Є в Україні ліси, які мають особливий — військовий — статус. Вони підпорядковані Міністерству оборони України. А їх відновленням, упорядкуванням, розвитком займаються державні військові лісові підприємства. Серед них — ДП «Черкаське військове лісництво». Створено його 73 роки тому, майже відразу після Другої світової війни. І сьогодні площа його лісових угідь становить майже 8 тисяч гектарів. Сьогодні, коли Збройні Сили України відстоюють незалежність нашої держави у війні, розв’язаній рашистським агресором, звільняють наші землі від ворога, роль військових лісів в обороні країни, забезпеченні фортифікаційних споруд деревним матеріалом, відбудові поруйнованих об’єктів, суттєво підвищилася. Все для армії, для фронту, для Перемоги — так працюють черкаські військові лісівники, водночас турбуючись про відновлення своїх лісових масивів, майбутнє цього зеленого безмежжя, яке невід’ємне від екологічної стабільності в нашому краї, захищає його від кліматичних змін та антропогенних впливів. Наскільки самовіддано працюють черкаські військові лісівники для миру і Перемоги, свідчить уже й те, що в.о. директора ДП «Черкаське військове лісництво» Станіслава Шведа нещодавно було нагороджено медаллю «За сприяння Збройним Силам України» — заохочувальною відзнакою Міністерства оборони України. Про роботу цього підприємства в умовах війни — й наша з ним розмова.
— Станіславе Івановичу, з часу свого заснування Черкаське військове лісництво завжди працювало в особливому режимі — для армії і для збереження та розвитку природних лісових ресурсів. І одне не повинно було виключати друге — догляд за лісами, їх збереження та примноження цього лісового багатства.
— Слід сказати, що на обох напрямках роботи наше державне підприємство, яке має велику історію ще з часів сорокових років минулого століття, завжди діяло відповідально. Заготівля й постачання деревини для військових потреб жодним чином не позначалися на лісовпорядкуванні. Всі зруби вчасно заліснювалися, важлива увага приділялася продуктивності деревостанів, їх захисту й відтворенню. І якщо на початку свого заснування лісництву було виділено площу трохи більше 3 тисяч гектарів, то сьогодні ця територія майже втричі більша і в основному вкрита лісовою рослинністю — доглянутою, міцною, перспективною як для теперішніх військових та економічних потреб держави, так і для майбутнього.
У ці ліси, які розташовані в Черкаській і Кіровоградській областях, вкладено велику працю багатьох поколінь військових лісівників та теперішнього складу нашого підприємства, яке працює з повною самовіддачею, за що я всім щиро вдячний.
З початку війни з рашистським ворогом підприємство активізувало постачання лісу-кругляку Збройним Силам України для облаштування фортифікацій та паливних дров для обігрівання наметів, приготування їжі, побутових потреб. В цілому, за 9 місяців війни лісництво поставило армії деревини на суму понад один мільйон гривень. І якщо бліндажі, зведені з нашої лісової продукції, надійно захищають бійців ЗСУ, дрова зігрівають їх теплом, додають сили перед боями, значить і військові лісівники, кожен на своєму місці, відповідально роблять свою справу, вносять і свій вклад у Перемогу, в яку всі ми всім серцем віримо.
— Діяльність лісництва спрямована сьогодні передусім на підтримку армії. І це — головне. Але не менш важливим залишається й питання, як розвиватиметься ліс у майбутньому. Чи заповнюватимуться зруби новими сіянцями і чи буде їх достатньо для того, щоб ліс був повноцінним.
— Так, війна поставила перед нами багато викликів. Але й ми — лісівники — не живемо тільки сьогоднішнім днем, а продовжуємо дбати про майбутнє наших лісостанів, їх упорядкування, розвиток. Щороку лісництво відновлює понад 20-30 гектарів лісових територій, а буває, що й більше — в залежності від того, скільки площ потребує заліснення. Для нас головне — збереження лісових ресурсів, щоб цього зеленого багатства завжди було достатньо.
Для цього потрібно немало сіянців. І ми їх вирощуємо в своєму розсаднику. Наразі — це понад 350 тисяч штук сіянців хвойних і листяних порід. Тож до наступної весняної лісокультурної кампанії ми повністю готові.
Дбайливо доглядаємо кожний сіянець, кожне деревце, щоб рослини стали міцними, були здоровими і продуктивними. Тим більше, їм потрібна увага, бо ростуть вони на супіщаних, пісних грунтах і на них негативно впливають зміни клімату через глобальне потепління, зниження грунтових вод, посуху, безсніжні зими, засилля шкідників, рослини-паразита омели тощо. Тому кожний сіянець — у центрі постійної уваги. Захищаємо молоді посадки від бур’янів, проводимо на цих площах рубки догляду, очищуючи ці території від другорядної порослі, яка заважає основним культурам повноцінно розвиватися. До того ж, таким чином збільшуємо й заготівлю ліквідної деревини, на яку завжди був, а сьогодні у зв’язку з енергетичною кризою збільшується попит у населення.
Лісу мусить бути багато. І відновлюючи його, ми продовжуємо в майбутнє екосистему, яка є виробником кисню, поглиначем вуглекислого газу і шкідливих речовин із атмосфери, захищає біорізноманіття в своїх ареалах, виконує водоохоронні, грунтозахисні функції, працює на економіку держави і регіонів, на яких розташовані лісові масиви.
Так, сьогодні війна, і всі ресурси країни спрямовані на відсіч ворогу, на Перемогу. В тому числі це стосується й лісової деревини, яка необхідна нашій армії. Але при цьому лісівники дбають і про стан підпорядкованих їм лісів, їх цілісність, збереження, якісний склад. Бо буде мир, і нам відповідати перед нащадками, наскільки екологічно сприятливий, завдяки лісам, буде їхній світ. Працюємо в рамках чинного законодавства, відповідно до вимог лісовпорядкування, робимо все, щоб території нашого лісництва були наповнені здоровими і гарними лісами.
— Військові ліси — це ще й особливий режим роботи для лісівників. Адже в них можуть проводитися й заходи з бойової підготовки. Чи не створює це пожежонебезпечні ситуації?
— Всі працюють акуратно, з розумінням вимог, які стосуються життєдіяльності лісів, їхнього захисту. Пожежні ж ситуації, якщо й трапляються, то усуваються відразу. Впливають на ліс і спекотне літо, посухи, особливо — на сосновий, який, як відомо, схильний до загорянь. Не завжди діє й заборона на відвідування лісових масивів населенням. І тут може «спрацювати» недопалок, тліючий сірник тощо. Реагуємо відразу. І пожежу припиняємо в зародку. Взагалі ж до пожежних ситуацій ми завжди готові. Маємо відповідну техніку, колективом підприємства в пожежонебезпечній зоні створено та оновлено 228 кілометрів мініралізованих смуг. За кожною ділянкою лісу ведеться безперервне спостереження.
Ми — військові лісівники. Отже, й дисципліна в роботі в нас відповідна. І все ж керуємося ми не тільки обов’язком, а передусім — любов’ю до лісу, яка притаманна кожному з наших працівників — висококваліфікованих, освічених, поєднаних з лісом усім своїм життям.
— Черкаське військове лісництво — економічно самодостатнє, прибуткове господарство. Як вдається підприємству бути успішним навіть у наш, надзвичайно складний час?
— Все це завдяки злагодженій, високопрофесійній роботі колективу, який вкладає усі свої сили, знання і душу в розвиток наших лісових масивів, їх збереження і раціональне використання.
Робота лісівників — це надзвичайно важка, в окремі періоди й просто виснажлива праця. Проводити рубки догляду, щоб дати простір для росту молодим рослинам, коли спека у лісі перевищує 40 градусів, скошувати бур’яни у міжряддях, саджати тисячі сіянців навесні у вологу, ще не прогріту сонцем землю, а потім доглядати за приживленням кожного паростка, здійснювати цілий ряд інших, фізично важких робіт — це далеко не просто. Але все це виконується — вчасно, професійно, з турботою про життєяльність наших лісових масивів. І турбуватися є про що. Глобальне потепління негативно позначається на стійкості лісових культур. Особливо це стосується сосен, коріння яких не досягає грунтових вод. Послаблюється їх опір шкідникам, омелі, з якою нам доводиться постійно боротися. Налипання мокрого снігу та вітри спричиняють сніголами. Тож боротьба за кожне дерево триває постійно.
Так, ми проводимо рубки головного користування. Передусім для очищення лісу від хворих і перестиглих дерев, які шкідливі для здорових насаджень. Деревина потрібна армії, її реалізація на внутрішньому ринку активізує малий і середній бізнес, сприяє зміцненню економіки держави.
Лише за дев’ять місяців цього року Черкаське військове лісництво сплатило до державного бюджету понад 5,9 мільйона гривень податків та інших платежів. У тому числі — більше 2,2 мільйона гривень становив податок на доходи фізичних осіб, 180,8 тисячі гривень — військовий збір, 155,8 тисячі гривень — податок на прибуток, рентна плата в цілому — понад 355,3 тисячі гривень, більше трьох мільйонів гривень — ПДВ. Місцевих податків сплачено понад 3,1 мільйона гривень. Передусім, це єдиний соціальний внесок — 2,5 мільйона гривень, а ще — земельний, екологічний податки, на нерухоме майно тощо. При цьому лісництво не отримує дотацій із держбюджету. Але ми маємо власний деревообробний цех, потужності якого використовуємо повною мірою і продукція якого користується попитом на внутрішньому ринку. За якістю вона — одна з кращих у своєму сегменті. І це завдяки нашим майстрам, які її виготовляють із того продуктивного лісу, який ми вирощуємо, який працює для Перемоги і якому бути у віках.
Щиро вітаю всіх працівників ДП «Черкаське військове лісництво», ветеранів підприємства, лісівників області, наших ділових партнерів, громади, з якими ми співпрацюємо, Збройні Сили України, які відстоюють незалежність нашої держави, зі щедрими на доброту і надію святами — Новим роком і Різдвом Христовим. Щастя, здоров’я, благополуччя вам і вашим родинам. І нехай наступний рік принесе в наше життя мир, а нашій рідній Україні — Перемогу, стабільність і процвітання.
Інтерв’ю вела Наталя ВІРГУШ