються, трудяться так, як у них виходить. Вже за це їм — шана і хвала.
Рік був непростий, але агропідприємство своїх позицій у царині молочного скотарства не здало. Хоча й погода торік із аномальною спекою дошкулила та вдарила по кормових посівах, тому заготовили менше фуражних кормів. Та надої через це — не впали. Навпаки, є приріст поголів’я дійного стада. Кількість корів тут не скорочується, була хіба що природна вибраковка, тому на загал корів на кінець року побільшало.
— Хай кормів і дещо менше через посуху заготовили, ніж хотілося й планувалося, але їх — досить, підстав впадати у відчай немає, — говорить Юрій Васильович. — Молоко реалізуємо лише екстракласу й попит на нього в переробників є, проблеми з реалізацією не існує. Та й як не бути високому попиту, якщо якість така, що в старі колгоспні часи навіть не снилася декому. Зараз наше молоко при нормі 3,1 відсотка містить білка 3,6 відсотка, а жирність при нормі 3,4 відсотка сягнула 4,3 відсотка. Тому вирішили не лише збільшувати дійне стадо, а розбудовувати ферму.
Між іншим, за останні пів року (чи, якщо не помиляюся, навіть рік) тут не було жодного випадку маститу вимені корів. За цим добросовісно й ретельно слідкує ветеринарна служба господарства.
Керівник СТОВ «Іскрене», що входить до групи компаній «Відродження», Тетяна Юріївна Ляшенко деталізувала перспективу молочного виробництва:
— Великий позитив дає нам участь в Асоціації виробників молока, зокрема закріплення кращих позицій, нових здобутків. Для відтворення стада практикуємо закупівлю сперми від кількох перспективних виробничих ліній поголів’я. Це гарантує міцне здоров’я та некороткий вік худоби, імунітет. І, зрештою, поголів’я, яке стабільно даватиме молоко з казеїнами, що легко перетравлюються. На молоко з такими якостями чим далі, тим буде вищий попит, бо це — здоров’я для людей.
Як бачимо, в СПОП «Відродження» не просто мають гарні надої та збільшують поголів’я, а планують у перспективі здобути якісно вищі показники, що гарантуватимуть інший рівень споживчої продукції. Я не помилюся, коли зроблю висновок про те, що «Відродження» невдовзі матиме таке молоко, що багатьом фермерам Європи й не снилося. А в Скотаревому, де діє МТФ СПОП, уже бачать цю перспективу й беруть реальний курс на цей шлях, роблять перші кроки.
Василь МАРЧЕНКО, фото автора. Шполянщина
Читайте також: Злагоджені зусилля всього СПОП «Відродження» гарантують стабільне зростання виробництва