Останні роки у посівах овочевих культур на території Черкащини набуває поширення небезпечний шкідник – капустяна білокрилка. При виявленні шкідника варто відразу ж подбати про захист рослин.
Капустяна білокрилка – це мініатюрна комаха (менше як 2 мм) білого забарвлення, яка належить до ряду напівтвердокрилих. Тіло та обидві пари крил вкриті борошнистоподібним, білим восковим секретом. Від цього й походить назва шкідника.
Білокрилка полюбляє вологе повітря й тепло, тому найчастіше її можна побачити в теплицях (зазвичай на огірках, томатах, салаті, селері), на кімнатних рослинах. А ще вона з’явилася у відкритому ґрунті на городах, пошкоджуючи капусту, гарбузи, кабачки, моркву, огірки, томати. Повсюдному поширенню білокрилки сприяє відсутність заходів контролю: систематичних спостережень, виявлення та ліквідація первинних вогнищ небезпечного шкідника.
У своєму розвитку капустяна білокрилка проходить чотири стадії: яйце, личинка, німфа та імаго. На одній рослині можуть бути представники усіх стадій розвитку, що ускладнює ефективність боротьби зі шкідником. Самки білокрилки відкладають яйця з нижнього боку листків по 10-20 штук. Личинки харчуються соком рослин, виділяючи липку солодку масу, на якій розмножуються сажисті гриби. Листки скручуються, рослини в’януть і при сильному пошкодженні гинуть. Для розвитку одного покоління білокрилок потрібно 25 днів. Самка активна близько місяця і може відкласти за цей час до 130 яєць. При температурі 21-23 градуси і відносній вологості повітря 65% цикл розвитку одного покоління завершується протягом 24 днів. За рік шкідник може дати до 12 поколінь. Максимальної чисельності білокрилка досягає у другій половині літа, коли створюються кращі умови для розмноження шкідника.
Білокрилка завжди ховається на нижньому боці листя. При появі білокрилки на огірках ви відразу помітите дрібні жовті цятки на листках, на томатах – скручування і передчасне жовтіння листя.
Заходи боротьби з білокрилкою
Щоб виловити дорослих особин, можна застосовувати клейові пастки. Для їх виготовлення вам знадобляться шматки фанери, пофарбованої у жовтий колір. Поверхню змащують рициновою олією, цукровим сиропом із каніфоллю або вазеліном. Шкідників приваблює яскравий колір, вони сідають на приманки і просто прилипають. Після того, як на фанері збереться багато комах, її протирають і просочують знову. Ефективні і клейові пастки, призначені для мух.
Щоб відлякати шкідників від рослин, використовують народні методи: рослини обприскують настоєм часнику або цибулевого лушпиння.
Обприскування рослин хімічними засобами захисту рослин треба починати за появи первинних вогнищ білокрилки, використовуючи інсектициди в певному чергуванні або в поєднанні (Актеллік, 0,3-1,5 л/га; Вертимек, 0,7-1,0 л/га; Ексірель, 0,25-0,50 л/га; Актара 240, 0,3-0,4 л/га; Децис профі, 0,035г/га; Енжіо, 0,18/л/га; біопрепарат Натургард, в.р., 0,3-1,0 л/га тощо) і додаючи прилипач.
Високу ефективність має інноваційний препарат Сілкер, ке, який можна застосовувати незадовго до збору врожаю без ризику перевищення залишків пестицидів. На 3-й день після обробки препарат забезпечує до 94% ефективності проти імаго шкідника і 62% ефективності проти личинок.
При обприскуванні рослин треба враховувати особливість поведінки білокрилки. Під час руху обприскувача дорослі особини злітають у повітря і відповідно потрапляють під дію препаратів, а личинки залишаються на нижньому боці листка. Тому для забезпечення високого рівня контролю якість обробки має дуже важливе значення. Застосовуйте обладнання чи способи обприскування, які дозволяють ефективно покрити нижній бік листка для знищення білокрилки на стадії личинки та яйця.
Попереджуємо, що обробки необхідно проводити в тиху безвітряну погоду, в ранкові та вечірні години. Під час роботи необхідно користуватися засобами індивідуального захисту, дотримуватися правил особистої гігієни та інструкції застосування препаратів.
Тільки своєчасне виявлення та знищення цих шкідників допоможе отримати високоякісний урожай овочевої продукції.
Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в області