«В єдності — наша сила» — таким є логотип Шрамківської сільської територіальної громади, яка об’єднала в собі 23 населені пункти з адміністративним центром у селі Шрамківка. Затверджували логотип рік тому за результатами відкритого творчого конкурсу та громадського обговорення, що теж сприяло єднанню сіл і селищ ТГ в одну цілісну спільноту.
Коли громада обирала це гасло, як орієнтир для свого подальшого розвитку, в Україні був мир. Сьогодні ж, коли на нашу землю прийшла війна — кривава, жорстока, розв’язана російським агресором, який прагне знищити нашу державу й українців, як етнос, ідея національної єдності згуртувала весь наш народ у боротьбі з ворогом і стала прикладом для всього світу. Таку державу з об’єднаним спільною метою суспільством ніхто й ніколи звоювати не зможе.
За чотири місяці війни це вже зрозуміла й російська орда, яка намагається знищити інфраструктуру населених пунктів, вбиваючи при цьому мирних жителів. От тільки дух нашого народу, силу його єдності ворогу не подолати. На захисті держави і народу стоять Збройні Сили України на фронті, жителі міст, сіл і селищ підтримують нашу армію в тилу — всі ми водночасся сформувалися в потужну в своїй одностайності націю, націлену на Перемогу. Спільно ми пересилимо цю рашистську навалу, знищимо привнесене на нашу землю зло і переможемо. Україна є і буде у віках.
Про те, як діє Шрамківська сільська територіальна громада у воєнний час, які завдання ставить перед собою і як їх вирішує, — й наша розмова з головою цієї ТГ Анатолієм Кулею.
— Анатолію Анатолійовичу, Шрамківщина — благодатний хліборобський край. Куди не кинь оком — скрізь упорядковані поля, населені пункти — в садах і квітах, люди в них — надзвичайно доброзичливі й працьовиті. Світла енергетика ніколи не полишала цю землю, навіть попри всі економічні та соціальні складнощі, яких у різні часи було тут немало. Але сьогодні — війна. І це — найважче випробування. Як справляється з ним громада?
— Діємо як одна дружна велика родина, відповідальна за кожного жителя громади й нашу державу Україну. Майже двісті наших односельців воюють сьогодні в лавах Збройних Сил України. Більшість із них пішли на фронт у перші дні війни, не чекаючи повісток із військкомату. І це той рівень патріотизму, яким і відзначаються українці, які в усі віки боронили свою землю від чужинських зазіхань. Багато земляків уже відзначені нагородами за мужність, стали командирами військових підрозділів. Ми пишаємося нашими односельцями, родовід багатьох з яких сягає козацької давнини. Та й взагалі Шрамківщина — це козацький край, чимало поселень у якому були засновані козаками — Шрамком, Томарою, Шеляхом, Полуботком, у родині якого й народився наказний гетьман України Іван Полуботок, ув’язнений Петром І за «антиросійську діяльність» та підбурювання проти імператора.
Понад триста років минуло з того часу, але в ставленні до України з боку російських самодержців нічого не змінилося. Поневолення українців і знищення української державності — ось чого й сьогодні прагнуть рашисти. Та нічого з задуманого їм не вдасться. На захисті нашої держави стоять Збройні Сили України, в рядах яких дають відсіч ворогу й уродженці сіл і селищ Шрамківської громади. Всім серцем ми бажаємо їм повернення додому до своїх родин живими, здоровими і з Перемогою, яку вони разом зі своїми бойовими побратимами наближають і яка обов’язково буде.
На жаль, маємо й скорботні втрати. На фронті загинули троє наших земляків, двоє зникли безвісти. І це печаль для всієї громади. Підтримуємо в цю скрутну годину рідних, пам’ятаємо героїв, сподіваємось на краще щодо тих, про долю яких не знаємо. Це — війна, і трапляється на ній різне.
Взагалі ж громада допомагає кожній сім’ї, в якій є фронтовики. Кожній родині вже виділили в рамках одноразової соціальної допомоги по півтори тисячі гривень, ще тисячу гривень люди отримають днями. І це окрім благодійної допомоги, яку ми постійно надаємо соціально вразливим верствам населення.
Майже щотижня передаємо на фронт гуманітарні вантажі — продукти харчування, напої, ліки, медичні й гігієнічні засоби тощо. У формуванні цих передач беруть активну участь члени громади. Овочі, фрукти з власних садів і городів, консервації тощо — люди діляться всім, що мають. І цей порух душі, спрямований на підтримку нашої армії — неоціненний. У ньому — вся суть української нації, яка відзначається єдністю, стійкістю й чуйністю у найтяжчих випробуваннях.
Вагому підтримку в організації та наповненні цих гуманітарних вантажів надають благодійний фонд «Благо-Ц», СТОВ «Продсільпром», інші агропромислові підприємства, які діють на терені нашої громади.
— Шрамківська громада прийняла й понад тисячу переміщених осіб із місць бойових дій.
— І знову ж таки на проблеми цих людей активно відгукнулася вся громада. Тільки-но почали приїжджати перші переселенці, люди почали зносити для них усе, що могли, — одяг, посуд, постільну білизну, засоби гігієни, продукти харчування тощо. Хтось прихистив їх у своїх домівках, хтось просто віддавав на потреби цих людей усе, що мав. Громада забезпечила й продовжує забезпечувати переміщених осіб найнеобхіднішим — житлом, харчуванням тощо. Щоправда, багато з приїжджих у громаді не затримувалися: їхали далі — в західні регіони України або ж за кордон. Тільки три сім’ї посадили навесні городи, що вказує на те, що вони вирішили оселитися в нашому регіоні надовго. Інші, як ми розуміємо, поки що не визначилися ні з місцем постійного проживання, ні з роботою. Думається, час розставить усе на свої місця й життя цих людей, які пережили немало потрясінь, стабілізується. А громада, якщо у них буде бажання надовго залишитися на Шрамківщині, їм у цьому допоможе.
— Минулий рік для Шрамківської ТГ, яку було утворено восени 2020 року, по суті, був випробувальним. Наскільки ефективно в соціально-економічному плані запрацює це нове територіальне об’єднання — одне з найбільших за кількістю населених пунктів в області, як долатиме проблеми, які накопичувалися в цьому краї десятиліттями, — питань до вирішення було немало. Чи все, що було заплановано, вдалося?
— На жаль, не все. Хоча слід сказати, що й зроблено було немало. Передусім це стосується налагодження автобусного сполучення між населеними пунктами громади. Без цього було б неможливо об’єднати громаду в єдину цілісну систему. Наскільки було складно вмовити перевізника працювати на непроїзних дорогах Шрамківщини, які не бачили ремонту ще з часів Союзу, а, можливо, й довше, можна було лише уявити. Але ми таки уклали договір із перевізником на обслуговування приміських маршрутів до 2026 року. Окрім того, відповідно до комплексної програми «Турбота», забезпечили відшкодування з місцевого бюджету компенсації за перевезення пільгових категорій населення. Сьогодні на маршрутах ТГ працює шість автобусів, населення забезпечене транспортним сполученням як з адміністративним центром, так і між селами. Виняток становлять лише два села — Ковтунівка та Остапівка. Бо хоча на більшості доріг місцевого значення, завдяки наполегливості громади і виділеним коштам із бюджету Шрамківської ТГ, ТОВ «Черкасиміськбуд» і провело поточні ремонти, але до цих двох сіл дороги так і залишилися непоремонтованими, і, по суті, — непроїзними. Планувалося, що ремонтуватимуться вони вже цієї весни. Але — почалася війна. Отже, це та проблема, яку нам ще потрібно вирішити. Як, до речі, й питання щодо повноцінного й комфортного перевезення учнів і вчителів до шкіл, оскільки з шести шкільних автобусів три ми віддали на потреби фронту. Тож будемо домовлятися з діючим перевізником щодо стабільного забезпечення шкільних перевезень.
Велика увага минулого року приділялася й благоустрою населених пунктів. За рахунок субвенції з обласного бюджету ми придбали екскаватор-навантажувач із навісним обладнанням, який вкрай необхідний у роботі Шрамківського підприємства житлово-комунального господарства. Були проведені заходи з благоустрою в усіх населених пунктах, розпочато роботи з відновлення вуличного освітлення в Шрамківці, Погребах, Бирлівці, Мойсівці, Демках, Новомиколаївці. Попереду в нас і ремонти доріг безпосередньо в селах. І вони обов’язково будуть, бо ми прагнемо змінити сільське життя на краще.
— Невдовзі розпочнеться новий навчальний рік і освітня галузь, органи місцевого самоврядування, батьки, діти до нього активно готуються. От тільки заняття в режимі офлайн можуть розпочатися в навчальних закладах лише за умови обладнання в них бомбосховищ.
— Маємо 12 шкіл і 9 дошкільних дитячих закладів. Усі вони підготовлені до нового навчального року і тільки в трьох школах стаціонарні заняття не розпочнуться через відсутність у цих приміщеннях місць укриття працівників та дітей, що вимагає доручення Прем’єр-міністра України від 10 червня цього року. Ці будівлі просто не мають відповідних приміщень, які б відповідали вимогам про укриття. Діти з цих шкіл підвозитимуться в уже визначені школи в сусідніх селах. У решті навчальних і дошкільних закладів бомбосховища обладнано і перебування в них у разі чого буде для дітей і безпечним, і комфортним. Про це потурбувалися педколективи, старости сіл, самі батьки. Велику допомогу надали й місцеві підприємства, представники малого і середнього бізнесу. В цьому теж проявилося єднання громади у вирішенні важливих для неї питань.
— Шрамківська територіальна громада має великий інвестиційний потенціал.
— І це відзначено на обласному конкурсі «Індустріальна ділянка Черкащини-2021», де пропозиція Шрамківської сільської ради здобула перемогу. Її внесено до каталогу кращих пропозицій, які будуть взяті до уваги при створенні тих же індустріальних парків області. А це — вагома перспектива для Шрамківки щодо відновлення її промислового потенціалу. Після Перемоги це може стати цілком реальною справою. Окрім того, виконавчим комітетом Шрамківської сільської територіальної громади започатковано співробітництво в рамках впровадження ініціативи «Управління публічним інвестуванням», що підтримується урядом Канади, який запровадив пілотний проєкт «Супровідні урядові реформи в Україні».
Ми тісно співпрацюємо з підприємствами агропромислового комплексу, які діють на території нашої громади, — СТОВ «Зернова компанія «Хорс», ТОВ «Баришівська зернова компанія», СТОВ «Придніпровський край», ТОВ «Продсільпром», ТОВ «Атлантик Фармз ІІ», СТОВ «Шрамківський МТК», ТОВ «Кононівський елеватор» та інші. Ці підприємства багато роблять у плані підтримки соціальних програм, які діють у громаді. Водночас ми сьогодні ведемо з ними перемовини про перегляд розміру орендної плати пайовикам до 12 відсотків, що підвищить рівень життя людей.
Діяти спільно, в однму напрямку і на Перемогу — за таким принципом живе сьогодні Україна і Шрамківська територіальна громада, як складова нашої держави. Ні політичні, ні релігійні, ні будь-які інші розбіжності не повинні заважати цьому руху вперед. Віримо в Збройні Сили України і дякуємо їм за мужність, стійкість і високий військовий професіоналізм. Працюємо в громадах для забезпечення економічної і соціальної стабільності на місцях, розвитку і зміцнення нашої держави України, героїзм і єдність якої вже стали прикладом для всього світу.
Інтерв’ю вела Наталя Віргуш