Фахівці Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру відіграють важливу роль у розкритті злочинів, де фігурує зброя. Їхня кропітка праця є важливою ланкою в процесі дослідження та встановлення всіх обставин злочинів. Як зізнаються правоохоронці, під час розслідування та судового процесу висновок експерта часто стає, так би мовити, істиною в останній інстанції. Про це говорили фахівці Головного управління Нацполіції в Черкаській області, експерти й журналісти під час семінару «Протидія ризикам розповсюдження незаконної зброї: медійний аспект». Захід відбувся в редакції газети «Черкаський край» у партнерстві з Черкаською обласною організацією спілки журналістів за підтримки Центру безпекових досліджень «СЕНСС».
Перш за все, експерти НДЕКЦ мають великий досвід та фахову підготовку в сфері криміналістичних досліджень. Вони володіють необхідними знаннями й технічними засобами для проведення експертиз зброї, а також аналізу слідів, пов’язаних зі злочином. Експерт, приміром, може встановити, чи саме цю зброю використав зловмисник. Фахівці проводять комплексний аналіз доказів, що дає змогу з’ясувати характер і обставини злочину.
Чи змінилося навантаження на експертів-криміналістів під час війни? Як вплинуло на їхню роботу введення в дію Єдиного реєстру зброї? Ці та інші запитання журналісти спрямували завідувачу відділу криміналістичних видів досліджень Черкаського НДЕКЦ Валерію Кожевнікову.
— Все, з чим стикаються в повсякденній роботі наші працівники, що стосується зброї чи боєприпасів, можна умовно розділити на дві частини: дослідження зброї чи боєприпасів та формування балістичного обліку Експертної служби МВС, — розповів Валерій Вікторович. — Правоохоронні органи, які здійснюють досудове розслідування, разом із відповідними постановами чи ухвалами суду направляють до НДЕКЦ різні об’єкти (зброю, боєприпаси, а також їхні частини), а вже експерти називають ці речі своїми іменами. Наприклад, що це справді пістолет, називають його марку, калібр, і що саме з нього був здійснений постріл.
Експертиза зброї може встановити:
– належність об’єктів до вогнепальної зброї чи до боєприпасів;
– вид, систему (модель) та калібр вогнепальної зброї та боєприпасів до неї;
– стан (справність) зброї чи боєприпасів до неї та придатності їх до стрільби;
– спосіб виготовлення або факт переробки вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та конструктивно подібних до них виробів;
– належність об’єктів до частин (деталей) вогнепальної зброї тощо.
В окремих випадках експертиза вирішує й такі завдання:
– встановлення за слідами на стріляних кулях чи гільзах конкретного екземпляра вогнепальної зброї або конструктивно подібного до неї виробу (чи саме ця зброя стріляла під час вчинення злочину);
– встановлення можливості пострілу без натискання на спусковий гачок за певних умов (наприклад, при падінні зброї тощо);
– встановлення обставин, пов’язаних із використанням зброї (факту стрільби після останнього чищення і змащування зброї, кількості пострілів, відстані, з якої стріляли, напрямку пострілу, взаємного положення зброї та перешкоди й інше).
Фахівець розповів, що останніми роками навантаження стосовно дослідження зброї мало тенденцію до зростання. Це пов’язано з розповсюдженням незаконної зброї та, відповідно, збільшенням числа скоєних злочинів з її використанням. Причому, це — як вогнепальна саморобна зброя, так і нарізна (мисливська), гладкоствольна чи інша зареєстрована належним чином, але яка з різних причин могла бути втрачена, викрадена й використовувалась у злочинних цілях. З початку військової агресії росії з 2014 року та повномасштабного вторгнення з 2022 року кількість зброї в населення збільшилася.
Варто згадати й про інший напрямок роботи експертів — формування та використання балістичного обліку. На сьогодні один із найбільших масивів — зброя, що перебуває у власності громадян. Її власники періодично проходять процедуру обов’язкової реєстрації та перереєстрації зброї, під час яких в обов’язковому порядку проводиться її контрольний відстріл (а з уведенням у дію Єдиного реєстру зброї, експерти-балісти вносять інформацію до Класифікатора зброї).
Кулі та гільзи, експериментально відстріляні, є об’єктами обласних оперативно-пошукових колекцій, або так званої кулегільзотеки, це — частина балістичних обліків Експертної служби МВС. Вже понад п’ять років у НДЕКЦ функціонує автоматизована балістична ідентифікаційна система (АБІС) «BalScan», куди в цифровому вигляді вносяться всі відстріли та є можливість проводити порівняння й встановлювати ідентифікації між слідами на досліджуваних кулях чи гільзах, які, наприклад, вилучені з місця скоєння злочину, та слідами на кулях та гільзах, які вміщені до кулегільзотек. Експерт показав, як змінилися дослідження за 10 років. Зараз за допомогою сучасних систем балістичного сканування можна побачити кулю чи гільзу у високій якості в трьох вимірах.
Як приклад роботи експерт показав слайди, де видно, скільки експерти знайшли слідів злочину на заправній станції в 2016 році, де фігурувала зброя.
— Щоб знайти всі балістичні об’єкти (гільзи, кулі, зброю, сліди) на місці події, потрібно дуже ретельно працювати, іноді по 5-6 годин. За допомогою такого дослідження слідчий може дізнатися чимало цікавих деталей злочину, наприклад, послідовність подій, де перебував стрілець та інші, — розповів Валерій Кожевніков.
Черкаських експертів-криміналістів залучають до роботи в областях, що перебувають ближче до лінії фронту. Черкащани досліджували злочини ворога на Харківщині та Сумщині.
Валерій Вікторович розповів і про одну з найбільших в Україні інформаційно-довідкову колекцію зброї та боєприпасів, що є в Черкаському НДЕКЦ. Вона вміщує понад сто одиниць вогнепальної та холодної зброї, серед них — як поширена, так і зразки достатньо рідкісної.
Як свідчить практика, зброя не завжди може захистити. Інколи вона може й нашкодити, переконаний директор Черкаського НДЕКЦ МВС України Василь Аксьонов:
— Окрім експертизи зброї, досліджуємо також вибухові пристрої та вибухові речовини. Це — гранати, гранатомети, порох, тротил та інші. Є вироки суду, коли такі пристрої та речовини передаються на потреби Збройних Сил України. Але з такою передачею варто бути обережними. Наприклад, коли гранати зберігалися в неналежних умовах і можуть бути пошкодженими. Тож є ризик, що вони не спрацюють у потрібний момент або ж самовільно спрацюють. Ця обережність починається з моменту їх вилучення та встановлення вибухонебезпеки.
За словами керівника черкаських експертів, такі небезпечні речі, як гранати, потрапляють на Черкащину часто як згадка, пам’ять про війну.
— Але це — чорна пам’ять. Я переконаний, що більшість таких «сувенірів» буде здана правоохоронцям. Адже це — не та пам’ять, яку треба зберігати, — впевнений Василь Аксьонов. — До того ж, вона несе загрозу всім довкола та передбачає кримінальне покарання. Зарадити цьому покликані місячники здавання зброї поліції — у випадку добровільного здавання особа звільняється від кримінальної відповідальності. Ми досліджуємо об’єкти не тільки за фактами вилучення зброї, а, на жаль, і за фактами злочинів проти особи з використанням зброї (вбивства, розбійні напади тощо). Трапляються випадки, коли навіть дитина, скориставшись недбалістю дорослих та взявши до рук зброю, без будь-якого наміру може завдати тілесних ушкоджень собі чи тим, хто поряд.
У ході спілкування з журналістами про незаконну зброю, виникло дискусійне питання щодо легалізації зброї, можливості зберігати її цивільним особам. Експерти, зі свого боку, порадили спочатку прищепити суспільству культуру користування зброєю. А це — набуття досвіду в тирах, розуміння заходів безпеки поводження з нею. В Черкасах є кілька сертифікованих тирів, де навчитися правильно поводитися зі зброєю допоможе кваліфікований інструктор. А ще порадили власникам зброї та тим, хто хоче нею легально володіти, слідкувати за змінами в законодавстві, адже на часі — розгляд законопроєкту, що може внести нові тенденції в цю сферу.
Роман Кирей
Читайте також: Як незаконна зброя впливає на українців