icon clock09.08.2023
icon eye95
Суспільство

Докладно для роботодавців: що треба знати про організацію працевлаштування осіб з інвалідністю

Право на працю, гарантоване ст.43 Конституції України для всіх громадян, у тому числі осіб з інвалідністю, незалежно від ступеню втрати працездатності, як право на отримання можливості заробляти собі на життя працею, яку особа з інвалідністю вільно вибрала чи на яку вона вільно погодилась, в умовах, коли ринок праці та виробниче середовище є відкритими, інклюзивними та доступними для осіб з інвалідністю, є невід’ємною нормою Конвенції про права осіб з інвалідністю, яка є міжнародним договором ООН про права людини, спрямованим на захист прав та гідності людей з обмеженими можливостями. В Україні Конвенцію ратифіковано Законом України від 16.12.2009 №1767-УІ. Держави-учасниці не тільки визнають право осіб з інвалідністю на працю нарівні з іншими, а й ставлять перед собою вимоги щодо забезпечення того, щоб особи з інвалідністю могли здійснювати свої трудові й профспілкові права нарівні з іншими. Застосування міжнародних договорів України на території України врегульовано Законом України «Про міжнародні договори», зокрема ст.19, яка передбачає, що чинні міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Закон встановлює норматив

Для вирішення питання працевлаштування осіб з інвалідністю у ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (зі змінами та доповненнями) (далі по тексту — Закон) встановлено норматив працевлаштування осіб з інвалідністю.
Стаття 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» зобов’язує підприємства, установи, організації, фізичних осіб, які використовують найману працю, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, в тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Стаття 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлює норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, в тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Про що повідомляє Пенсійний фонд у Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю

Пенсійний фонд України надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

  • про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
  • необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону.
    Наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 №17, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.03.2023 №456/39512, та постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.03.2023 №14-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.03.2023 №457/39513, затверджено Порядок надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі по тексту — Порядок); форму надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, Порядок надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік.
    Цей Порядок визначає механізм надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік (далі — розрахунок). Розрахунок надсилається у формі електронного документа Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Створені Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю оригінали розрахунків передаються Пенсійному фонду України з дотриманням вимог законодавства України про захист персональних даних, електронний документо­обіг тощо. Пенсійний фонд України надсилає розрахунки через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Обов’язок виконання нормативу на період дії воєнного стану не змінений

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Вимоги законодавства щодо обов’язку виконання нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю на період дії воєнного стану в Україні, запровадженого Указом Президента України від 24.02.2022 №64 та продовженого іншими указами Президента України, не змінено. Жодних підстав для звільнення від сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу чи відстрочення такої сплати на період дії воєнного стану не передбачено.

Адміністративно-господарські санкції

Стаття 20 Закону визначає, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами самостійно, в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого статтею 19 Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Враховуючи викладене, розрахунок суми адміністративно-господарської санкції, що підлягає сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, розміщеному в електронних кабінетах підприємства, установи, організації, фізичної особи, яка використовує найману працю, чи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, є розрахунковим документом, який базується на податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, заповненим і поданим до органів Державної податкової служби суб’єктом, який використовує найману працю, створеним у автоматизованому режимі.

Як діє автоматизований режим

Оновлений механізм нарахування адміністративно-господарських санкцій, визначений Законом України від 18.10.2022 №2682 «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» передбачає автоматизований режим з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, визначення підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю і які не забезпечили виконання нормативу робочих місць у попередньому році.

Розрахунок адміністративно-господарських санкцій здійснюється на підставі даних, наданих роботодавцем у податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4.

Як передбачено статтею 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій (далі по тексту — АГС), тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 №223 затверджено Порядок нарахування пені та її сплати.
Розмір облікової ставки Національного банку України складає 22,00%.

Роботодавці надають
державній службі зайнятості інформацію, необхідну
для організації працевлаштування осіб
з інвалідністю
Стаття 18 Закону зобов’язує підприємства, установи, організації, фізичних осіб, які використовують найману працю, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Дана норма відображається у частині третій статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» і зобов’язує роботодавців своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Інформація про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, подається базовому центру зайнятості.
Порядок подання звітності форми №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316, цей порядок діяв до 06.07.2022 — дня набрання чинності наказом Міністерства економіки України 12.04.2022 №827-22 «Про затвердження форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядку її подання».
Відділення фонду, враховуючи особливості надання інформації про попит на робочу силу, направляє запити надання відомостей про необхідність праце­влаштування осіб з інвалідністю до Черкаського обласного центру зайнятості.
Судова практика щодо обов’язків роботодавця
Судова практика свідчить про те, що обов’язок із працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості (постанова Верховного Суду України від 09.06.21 справа №920/474/20). Так, пошук осіб з інвалідністю — це обов’язок саме центру зайнятості. А от обов’язок роботодавця — створити робочі місця для них.
Роботодавець має, крім іншого, надавати інформацію про наявність вакансій для працевлаштування осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, а центр зайнятості повинен направляти таких осіб до роботодавців.
Отже, до обов’язків роботодавця належить:

  • створення робочих місць для осіб з інвалідністю;
  • належне звітування перед центром зайнятості щодо наявності вакантних робочих місць;
  • працевлаштування осіб з інвалідністю, які звертаються безпосередньо до роботодавця або направляються до нього центром зайнятості для працевлаштування.
    У довідці Вищого адміністративного суду України про результати вивчення та узагальнення судової практики застосування статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» вказано, що Верховним Судом України було визначено обставини, які підлягають доказуванню у справах зазначеної категорії. Зокрема, судам потрібно встановлювати:
  • створення робочих місць відповідно до встановленого нормативу;
  • інформування органів працевлаштування про наявність вакантних місць;
  • спрямування органами працевлаштування осіб з інвалідністю до роботодавців;
  • причини непрацевлаштування роботодавцями осіб з інвалідністю, направлених спеціальними органами.
    Тобто, працевлаштуванню особи з інвалідністю передує виконання роботодавцем певних дій, зокрема:
  • введення до штатного розпису вакантної (незайнятої) штатної одиниці, на яку могла би працевлаштуватись особа з інвалідністю;
  • надання до базового центру зайнятості звітності за формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» із відміткою про працевлаштування осіб з інвалідністю;
  • направлення базовим центром зайнятості осіб з інвалідністю до даного роботодавця, результати перемовин, проведених між претендентом на роботу та роботодавцем, наявність об’єктивних причин _е працевлаштування.

Контроль за виконанням нормативуробочих місць

Стаття 19 закону, в чинній редакції, що діє з 06.11.2022 року передбачає, що отримана від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю.

Порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування, визначається Кабінетом Міністрів України.

Для вирішення питання забезпечення здійснення державного контролю за виконанням нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, між Державною службою України з питань праці та Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю 06.02.2023 року укладено Угоду про співробітництво та організацію взаємовідносин у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, пункт 4.1. якої передбачає надання Фондом до 01 липня року, що слідує за роком, у якому відбулося порушення, надавати Держпраці інформацію про роботодавців, які не виконали норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Перевіряє Державна служба України з питань праці

Кабінетом Міністрів України 02 червня 2023 року затверджено постанову №553 «Деякі питання організації працевлаштування осіб з інвалідністю», якою внесено зміни до Порядку контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування» та Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, що надійшли до державного бюджету, скасовано Порядок реєстрації підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Отже, роботодавці не повинні реєструватись у територіальних відділеннях Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю і не подають звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Механізм надання підприємством, установою, організацією, фізичною особою, яка використовує найману працю, філії міжрегіонального/регіонального центру зайнятості (міському, районному, міськрайонному центру зайнятості — до дати припинення їх діяльності) інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, полягає в інформуванні електронною чи паперовою формою про наявність потреби у працевлаштуванні осіб з інвалідністю з дня виникнення в нього потреби в підборі працівників з інвалідністю та/або з дати відкриття вакансій.

Контроль за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування здійснюється Державною службою України з питань праці, її територіальними органами відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (зі змінами та доповненнями). Позапланові перевірки проводяться, у тому числі за інформацією, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, наданою територіальним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, що отримана ним від Пенсійного фонду України.

Аналіз шляхом порівняння даних

Отже, висновок про виконання/невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році здійснюється автоматично, шляхом порівняння даних Централізованого банку даних з проблем інвалідності та податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, заповненим і поданим до органів Державної податкової служби суб’єктом, який виплачує заробітну плату.

Ольга ХОМЕНКО,
директор Черкаського обласного відділення
Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *