Січень у багатьох агропідприємствах був досить спокійним: тихо на господарських дворах, не гудуть трактори в тракторних бригадах, рідко виїжджає з автогаража транспорт. Адже, як правило, різдвяні й новорічні свята переважна більшість селян зустрічали у відпустках. Бо — зима, роботи майже нема. Та це стосується тих агропідприємств, де не займаються тваринництвом. А ось у тих СТОВ, ПСП чи СФГ, які ведуть тваринницьку галузь, робоча напруга й у січні, й у ці перші лютневі дні не спадає. Бо живність на фермі треба щодня годувати — у праці біля корів, свинопоголів’я чи овечої отари не те що відпусток, а й навіть вихідних чи святкових днів немає. Тут робота триває із дня в день, як колись казали — без вихідних та прохідних. Ця фраза запам’яталася мені ще з давніх колгоспних часів. І нехай та епоха вже відійшла в минуле, проте режим роботи в господарствах, де є живність, не змінився. Сказане стосується й СТОВ «Іскрене», що в однойменному селі на Шполянщині.
Збираючись у поїздку в Іскрене, мені вдалося коротко поспілкуватися з в.о. голови Шполянської територіальної громади Олегом Кошовим. Дізнавшись, що я за редакційним завданням їду на ферму, Олег Іванович коротко висловив свою думку про це село та очільників господарства:
— Добру, можна сказати — неоціненну, надважливу справу роблять генеральний директор групи компаній «Відродження» Юрій Васильович Ляшенко та його дочка Тетяна Юріївна, розвиваючи молочне скотарство як у Скотаревому, так і в Іскреному. Як це не трудно, як це не складно, а МТФ у цих селах функціонує повноцінно. А є ферма, то є й робота людям, до того ж — постійна, стабільна і непогано оплачувана. Живе ферма — живе й село. Скільки б не сіяли сої, кукурудзи чи соняшнику, але плантації цих культур не дадуть стільки робочих місць людям, як ферма. А господарство, відповідно, платить податки, наповнює бюджет як громади зокрема, так і держави загалом. А це — десятки мільйонів гривень.
— Відколи йде повномасштабна війна русні проти України, ми відчули чимало змін, — говорить директор СТОВ «Іскрене» Тетяна Юріївна Ляшенко. — Насамперед маю на увазі почуття відповідальності працівників, більш ретельне ставлення до своїх обов’язків на робочому місці. Селяни розуміють, що їхня робота біля живності — теж дуже відповідальна. Тому я й кажу, що наші працівники своєю працею наближають Перемогу, як і фронтовики на лінії зіткнення. В багатьох випадках тваринники, окрім свого навантаження, виконують обов’язки й тих, хто пішов воювати (людей, особливо чоловіків, у селах значно поменшало). Буває, що хтось захворів чи десь відлучився в приватних справах, худоба не залишиться невидоєною чи ненагодованою, і гній буде зчищено, і фураж вчасно розданий.
Окремо хочу сказати про головного зоотехніка нашого СТОВ Володимира Георгійовича Петровського. Він — ветеран тваринництва, фахівець високого класу. Але може виконувати всю роботу, яка є на фермі. Як зоотехнічну, так і організаційну. Немає завідувача на фермі (захворів) — Володимир Георгійович справиться й за нього. Не один рік поруч із ним трудяться технік штучного осіменіння Олексій Іванович Лещенко та ветлікар Валерій Анатолійович Задорожній. Це — спеціалісти з великим досвідом практичної роботи, з неабиякими фаховими навичками. Повз їхню увагу не пройде жодна дрібниця. Скажу відверто: я щиро рада, що на іскренській МТФ трудяться такі люди, як Володимир Георгійович, Валерій Анатолійович та Олексій Іванович.
— Поголів’я нашої МТФ, в основному, вітчизняної породи — української чорно-рябої молочної, — розповів головний зоотехнік СТОВ Володимир Петровський. — Але йде голштинізація нашого дійного стада з огляду на те, що голштини дають не просто зростання продуктивності, а й підвищення якісних показників молока. За минулий рік середня жирність надоєного у нас молока становить 3,97 відсотка, а вміст білку — 3,53 відсотка. Чи можуть ці показники бути вищими? Так, можуть. Про це переконливо свідчать надої від наших рекордисток. Так, корова «Лозина» за третю лактацію (після третього отелу) дала торік 13508 кілограмів молока з жирністю 4,05 відсотка та 3,5 відсотка білку. Корова «Пушка» за другу лактацію дала 13119 кілограмів молока жирністю 3,99 і білком 3,5 відсотка. Її ровесниця «Квітуня» дала 13110 кілограмів молока жирністю 4,04 відсотка та з білком 3,5 відсотка. Тому йде ретельне відбирання теличок на роль нетелей.
Торік зробили гарне вибраковування й позбулися всіх низькопродуктивних корів. Загалом дійне стадо за рік зросло на 11 голів, але вже зараз є 67 голів нетелей, які цього року стануть корівками. Робота — копітка, не проста, але — необхідна. Хай ми й не племзавод, але молочне стадо нашого СТОВ може мати показники, не гірші племзаводських. Іде війна, якій не видно кінця. І людям, і захисникам на фронті не буде зайвою продукція, вироблена з нашого молока екстракласу, в якому вдосталь і жиру, й білку.
Василь МАРЧЕНКО, фото автора. Шполянщина
Читайте також: Тетяна Ляшенко: «Чітке виконання зоотехнічних вимог дає гарний результат»