У народі кажуть, що птаха пізнають за пір’ям, а людину — за мовою. Тож кожен українець має ідентифікувати себе вільним володінням рідної мови. Та не все так просто. Допомогти може навчальний курс «Мова на часі».
Впродовж трьох із лишком десятиліть незалежності навіть у центрі нашої держави, на теренах Кобзаревої Черкащини, поміж пересічного люду й досі звучить успадкований москальський суржик. Щільно заполонили говірку росіянізми, кальковані слова. Як жартував Павло Глазовий: «…така сама біда в моєї корови: має, бідна, язика — і не знає мови».
Охочим оволодіти українською вимовою, вдосконалити мовну грамотність взялися допомогти в Територіальному центрі надання соціальних послуг міста Черкаси. З ініціативи завідувачки відділенням денного перебування Марини Вергун започаткований навчальний курс «Мова на часі». Його заняття відвідують майже два десятки осіб. Вони активно ходять у бібліотеки, багато читають уголос для тренування вимови, вчать напам’ять українську поезію, виразно декламують улюблені вірші, беруть участь у літературно-мистецьких заходах, наполегливо шліфують правопис і грамотність. Особливих успіхів у навчанні досягли Людмила Валдаєва, Наталя Коваленко, Валентина Зінюк, Катерина Крючкова. Вони писали торік Всеукраїнський радіодиктант із рідної мови «Дороги України», аналіз якого засвідчив, що наші зусилля — не марні.
Одним із перших виявив ініціативу поповнити книжкові полиці заслужений журналіст та почесний краєзнавець України Феофан Білецький, автор більш як 30 книг історичної, краєзнавчої тематики, художньо-документальних романів. Десяток його книг, у тому числі й виданий торік роман «На межі милосердя», зайняли чільне місце у соціальній бібліотеці Терцентру.
Днями мовні заняття відвідала головна редакторка обласної газети «Черкаський край», голова обласної організації Спілки журналістів України Тетяна Калиновська, щоб збагатити нашу книгозбірню новими книгами видавництва «Вертикаль», а також літературою історичної, краєзнавчої та художньо-документальної тематики з арсеналу редакції, свіжими газетними випусками. Слухачі курсу «Мова на часі» щиро дякували Тетяні Станіславівні за сприяння у наповненні книгозбірні, а також за відверту розмову на теми сьогодення місцевих медіа.
При нагоді звертаюся до читачів газети «Черкаський край» із проханням підтримати нашу ініціативу й поділитися з Терцентром україномовними книгами. Охоче приймемо в дарунок сучасні художні твори, класичну українську літературу, навчальні посібники з української мови та історії України. Чекаємо вас за адресою: м.Черкаси, вул.Праведниці Шулежко, 13-А.
Раїса БІЛЕЦЬКА, журналістка-волонтерка, викладачка університету третього віку Територіального центру надання соціальних послуг м.Черкаси
Читайте також: Між нашими мовами — прірва