Сьогоднішній день у нашому суспільстві тісно пов’язаний із роботою всієї країни на Перемогу — роботою складною, важкою, втратною, на жаль… Так, за понад сто днів активних бойових дій кількість ампутацій та потреб у протезах серед захисників уже вимірюються тисячами. І це — не рахуючи цивільних, які теж масово потерпають від мінно-вибухових та осколкових травм, іноді ускладнених неможливістю вчасно отримати належну медичну допомогу.
Які засоби реабілітації надаються?
Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ФСЗОІ) зараз стоїть перед наростаючим викликом часу — допомогти подолати надскладні наслідки для здоров’я громадян, спричинені війною, забезпечити реабілітацію її учасників і постраждалих.
В Україні запроваджена і розвивається державна програма, за якою таких людей за кошти державного бюджету забезпечують засобами реабілітації, у тому числі протезами складного протезування. Так, на полегшення життя скаліченим війною людям працюють і волонтери, але поміж самовідданих, жертовних, яким подяка і шана від врятованих, запоможених, бува, затесуються шахраї — збирають кошти, користуючись співчутливістю і довірою громадян. Та є, підкреслюю, передбачена, гарантована державою допомога людям з інвалідністю.
Черкаському обласному відділенню ФСЗОІ у поточному році з державного бюджету спрямовано понад 37 мільйонів гривень для забезпечення засобами реабілітації. Це кошти для безоплатного забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення засобами реабілітації й виплати таким особам грошової компенсації вартості самостійно придбаних ними засобів реабілітації. (Окремі категорії населення — це особи похилого віку, жінки, дівчата після мастектомії, секторальної резекції молочної залози, квадрантектомії, з порушенням розвитку молочних залоз, діти з порушеннями опорно-рухового апарату, ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції й інші.)
Засоби реабілітації називаються допоміжними (технічні й інші засоби реабілітації), ними забезпечують усіх тих осіб, про яких я вже вище сказала.
До таких засобів належать:
Осіб з інвалідністю й дітей з інвалідністю забезпечують відповідними засобами реабілітації, або ж вони, за бажанням, отримують компенсацію за самостійно придбані перелічені вище допоміжні засоби — за чергою і згідно з індивідуальною програмою реабілітації.
Перелічені вище засоби виготовляють, постачають і ремонтують підприємства, які включено Держлікслужбою до спеціального реєстру.
Бюджетні кошти Мінсоцполітики спрямовує до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, звідки їх переказують територіальним відділенням Фонду для оплати підприємствам вартості виданих виробів та наданих послуг.
Як одержати засіб реабілітації або грошову компенсацію?
Як особі з інвалідністю, дитині з інвалідністю, іншій особі окремої категорії одержати засоби реабілітації або виплату компенсації за її придбання? Вона особисто, або ж її законний представник подає заяву до органу соціального захисту населення держадміністрації чи органу місцевого самоврядування, центру надання адміністративних послуг — заяву в паперовій формі. Вона також може бути подана через електронний кабінет чи Єдиний державний веб-портал електронних послуг. Органи соціального захисту населення роз’яснять заявникові порядок забезпечення засобами реабілітації та який перелік документів необхідно надати.
Якщо хтось із осіб, які потребують засобів реабілітації, не знаходить відповідей на свої запитання, працівники відділення нашого фонду завжди готові допомогти і роз’яснити — звертайтесь.
Забезпечення засобами реабілітації, надання послуг з післягарантійного їх ремонту та технічного обслуговування здійснюються згідно з договорами, укладеними територіальним відділенням фонду з підприємствами.
Якщо треба протез, виготовлений не в Україні
Повернути всім постраждалим, наскільки це можливо, повноцінне життя не завжди ймовірно за технологіями, освоєними в Україні.
Тому державою передбачене протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки (або кінцівок).
Цими громадянами є ті, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії російської федерації проти України, участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період проведення воєнних (бойових) дій, і втратили функціональні можливості кінцівки (або кінцівок). А також передбачене забезпечення нейрореабілітації учасників бойових дій, яким присвоєне звання Героя України.
Грошова допомога, пов’язана з безоплатним забезпеченням протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, включає оплату витрат на:
— протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні,
— вкладиші із силіконової або гелевої композиції для кукс верхніх та нижніх кінцівок,
— заміну приймальної гільзи (куксоприймача) та її післягарантійний ремонт;
— проїзд, проживання та харчування за кордоном, можливо і супроводжуючої особи;
— послуги перекладача.
Міністерство соціальної політики направляє Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю видатки на протезування й ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії російської федерації проти України, участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі й стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період проведення воєнних (бойових) дій, та втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок.
Звертайтесь у відділення фонду
Як за Конституцією України, так і за моральними принципами українців людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека є найвищою соціальною цінністю. Але війна порушує цю норму.
На жаль, внаслідок бойових дій та окупації окремих районів значно виросло число осіб, які потребують засобів реабілітації. Логістика надання допомоги постраждалим ускладнилась. Але держава невпинно працює в цьому напрямку, фахівці відділення фонду постійно вивчають законодавство, співпрацюють із лікувальними закладами, органами місцевого самоврядування, які найближче до людини, і не лише функціонують у штатному режимі, а й постійно вдосконалюють свою роботу, і найголовніше — ми завжди на зв’язку і готові допомогти.
Адреса фонду: вул.Благовісна, 269/105, м.Черкаси, каб. 552, 510, 335; номери телефонів: 33-21-20; 54-01-51; 54-21-27; e-mail: CHVFCZI@ukr.net.
Ольга ХОМЕНКО,
директор Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю