Черкащина, багата на культурні пам’ятки, може втратити частину свого неоціненного надбання через відсутність належного обліку та охорони. Прокуратура області звернулася до суду з вимогою забезпечити розробку Програми паспортизації пам’яток, щоб зберегти спадщину для майбутніх поколінь, інформують у пресслужбі Черкаської обласної прокуратури.
Черкащина — край, який багатий на історико-культурну спадщину. На державному обліку в області перебуває понад 9 тисяч пам’яток, серед яких 93 об’єкти мають статус національного значення. Однак, на жаль, лише близько 200 охоронних договорів укладено власниками та користувачами цих об’єктів.
Черкаська обласна прокуратура встановила, що головною причиною цього є відсутність належного обліку пам’яток культурної спадщини. Проблему прокурори вбачають у тому, що уповноважені органи не розробили облікові документи для багатьох об’єктів культурного надбання.
У зв’язку з цим Черкаська обласна прокуратура подала позов до суду, вимагаючи від Черкаської обласної державної адміністрації та її Управління культури та охорони культурної спадщини розробити Програму паспортизації об’єктів культурної спадщини Черкащини. Цю програму мають затвердити на сесії Черкаської обласної ради.
Щоб їх побачити в Черкасах, не треба далеко ходити. За адресою Б.Вишневецького, 2, в самому серці обласного центру, зазнає катастрофічної руйнації чарівна будівля, на яку поклали око забудовники, наближені до міської влади. Це так званий «Особняк Кринського» (на фото). В нього — своя історія й цінність. Розташований він на ділянці заповідної міської території «Черкаські берегові схили». Споруджений невідомим архітектором у 1907 році, належав черкаському адвокату Вацлаву Кринському — інформують в управлінні культури та охорони культурної спадщини облдержадміністрації. Це оригінальна споруда міщанської забудови Черкас того часу. Та це мало хвилює ділків, які бачать лише земельну ділянку, що має принести шалені бариші та пропонують залишити від будинку кілька цеглин на фасаді майбутньої багатоповерхівки, як знущальне нагадування про справжню історію Черкас.
Відсутність програми паспортизації вже призвела до серйозних наслідків, наголошують у прокуратурі. Це: втрата статусу культурної спадщини трьома об’єктами, неконтрольоване руйнування пам’яток, як, наприклад, перебудова історичної будівлі по вул. Замковий узвіз, 1 у Черкасах, а також відсутність охоронних договорів на багато інших об’єктів.
Загроза втрати статусу, руйнації та знищення чекає й на інші важливі пам’ятки Черкащини, що підкреслює важливість оперативного розв’язання питання.
Черкаські окружні прокуратури також вивчають питання належного обліку культурних об’єктів на рівні місцевих органів влади. Уже відкрито кілька адміністративних проваджень в Черкаському окружному адміністративному суді за позовами прокурорів.
Ці ініціативи покликані забезпечити збереження культурної спадщини Черкащини та запобігти подальшій втраті унікальних об’єктів.
Читайте також: Збереження старовинних Черкас: що вб’єш, то в’їдеш