Масниці — одне з найбільш веселих старослов’янських свят, яке дійшло до наших днів. Розпочинається воно за тиждень перед Великим постом і триває сім днів.
Альтернативні назви Масного тижня: М’ясопусний (М’ясопуст), Млинцевий, Молочний, Колодій, Пущення тощо. Кожна з них популярна в різних регіонах нашої країни. Масний тиждень 2024 року почнеться 11 березня. А вже 18 березня почнеться Великий піст.
Колодія святкували на території сучасної України ще в дохристиянські часи. А участь у святкуванні брали переважно жінки. На початку весни вони збиралися на свята Колодок, а чоловіки повинні були «відкупити» право святкувати разом із ґаздинями.
Понеділок — зустріч Масниці. В перший день свята збираються вдома, печуть млинці та ліплять вареники з різною начинкою. Також дозволялося ходити в гості чи приймати у себе рідню. На головній площі населеного пункту встановлювали опудало Зими.
Вівторок — Загравання. Зазвичай цього дня влаштовували оглядини. Адже батьки поспішали посватати дітей до початку Великого посту.
Середа — Тещині млинці. Зять ішов у гості до тещі. За кількістю та якістю тещиних млинців можна було сказати, наскільки хороші стосунки у сім’ї. Вважалося, чим щасливішою цього дня буде теща, тим краще буде жити подружжя.
Четвер — широка Масниця, Розгуляй. Цього дня люди виходили на гуляння — покататися на санях, відвідати ярмарок та пострибати через багаття.
П’ятниця — Тещині вечірки. Цього дня вже теща йшла в гості до зятя. Часто вона брала з собою родичів та подруг. А зять опікувався своїми гостями, частував їх, зазвичай млинцями і варениками.
Субота — Посиденьки зовиці. Заміжні жінки запрошували до себе в гості молодих дівчат, зокрема сестер своїх чоловіків, щоб вручити подарунки і нагодувати млинцями. Разом вони ворожили на майбутнє, веселилися.
Неділя — Проводи Масниць. У християн це свято зветься Прощена неділя. Святкування закінчувалися спалюванням опудала Зими та поминанням покійних.
Не можна було прясти і шити в період Колодія, щоб молоко не скисло.
Якщо млинці виходять пишні та красиві, то й рік буде щасливим і багатим на урожай, а якщо прилипають і рвуться — будуть труднощі.
Хто на Масниці на частування скупиться, той за рік розориться.
Першим млинцем згадують покійних родичів.
Несподівані гості на Масниці — щастя у домівці.
А ще в народі вірили, якщо на Масниці мороз, то літо буде спекотним. А ось якщо в цей період курка може напитися з калюжі, весна прийде рано і мине швидко.
Читайте також: Історія України через призму історії роду