Віднедавна краєзнавча бібліотека Шевченкового краю отримала гідне поповнення: у черкаському видавництві «Вертикаль» побачила світ книга-літопис «Село Деньги в українській історії від давнини до сьогодення: люди й події».
Авторський колектив у складі відомого історика, директора наукової бібліотеки ім.М.Максимовича ЧНУ ім.Б.Хмельницького, доцента Григорія Голиша (очільника цього творчого проєкту й редактора), інженера за фахом і краєзнавця за покликом душі Анатолія Воропая та доцентки університету Лариси Лисиці ставив за мету не лише розповісти про їхнє рідне село Деньги, а й показати його значну роль у минувшині й сьогоденні України. Завдяки вмілому поєднанню багаторічних зусиль дослідників-патріотів вдалося створити краєзнавчу книгу, унікальність якої полягає в гармонійному поєднанні її різноплановості, універсальності змісту, оригінальності структури й естетично привабливого художнього оформлення.
У книзі читачеві пропонується ґрунтовна інформація про географічне розташування, природні особливості, топоніми, а також головні етапи історії наддніпрянського села Деньги від найдавніших часів до сьогодення. Вже майже 400-літня деньгівська минувшина увібрала в себе славні сторінки козацької доби (а Деньги були сотенним центром Кропивнянського полку), героїчної боротьби з ворогами України, творення достатку рідної землі важкою хліборобською працею. Вдало виписано й сьогодення Деньгів, яке репрезентоване успіхами потужного сільгосппідприємства ТОВ «Гранекс-Черкаси», належною освітньо-культурною сферою й вагомим внеском деньгівчан у наближення Перемоги над знавіснілими рашистами.
Червоною ниткою проходить думка про вирішальну роль людини у творенні історії. Невіддільну (частина/ознака) складову літописного полотна становлять і життєписи знаних уродженців села — як тих, хто досяг значних успіхів на теренах рідного села чи району, так і занесених долею далеко від краю дитинства.
В окремому розділі «Життєписи найзнаменитіших деньгівчан» вміщено нариси про вісьмох видатних земляків, які зажили справді загальноукраїнської слави. У їхньому числі — знаний державотворець доби Української революції 1917-921 рр. Сергій Шелухін, генерал-хорунжий Армії УНР Андрій Вовк, заслужений професор-правник університету Св.Володимира Василь Демченко, державний діяч і академік Андрій Шевченко, народний артист України й Шевченківський лауреат Андрій Гончар, вчений-архівіст Андрій Шелухін, фольклорист Яків Демченко, відомий художник Іван Черінько. А ще Деньги були родовим помістям Тимківських — представників української еліти, родичів по матері Михайла Максимовича — соратника й друга Великого Кобзаря.
На окрему увагу заслуговує й книга-додаток «Поіменні таблиці й спогади», покликана ширше відобразити драматизм, трагічну правду сотень людських доль. А ще тут, ніби за кадром, розкривається безмір копіткої праці дослідників зі збору й систематизації відомостей про своїх краян. У 16 дбайливо укладених таблицях від «Реєстру Деньгівської сотні» козацьких часів (1649 р.) — прізвища й імена жителів села — учасників Першої й Другої світових війн, жертв Голодомору та нацистського окупаційного режиму; а також імена відзначених державними нагородами за бойові заслуги та сумлінну працю й самовіддане материнство… А в спогадах 13 земляків задокументовано найскладніші, найтрагічніші епізоди з життя деньгівчан під час Другої світової.
Окрасою книги є її високохудожня обкладинка: постать козака в типових обладунках, з незмінною супутницею-кобзою на тлі сільського пейзажу із золотоколосими нивами, стрункими тополями й диво-жайвором народної мрії в небі. Барвисті ілюстрації в стилі народного живопису майстерно виконані талановитою художницею Ольгою Курською. Текст оживає й завдяки вміщеним у книзі понад 300 світлин із різних етапів деньгівської історії.
Авторський колектив зумів розповісти про рідне село та його людей так, що серце читача сповнюється гордістю за Україну, де кожний населений пункт постає рушієм національного історичного процесу. Впевнені в тому, що цій книзі, на створення якої авторів надихнула палка любов до рідного краю, судилося довге життя, й вона успішно послужить не лише деньгівчанам — сучасникам і нащадкам, а й широкому загалу зацікавлених читачів України величної й переможної доби.
Тетяна БОЙКО, заслужена вчителька України,
Володимир СЕНЬКО, відмінник освіти України. м.Тетіїв, Київщина