На адресу редакції газети «Черкаський край» надійшов лист із міста Корсунь-Шевченківський від мешканців багатоповерхового будинку по вулиці Ярослава Мудрого, 21. Люди звернулися з надією на підтримку у вирішенні серйозної проблеми, яка їх турбує впродовж тривалого часу.
«Близько десяти років тому в нашому будинку робили капітальний ремонт — реконструкцію даху, — йдеться у листі до редакції. — Однак провели його неякісно, не професійно та безвідповідально. Це фактично були викинуті на вітер кошти платників податків. Відтоді стан покрівлі погіршувався, а в останні кілька років проблема протікання даху стала просто нестерпною. Щоразу, коли йде дощ або тане сніг, вода безперешкодно потрапляє у квартири верхніх поверхів, завдаючи значних збитків мешканцям. Волога спричиняє пошкодження стелі, стін, підлоги та меблів. Особливо болісним є те, що через протікання даху в наших квартирах розвивається пліснява та грибок, що становить серйозну загрозу для здоров’я. Серед нас є маленькі діти, люди похилого віку та особи з хронічними захворюваннями, які особливо чутливі до впливу вологи та цвілі. Ми постійно стурбовані їхнім самопочуттям та здоров’ям, оскільки проживати в таких умовах небезпечно».
Щоб розібратися в ситуації, терміново поїхали в Корсунь-Шевченківський.
Житловий будинок на 36 квартир по вулиці Ярослава Мудрого, 21 розташований у центрі ошатного міста. Зовні — привабливий, із утепленими стінами, пофарбований у жовтаво-золотистий колір, із сучасними металопластиковими вікнами. На нижніх поверхах розташувалися магазин «Карапишівські ковбаси», сервісний центр «Декор», аптеки. Краї даху густо обсіли голуби, як символ злагоди й романтики. Якби то знали ці птахи, яким добре живеться на даху багатостраждального будинку вже понад десятиліття, скільки тривог, горя й біди зазнали його мешканці через невдалу реконструкцію хрущівки, зданої в експлуатацію ще в 1960-их роках.
А от із боку та двору вже наочно видно результати незавершеної реконструкції. Зверху на даху — величезні отвори. Вікна та нові балкони зчорніли. Заходимо в під’їзд. Сходові марші — у тріщинах, стіни облущилися, нові вікна не заштукатурені біля стін, на верхніх поверхах обабіч сходів пліснява вкрила все до чорноти. Найбільше вражає горище: от де можна знімати фільми жахів. Підлога вкрита густим шаром пташиного посліду, рештками загиблих голубів. Через дірки у покрівлі птахи вільно залітають, тут живуть, виводять пташенят, гинуть. А дощ і сніг руйнують залишки покрівлі, увесь четвертий, частково — нижні поверхи. Вся ця антисанітарія з опадами затікає в квартири й заливає балкони людей.
— Як зробили оці нові балкони, то заливає постійно, — бідкається Юлія Миколаївна. — Коли йде дощ, доводиться підставляти миски, відра, банки. І це — в усіх. Я вже кого не прошу виконати якісь роботи в квартирі, майстри відмовляються, мовляв, немає сенсу ремонтувати, поки не ліквідована причина протікань.
Найгірша ситуація в мешканців четвертого поверху. Олена Юхновська з квартири номер 36 доглядає тут матір, яка ось уже три роки через хворобу ніг не може вийти з квартири.
— Я дуже тут страждаю, просто задихаюся, — плаче її мати Людмила Купріянівна. — У мене вже сто болячок: стенокардія, ішемія, тиск, а це ще додалася хвороба ніг. Змушена дихати цим вогким повітрям із грибком. У шафі все настільки вогке, що його не можна вдягнути, аж береться пліснявою. Та ніхто не хоче нам допомогти. Нікому ми не потрібні…
Корсунь-Шевченківський — місто невелике. Люди тут знають одне одного, хто чим займається й до чого причетний. Автори листа винуватцем своїх бід називають тодішнього керівника КП ВЖ РЕУ Анатолія Безуглого. На їхню думку, він підписував тоді документи по будівництву, й досі працює в РЕУ, тільки на іншій посаді. Під час зустрічі з журналістами мешканці будинку висловили претензії на адресу комунальників.
Черкащанка Ольга Доліч розповіла, що у далеких 1960-их роках її батьки-лікарі отримали тут квартиру й жили непогано. Біда прийшла в їхній дім, коли несподівано почалися будівельні роботи. Згоди на проведення реконструкції в мешканців ніхто не питав.
— Про існування державної програми й про те, що наш будинок включений до неї, ми дізналися вже під час реконструкції, — пригадує пані Ольга. — Ми були в потрясінні, бо не знали, що це робиться і чим це закінчиться. Нам пояснили, що це — дуже хороший проєкт, за яким державним коштом проведуть утеплення фасаду будинку, замінять вікна, розширять балкони. Збиралися добудувати п’ятий поверх. Виконували всі ці роботи черкаське облуправління ЖКГ разом із нашим РЕУ на чолі з директором Анатолієм Безуглим. Закінчилося тим, що гроші розікрали, не вистачило навіть на покрівлю. Вони її покрили руберойдом, шматки якого досі злітають додолу. Роки йдуть, будинок фактично без даху. Люди страждають. Намагаємося достукатися до місцевої влади, звертаємося до нардепів, та ніхто нічим не допоміг і не зарадив.
Колишній керівник КП ВЖ РЕУ Анатолій Безуглий, діями якого невдоволені мешканці, свою причетність до зловживань спростовує. В коментарі нашому виданню Анатолій Федорович запевнив, що жодних документів на оплату робіт він не підписував, усі питання вирішувалися на інших рівнях. Більше того, він каже, що в той час він ініціював це будівництво.
Прокуратура відкрила кримінальну справу. В ній підрядники фігурували як відповідачі. Всі інші, і Анатолій Безуглий в тому числі, — як свідки. Він офіційно заявив редакції, що жодного документа на оплату ні він, ні представники КП ВЖ РЕУ, ні посадові особи міської ради не підписували.
Злочинну халатність виконавців державної програми правоохоронні органи розслідували три роки. У мережі збереглося повідомлення служби громадських зв’язків УМВС України в Черкаській області, датоване 2015 роком. Слідчі повідомляли, що оперативники управління протидії злочинності в сфері економіки УМВС України в Черкаській області виявили протиправну діяльність двох жителів Києва та мешканця Черкаської області. Зловмисники з червня 2011 по лютий 2012 року, використовуючи підконтрольні їм підприємства на території Києва та Черкаської області, а також ряд фіктивних суб’єктів господарської діяльності, незаконно заволоділи більш ніж 1 мільйоном державних коштів.
«Гроші були виділені в рамках державної цільової програми «Реалізація пілотних проєктів у сфері житлово-комунального господарства» та призначалися для реконструкції двох чотирьохповерхових житлових будинків у місті Корсунь-Шевченківський. Внаслідок незаконних оборудок будівництво не завершилося. Крім того, під час реконструкції були пошкоджені квартири четвертого поверху, мешканці яких були змушені виселитися з квартир та залишилися фактично без житла, а через постійну вологу відбувається руйнація будинків. У ході досудового розслідування, відкритого за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах організованою групою), на майно підозрюваних накладено арешт на суму більш ніж 1 мільйон гривень. Організаторам реконструкції, які завдали державі мільйонних збитків та фактично позбавили житла трьох сімей в місті Корсунь-Шевченківський, завершено та направлено до суду. За вчинене зловмисникам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.», — йдеться у повідомленні.
У суді ця справа розглядається досі. Феміда винних поки не назвала, тож відшкодувати збитки нікому. На всі звернення мешканців багатостраждальної недореконструйованої багатоповерхівки владці апелюють, що поки справу розглядає суд, втрутитися в ситуацію не можуть.
— Судова система аж надто довго шукає винних у злочині, — каже старша будинку Ольга Тертична. — Ось і на останній суд ніхто з фігурантів не прийшов, тож його вкотре перенесли. А нам як тут жити? Найперше — потрібно зробити покрівлю. Та місцеве РЕУ не береться за цю справу, поки йде судовий розгляд. Не може й міська влада — там теж списують на суди.
Редакція продовжує досліджувати цю тему й звернулася з запитами до судових та владних інстанцій.
Тетяна КАЛИНОВСЬКА
При всій повазі до шановного Анатолія Безуглого, який “нічого не підписував”, але всі добре знають і розуміють, що він брав безпосередню участь в цій цікавій “схемі”, а ми тепер страждаємо і винних так ніколи і не знайдуть…
Бандити. І совісті не мають.
А людям горе.
В статті згадується про РЕУ та Безуглого, так от, в 2013 році, якщо не помиляюсь, перебуваючи на посаді начальна КП ВЖ РЕУ, Анатолій Безуглий притягався до відповідальності за порушення законодавства про працю. Він не виплачував людям заробітну плату! Отакий от дивний збіг
На скільки я знаю, він ще й досі працює?
Так Анатолій Федорович ще й поважного віку, 74 роки, має явну чи вдавану інвалідність! І саме цікаве, що продовжує отримувати величезну зарплату в ВЖ РЕУ і пенсію. А за яку таку роботу? Що він робить?”
Це просто безсовісно! колишній депутат міської ради, якому ми довіряли, вкрав гроші на ремонт даху! Як керівник РЕУ, він мав забезпечити якість робіт, а не набивати свої кишені. Гнати таких з посади і вимагати повернення грошей!
Щиро дякую за Вашу допомогу!
Надіюсь, що завдяки Вашому професіоналізму болюче питання щодо ремонту і притягнення винних до відповідальності нарешті зрушить з місця.
Ви висвітлили проблему, яка довгий час залишалася поза увагою, і тепер є надія, що необхідний ремонт буде здійснено. Ваша журналістська діяльність є надзвичайно важливою для жителів будинку і громади, адже Ви допомагаєте виводити на чисту воду порушників та бандитів, які намагалися залишатися непоміченими. Ваша стаття є яскравим прикладом того, як ЗМІ можуть сприяти правосуддю та правопорядку.