Наповнене гомоном сотні підлітків фойє Черкаської обласної філармонії 10 листопада було ніби картинкою з довоєнного минулого — діти з різних областей щиро спілкувалися, знайомилися, ділилися думками… Тут зібралася ініціативна молодь з 19 громад Черкащини, Київщини, Вінниччини й Львівщини, щоб презентувати успішно реалізовані проєкти розвитку власних громад. Та війна внесла корективи й у цей захід — повітряна тривога змушувала учасників переходити в укриття. Та попри це, позитивний настрій учасників молодіжного форуму в межах проєкту «Молодь — громаді» зашкалював, адже, окрім цікавого спілкування, 50 найактивніших молодих людей, визначених цього дня, отримали неабиякий подарунок від організаторів — поїздку до Польщі, аби ще більше поглибити свої знання та вміння.
Молодь може пробуджувати громади до активних дій, переконана директорка Благодійного фонду «МХП — Громаді» Тетяна Волочай, який є одним із організаторів проєкту «Молодь — громаді».
— Наш фонд працює понад 8 років, починали ми з того, що допомагали громадам коштами — чи то дорогу треба було відремонтувати, чи вікна в школі замінити, — розповіла пані Тетяна. — Це, звісно, теж потрібно робити, але такі стосунки нівелюють власний потенціал громади. Як наслідок — кількість запитів зростала, а якісних змін помітно не було. Тож ми вирішили змінити підхід — запровадили грантові конкурси та вчили активних людей писати проєкти й аналізувати місцеву проблематику. В таку роботу включалося все більше молоді. Разом із надійними партнерами — фахівцями ПРООН в Україні (з ними реалізували вже три ініціативи) створили проєкт «Молодь — громаді», в основі якого — ідея навчити молодь. Діти вчилися мріяти й діяти, а сьогодні на форумі вони діляться емоціями й думками, як досягали своїх цілей, на які труднощі натрапляли, чого ще бракує в їхніх громадах. Такий обмін досвідом, а ще — натхнення від успіху, впевнена, дадуть поштовх далі торувати непростий шлях розвитку власних громад.
— Коли очікуєте найбільшої віддачі від роботи з молоддю?
— Діти зазвичай не мають такого вантажу відповідальності, як дорослі, проте вже зараз вони в багатьох аспектах є більш ефективними. Для них реалізовувати проєкти — весело й драйвово. Вони це роблять настільки енергійно, що керівникам громад варто б у них повчитися. А щодо віддачі — ми не розраховуємо, що вже завтра ситуація з ініціативами в громадах різко зміниться. Але за 8 років роботи фонду я щороку бачу позитивні зміни. Вірю, що саме ці молоді люди якісно розбудують державу.
Аналітикиня з питань розвитку молоді ПРООН в Україні Софія Пишнева поділилася думкою, що саме молоді люди є ключовими агентами змін у громадах:
— З початку повномасштабного вторгнення в громадах розпочалися кризові процеси. Багато юнаків і дівчат вагалися: що робити? Та вони знайшли відраду в тому, що долучилися до громадських процесів і цим самим почали відновлювати свої громади. «Молодь — громаді» — один із проєктів, який підтримала Програма розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії в координації з партнерами Благодійного фонду «МХП — Громаді». У межах проєкту відбулося навчання проєктному менеджменту 14-17-річних юнаків та дівчат. Цього літа 100 учасників проєкту мали кількаденні тренінги з провідними експертами. Це допоможе їм зрозуміти, які власні ідеї впроваджувати на практиці, як писати заявку, організовувати команду, залучати кошти та долучати до цього органи місцевого самоврядування, звітувати… Вони вже мають певні успіхи в цьому й надихають нас, дорослих.
Під час повітряної тривоги в укритті одна з учасниць проєкту, представниця Канівської молодіжної ради Ірина Ільченко розповіла, яку ідею її команді вдалося втілити на Канівщині:
— Проєктом «Сексуальна освіта дітей та підлітків територіальних громад» ми намагаємося донести до підлітків важливість захистити себе як фізично, так і психологічно. Ми провели низку заходів серед 8-9 класів шкіл Канівщини. Це були лекції з охорони здоров’я, освітні відео, де розповідали про захворювання ВІЛ/СНІД, про те, як захиститися з допомогою різних методів. А 10-11 класи протягом трьох днів змогли почути лекції столичних фахівців про здоров’я, небезпеки різних хвороб та контрацепцію. Зокрема розвінчували міфи і говорили про реальність. Не оминули увагою й ментальне здоров’я. Цікавими для слухачів були психологічні аспекти про те, як правильно встановити та зберегти особистісні кордони.
— У чому особливості вашого підходу до підлітків, адже з подібними темами діти зустрічаються і в сім’ї, й на уроках, — запитую Ірину.
— Цим проєктом хотіли допомогти підліткам поставити ті запитання фахівцям, про які вони не можуть чи соромляться говорити зі своїми близькими. Ми зробили анонімний чат-бот у Телеграм, де кожен підліток міг анонімно поставити запитання, яке його турбує. Лектори, яких ми запрошували, відповідали на ці запитання. Відео залишаються у чаті та на сторінці популярної серед підлітків мережі Інстаграм.
Ініціатори проєкту також організували зустріч із правоохоронцями, адже статистика злочинів на сексуальному ґрунті, на жаль, не така низька. Окрема тема, про яку говорили з підлітками, — заклик перевіряти своє здоров’я. Адже симптоматика ВІЛ виявляється на пізніх стадіях. Близько 800 осіб були охоплені лекціями, ще 1800 молодих людей переглянули відео в Інстаграм та 900 осіб у Фейсбуці.
Діти, які організували цей проєкт, провели дослідження, щоб дізнатися, чи потрібен задуманий проєкт громаді. Їх навчили, як правильно зробити анкетування. Довелося трохи змінити ракурс проєкту, щоб бути максимально корисними. Далі в Тернополі та Львові вони пройшли великий курс навчання про те, як створити проєктну заявку. За словами учасниць, сиділи до 4 годин ранку, створюючи заявку, щоб уже вранці її захистити. Від назви проєкту й до визначення бюджету — всі ці етапи діти зробили самостійно. Далі була реалізація задуманого. Довелося стукати не в одні двері, щоб усе вдалося. Над проєктом працювали спільно з молодіжною радою Канева, близько 20 дорослих фахівців у своїй сфері, діяли на волонтерських засадах. Але основа команди — це п’ятеро людей.
Проєкт «Молодь — громаді» — це можливість для молоді повірити у власні сили. В цьому зізнаються самі юні учасники заходу. А ще — це можливість навчитися зробити щось нове й цікаве. В майбутньому молодь стане тією рушійною силою, яка розвиватиме міста й села. А іноді вже й зараз вона дає дорослим дороговкази — на що спрямувати зусилля, резюмують організатори заходу.
Проєкт «Молодь — громаді» впроваджується Благодійним фондом «МХП — Громаді» за підтримки проєкту ПРООН «Підтримка громадянського суспільства та молоді», що реалізовується за фінансування Міністерства закордонних справ Данії.
Роман КИРЕЙ