Зміна статусу — з метою збереження пам’ятки «Могила цадика Нахмана»

На початку липня постановою Кабінету міністрів України № 784 культова пам’ятка місцевого значення «Могила цадика Нахмана», розташована в м. Умань на Черкащині, набула національного статусу.

Це підкреслює історико-культурну цінність святині, знану в усьому світі, і забезпечує їй ще вищий рівень державного захисту. У тому числі посилення охоронного режиму і контроль усіх будівельних проєктів на її території з метою збереження пам’ятки для нащадків.

Символічно, що саме в ці дні кожного року в синагогах Умані, як і в усіх синагогах Бресловських хасидів у багатьох країнах світу, в таких містах як Єрусалим, Лондон, Нью-Йорк, відбувається День молитви та пам’яті жертв трагедії, яка увійшла в історію під назвою «Уманська різанина».
Бресловські громади збираються разом, щоб вшанувати пам’ять невинних єврейських родин цього українського міста, жорстоко вбитих під час погрому влітку 1768 року.

Лише невелика група євреїв на чолі з ребе Давідом Хазіном змогла тоді врятуватися, сховавшись у печері за містом. Вони вижили й поховали загиблих у двох великих братських могилах на Уманському єврейському кладовищі.

Тож Бресловські хасиди в усьому світі традиційно відзначають річницю трагедії днем роздумів та молитви за душі безневинно загиблих євреїв.

Один з найвидатніших ранніх хасидських релігійних діячів рабин Нахман з Бреслова, прямий нащадок засновника хасидизму Баал Шем Това, неодноразово висловлював бажання бути похованим серед жертв Уманської різанини, оскільки на місці їх останнього спочинку панує особлива святість, адже їх вбили за віру у Всемогутнього. Так і сталося. Рабина Нахмана поховали між двома братськими могилами закатованих євреїв.

Рабин Нахман також заповідав приходили молитися на його могилі на свято Рош га-Шана — єврейський Новий рік, який відзначаємо наприкінці вересня.

Ця традиція почалася одразу після його смерті 16 жовтня 1810 року і триває донині. Навіть за часів комуністичного режиму люди ризикували свободою, щоб виконати заповіт Великого Ребе. Нинішня російська агресія не зупинила паломництва. Десятки тисяч людей з усього світу продовжують їхати до Умані, щоб помолитися на святому місці.

Історичний єврейський цвинтар зазнав багато руйнувань за останні сто років. Під час нацистської окупації та радянського панування його розграбували, надгробки розтрощили. На цвинтарній землі з’явилися приватні будинки. Однак могила рабина Нахмана була дивом збережена.

З Незалежністю України президент Леонід Кравчук розпочав процес повернення старовинного цвинтаря в Умані єврейській громаді. Проте ці наміри досі не завершені.

Останніми роками жадібні забудовники почали скуповувати ділянки на території давнього єврейського поховання та зводити там багатоповерхівки

Причому це відбувалося в порушення українського законодавства і міжнародних угод. На цих незаконних будівельних майданчиках неодноразово знаходили людські останки, що викликало обурення міжнародної громадськості, яка вимагає захистити цвинтар від руйнувань як місце історичної, релігійної й культурної спадщини світового рівня.

Тож новий статус національного значення, наданий урядом пам’ятці «Могила цадика Нахмана», сприятиме розв’язанню проблемних питань щодо її збереження відповідно до вимог законів — юридичних і моральних.

Читайте також: Засновник українського єврейського руху Йосиф ЗІСЕЛЬС: «В Умані давно звикли «доїти» хасидів»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *