Військові події об’єднали небайдужих українців. На рідній землі й за кордоном. Усі їхні зусилля — задля Перемоги України над російським окупантом, заради збереження української державності й нації.
Суботнього дня 24 вересня у затишній «Трапезній», що в приміщенні Будинку рад у Черкасах, зібралися волонтери-міжнародники, добровільно об’єднані в громадську організацію «Міжнародний штаб гуманітарної допомоги». Відкриваючи зібрання, голова правління ГО Ігор Зінченко відзначив надзвичайну актуальність діяльності штабу.
— Громадська організація здійснює в тилу унікальну роботу, — розповів Ігор Петрович. — Діяльність волонтерів за кордоном, яку ми координуємо, спрямована передусім на допомогу Збройним Силам України, а також підтримуємо малозабезпечених, біженців, внутрішньо переміщених та осіб із інвалідністю, які постраждали внаслідок агресії російської федерації. Ми прагнемо бути корисними для земляків, які через фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів, надаємо юридичний супровід військовим та внутрішньо переміщеним особам, іншу волонтерську допомогу, не заборонену законодавством.
Очільник «Міжнародного штабу гуманітарної допомоги» озвучив узагальнену інформацію про те, що зроблено й чого вдалося досягти. За спостереженнями Ігоря Зінченка, свідомі українці — цілеспрямовані, вміють і хочуть допомагати тим, хто потребує підтримки.
Особливо це стало відчутно з початком повномасштабного вторгнення росії, коли благодійність активізувалася: цією діяльністю займаються багато людей різного віку та досвіду організації команд і процесів.
— Із сумом і болем сприймаю драматичні події, які нині відбуваються в Україні, — розпочав із особистого Ігор Петрович. — У зв’язку з неможливістю проходження військової служби у Збройних Силах України за станом здоров’я, я вирішив допомагати країні волонтерською діяльністю. Спілкуючись із однодумцями, зрозумів, що для більшої ефективності та досягнення значних цілей необхідно скоординувати діяльність волонтерів. Для цього було прийняте рішення створити громадську організацію «Міжнародний штаб гуманітарної допомоги». Так розгорнувся потужний волонтерський рух, до якого з ентузіазмом долучилися сотні різних людей із різних куточків Черкаської області та багатьох країн світу. Серед них — підприємці, викладачі, юристи, пенсіонери, лікарі, представники інших сфер діяльності. Кожен вносить частку своєї душі й праці для досягнення спільної мети — допомоги захисникам, ВПО, нужденним в Україні.
Завдяки координації громадської організації зусиллями волонтерів зібрані кошти на придбання автомобілів, які передані на потреби військових ЗСУ. Їжа, чиста вода, засоби гігієни, одяг, знеболювальні: важко навіть уявити, що ми живемо в такій реальності, де цивільні жителі та захисники України у гарячих точках не мають доступу й до цього. Об’єднані дії волонтерів створили можливість двічі на тиждень спрямовувати гуманітарні вантажі для бійців ЗСУ. Здебільшого — це продукти харчування, засоби гігієни, медикаменти за запитами, каремати, ковдри, спальники, одяг, взуття, маскувальні сітки, спорядження, генератори, бронежилети.
Загалу представили й нагородили Подяками волонтерів, які з перших днів повномасштабного вторгнення рф на територію України підтримують бійців і нужденних. Серед відзначених — Ігор Реп’яшенко, який допомагає в ремонті автомобілів, разом із гуманітарною допомогою доправляє їх на фронт бійцям ЗСУ. Відважні Ігор Гончаренко та Андрій Яроменко відвозять благодійні вантажі на передову в тривожні Харківську, Донецьку, Миколаївську, Луганську області. Волонтер Дмитро Коробков допомагає в ремонті й фарбуванні автомобілів для наших бійців, забезпечує внутрішньо переміщених осіб продуктами, необхідними речами, ліками. Окремої подяки заслужив волонтер, який подарував власний автомобіль військовим ЗСУ. Загалом відремонтовано та пофарбовано 52 автомобілі, більшість яких передані на потреби захисників.
Спільно з керівниками громадських організацій «Спілка ветеранів АТО», «Єдина країна», в тому числі зусиллями волонтера, ветерана АТО, учасника бойових дій Олега Павлеєва, евакуйовано за кордон більш ніж півсотні жителів багатостраждальних міст Харків, Донецьк, Чернігів.
Волонтери Вікторія Зігіндінова та Садик Мухаммед представляють інтереси ГО «Міжнародний штаб гуманітарної допомоги» в Німеччині: там сформували складські приміщення, організували збір гуманітарної допомоги. У межах своїх повноважень супроводжують, координують та надають допомогу біженцям із України.
Подяки за активну громадську позицію також удостоєні волонтери Олександр Мендруль, Ігор Петриченко, військовий медик Олександр Оберемко, Рамазан Гусейнов, Володимир Жолобіцький, Євгеній Довгошея.
Багато хто з нагороджених не міг стримати хвилювання. Рамазан Гусейнов, зокрема, сказав:
— Зроблено багато, і ми зможемо зробити ще більше. Бо війна об’єднала не тільки представників нашої організації, а й увесь світ. Ми всі розуміємо, що для Перемоги повинні допомагати нашим землякам і тим, хто цього потребує. Для нас немає різниці, чи це люди з Харкова, Херсону, Маріуполя, Донецька чи навіть Черкас, усі ми — українці. Вдячний за підтримку однодумцям із Чехії, Польщі та Німеччини. З кожним днем нас стає все більше, чого не скажеш про орків. Про виконану роботу будемо надавати повний звіт на наших інтернет-сторінках та в ЗМІ.
Для надання правової допомоги та юридичного супроводу нашим захисникам громадська організація уклала договір із адвокатським бюро «Горстка і К». Досягнуто домовленостей із поліграфічним центром «Ареон» із виготовлення необхідної видавничої продукції. Триває співпраця з фірмою «Алекс Люкс Маркет», яка допомагає з паливом, надає продукти харчування для військових.
Громадська організація окреслила напрацювання і має намір їх поглиблювати задля Перемоги української держави над окупантами. Йдеться про розширення зв’язків із закордонними партнерами, створення волонтерських осередків у країнах ЄС, пошук партнерів та однодумців в Україні.
Ділилися й проблемами.
— Керівники наших представництв у країнах Євросоюзу, які організовують збір гуманітарної допомоги за кордоном, наштовхуються на перепони під час її постачання в Україну, — зазначила Вікторія Бондар, заступниця голови правління ГО по зв’язках із громадськістю. — Ця проблема зумовлена браком логістичних ресурсів. Однак, акумулюючи спільні зусилля, об’єднаними рішеннями та діями ми будемо намагатися в найкоротші терміни подолати дану перешкоду. Відчуваємо гостру необхідність у транспорті, паливі. Потрібні водії, які б знали особливості гуманітарних перевезень через кордон.
Черкаський підприємець Сергій Мусатов, який координує представництво ГО в дружній Польщі, поділився власним досвідом розбудови організації та волонтерської діяльності:
— Ми працюємо над створенням осередків у країнах Європейського Союзу, — сказав Сергій Миколайович. — Плануємо відкрити такі організації в Польщі, Чехії, Франції, Данії, Великобританії. Знаємо, що наші захисники мають гостру потребу в медичних препаратах, засобах гігієни, одязі, взутті. Постійної допомоги потребують внутрішньо переміщені особи, соціально незахищені верстви населення. Багато громадян нашої країни змушено покинули свої домівки й, рятуючись від війни, залишилися без засобів для існування. Їм також потрібні ліки, засоби гігієни, теплий одяг та інше. Спільно спрямовуємо зусилля для організації збору та надання допомоги тим, хто цього дуже потребує. Дякую нашим друзям-полякам, які допомагають у ці непрості для України часи, підтримують у важку хвилину, щоб ми відстояли нашу незалежну вільну Україну.
У зібранні взяли участь військові. Захисники висловили вдячність волонтерам за велику благодійну діяльність та озвучили нагальні потреби, в тому числі в автотранспорті. Одразу, не зволікаючи, благодійники взялися організовувати підтримку. Діяли з твердим переконанням: разом ми здолаємо ворога, який хоче знищити українську державність, пройдемо тернистий шлях, що веде нас до Перемоги.
Слава Україні! Героям слава! Честь і повага нашим волонтерам!
Тетяна КАЛИНОВСЬКА