Стала пацієнткою лікарні, яку колись «відкривала»

Якомога довше залишатися лікаркою, а не пацієнткою — про таке своє бажання сказала Тамара Маклашина колегам колись, коли їй у 60 років вручали диплом про звання заслуженого лікаря України.

Лікарського стажу — понад 60 років

Вона — легенда черкаської медицини. У неї аж 61 рік лікарського стажу. Вона була серед тих, хто створював гастроентерологічну службу області. Її школу пройшли 67 лікарів-інтернів. Понад три десятки років була відповідальним секретарем атестаційної комісії, що екзаменувала лікарів області.

А починала після інституту дільничною терапевткою — сім років у Запоріжжі, потім, після розлучення, — у Черкасах рік лікаркою швидкої допомоги, півтора року — на хімкомбінаті. Коли її роботу цехового лікаря інспектував Ігор Коляда, заві­дувач терапевтичного відділення обласної лікарні, він був здивований, чому наскільки фахова колега досі не працює у них в обласній? «Та хто ж мене туди візьме?» — дивувалася на це з притаманною їй скромністю Тамара Олександрівна. Її запросили до головного лікаря обл­лікарні, і той призначив її в терапевтичне відділення (потім у гастроентерологічне). Хоч і був сприкрений: як молоді лікарки думають повноцінно працювати, маючи малих дітей? А її синові було тоді чотири роки. А треба їздити в райони — інспектувати колег, консультувати, працювати по місяцю у відрядженні від військкомату. Їздила за себе й за когось, бо ж «у Маклашиної нема сім’ї» і «є бабуся, яка може за дитиною приглянути!». 

Коли в Першій міській лікарні Черкас відкрилося гастроентерологічне відділення, її зманила туди завідувачка: спокусила тим, що не треба їздити по області — а значить, вона може більше побути із сином, який уже виріс, став п’ятикласником, поки мама все на роботі… В обласній на неї після того сердились і, як каже Тамара Олександрівна, «за мною сумували», бо вона, м’яко кажучи, могла закривати всі прогалини, де потрібен був спеціаліст.

На новому місці, в улюбленій сфері гастроентерології, каже, «було легко працювати, і пацієнти добре ставилися». Та якось приїхав головний лікар Третьої міської лікарні (тоді, у 1978, приймала поліклініка, а корпус лікарні ще будувався) Анатолій Рудковський. Безапеляційно запропонував: ми відкриваємо перше відділення лікарні — терапевтичне, очолюйте і лікуйте.

— Я відмовилась — я ж гастроентеролог. Він каже: буде потім вам і гастроентерологічне. Приїхав наступного дня і повіз у лікарню. Це був кінець грудня. Піднімаємося на сьомий поверх приміщення, з якого щойно пішли будівельники (і ліфтів ще не було). Я стою біля вікна і дивлюся вдаль: надворі мокрий сніг, шибки брудні, у фарбі, на підлозі цемент і побілка, через погано зроблені рами задуває в щілини. Я думаю: куди я попала? А він мені: думайте, кого візьмете на старшу медсестру!

Ослухались, і взяли двох пацієнтів

Згодом Тамара Олександрівна із своїм маленьким колективом (кадри вмовила прийти із попередніх місць роботи) навкарачки місяць драяли сьомий поверх. Але головний лікар усе не хотів відкривати лікарню: не все готово.

— Коли ж 8 лютого (він поїхав у місто) знизу дзвонять: тут ось хворий з важким гіпертонічним кризом… Може, ви його візьмете? Кажу, ми ж ще не відкрилися… Та зважилася: а, оформляйте історію. Взяли ще й жінку з важкою стенокардією (вони обоє були потім на 25-річчі відкриття нашої лікарні). Коли повернувся головний лікар, йому донесли: «Маклашина вже без вас відкрила лікарню!». Він залетів на сьомий поверх… Але хворим уже на той час покращало, і вони йому дуже дякували. І головлікар відтанув. Ночували вже того дня шестеро пацієнтів. А харчоблок ще ж не працює. Я послала старшу медсестру Жанну Артемівну Острову — вона купила булочок і кефіру на вечерю хворим. А на ранок прийшла дієтсестра і зварила картопляний суп, і варила сама такий суп чотири дні, поки запрацював харчоблок. Дієту я складала з продуктів, які були.

А через три місяці відкрили відділення невідкладної допомоги — звідтоді, й по цей день, лікарня запрацювала як ургентна. Тамара Олександрівна, маючи досвід, допомагала в становленні нового відділення. Потім завідувала гастроентерологічним. Гоїли без операцій виразки, лікували хронічні запалення й інші порушення роботи органів травлення за новими методиками. Наприклад:

— У гастроентерології у 1990 році ми вперше в області запровадили УЗД, яке дозволяло, зокрема, бачити камінці в жовчному міхурі. То до мене щоранку з усього миру з’їжджалися хворі…

Коли на базі відділення зробили денний стаціонар, Тамара Маклашина перейшла на роботу в обласний госпіталь, який очолював Анатолій Рудковський, де й віддала професії ще 15 років. Потім спробувала себе у приватній медицині — два роки, аж до лютневого дня початку повномасштабної війни, приймала в одній з клінік.

Діряві простирадла… і професійна робота лікарів

Так вона, скільки могла, залишалася лікаркою. Та ось уже і їй випало бути й пацієнткою. У селі, де живе з чоловіком, травмувала руку і плече. Бігом у травмпункт Третьої лікарні. Як зустрів її заклад? Яким побачила, так би мовити, зсередини рівень сучасної медицини?

— Рентгенобстеження підтвердило діагноз досвідченого травматолога Олега Кошмана: складний перелом, тільки операція (зараз у мене в плечі 12 скріпок).

Перші години — очікування лікаря, палата на чотири ліжка, задовільні умови. Але переводять у гінекологічне відділення, де теж є ліжка пацієнтів травматології.

— Палата на 6 ліжок, поруч — важка хвора, яка потребує більш регулярного догляду. Моє лікарняне простирадло не підлягає ремонту. Місце під вікном, за вікном 38 градусів, у шторі дірка — я тримаю її непошкодженою рукою, щоб не било сонце. Чотири години чекаю лікаря, син добивається: коли ж маму оглянуть? А переді мною всі мої роки в цій лікарні пропливають…

Всі негаразди лікарняного побуту відступили, коли прийшов лікар

Це — Євген Петрович Чернюк. Він мені оперував ногу вісім років до цього, професійно, я вже й забула про ту травму. Анестезіолог Роман Олександрович Олексієнко пояснив мені суть провідникового знеболення, це досить новий метод. Організм його, я переконалася, набагато легше переносить. А під наркозом у мої 85 довелося бути довго: операція, на яку взяв наступного дня Євген Петрович, тривала майже 5 годин.

Мене порадувало, що обидва лікарі — молоді, грамотні, відповідальні. Євген Петрович, попри статус, може допомогти молодшому медперсоналу підняти чи перевернути хворого. Колеги говорять, що це — дуже перспективний лікар. У таких ніколи не згасне вогник лікарської клятви, яку ми кожен даємо: «Тобі, медицино, перший свідомий мій подих, і подих останній — тобі». Рівень лікарської допомоги у Третій лікарні, через яку проходить скільки пацієнтів, які потребують негайної допомоги, залишається високим, — оцінює Тамара Маклашина.

І це оцінка не тільки пацієнтки, а насамперед — професіонала.

Лариса СОКОЛОВСЬКА

Читайте також: ВЛК: лікарям пояснили, що їх чекає за маніпуляції з діагнозами

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *