У відкритому доступі з’явився черговий номер наукового видання – журналу «Краєзнавство», присвяченого Черкащині. Він став своєрідним підсумком 2024 року – року 70-річчя утворення Черкаської області. Всеукраїнський часопис знайомить читацьку аудиторію нашої держави з Черкащиною, окремими сторінками історії нашого краю, відомим землякам, творчим доробком черкаських краєзнавців.
Журнал складається із тематичних розділів. У першому з них вміщені статті голови Національної спілки краєзнавців України Олександра Реєнта «Державотворчий потенціал українського краєзнавства у контексті 70-річчя утворення Черкаської області», заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександра Шамрая – «Підтримка краєзнавства як складова гуманітарної політики органів державної влади», голови Черкаської обласної організації НСКУ Валентина Лазуренка – «Краєзнавство Черкащини в умовах воєнного стану як чинник ідеологічного опору російському агресорові». У цьому ж розділі зроблено історичний екскурс, у якому йде мова про утворення та розвиток Черкаської області і край у добу розбудови незалежної України. Вміщено також інформацію про науково-просвітницькі напрацювання краєзнавців Черкащини останнього часу.
Розділ «Черкащина: історичні та соціокультурні аспекти» містить підбірку наукових розвідок про минувшини краю, зокрема присвячених історії Золотоніського земства, протистоянню селян Черкащини більшовикам у 1920 році, «Великому терору» 1937–1938 рр., Голодомору 1932–1933 рр. на Городищині, міфам та реаліям «соціалістичного змагання» 1933 рр. (за матеріалами газети «Христинівський залізничник»), життю Михайла Драй-Хмари за рядками його власного щоденника.
Розповідається про склад, повноваження та функції Черкаської міської думи в 1900–1919 рр., місто Умань на сторінках газет ХІХ – початку ХХ століття, переселення придніпровських сіл у зв’язку з будівництвом Кременчуцького водосховища.
Церковно-історичній тематиці присвячені статті про церкву Святого Пророка Іллі в Суботові у нововиявлених джерелах ХVІІІ століття та про Успенський Ірдинський (Виноградський) монастир на Смілянщині у ХVІІІ столітті.
У розділі «Літопис українського краєзнавства» висвітлюється історія краєзнавства Уманщини 1920-х і 1990-х рр., діяльність Національної спілки краєзнавців України на сторінках журналу «Краєзнавство» у 2000–2024 рр., розробку та впровадження краєзнавчого курсу «моя Черкащина» у школах Черкащини. Окремі статті присвячені подвижникам сучасного краєзнавства Григорію Голишу (Черкаси) і Тетяні Кузнець (Умань).
В журналі вміщена хроніка краєзнавчого життя на Черкащині і в Україні, рецензії на історико-документальні видання черкаських краєзнавців. Автори наукових статей, повідомлень та рецензій – науковці університетів, освітяни, працівники історико-культурних заповідників, архівів Черкащини. До формування номера долучилися наші земляки-краєзнавці з Києва та Харкова. Журнал ілюстрований.
Число журналу видано Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України (редактор і упорядник випуску Василь Мельниченко) за підтримки членів Спілки і благодійників. Його примірники будуть надіслані в провідні бібліотеки України і до окремих закордонних книгозбірень. А презентація відбудеться наприкінці лютого цього року.
Про це інформує Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України
Читайте також: Як в’язати хустку, розкаже майстер-клас у краєзнавчому музеї