icon clock28.05.2025
icon eye37
Суспільство

Бульдозери продовжують порушувати спокій і охоронний статус давнього поховання євреїв в Умані

«Збереження старовинного єврейського цвинтаря в Умані зі священною могилою цадика Нахмана як об’єкта історичного надбання й світового паломництва — серед основних завдань управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної військової адміністрації», — зазначає начальник управління Олександр Шабатін.

За словами пана Шабатіна, сьогодні можна констатувати позитивні зрушення в дотриманні охоронного режиму території Історико-культурного центру, створеного на місці поховання духовного лідера брацлавських хасидів у місті Умань. Незаконні дії в зоні пам’ятки носять поодинокий характер. Це стало можливим завдяки тісній співпраці управління культури Черкаської ОВА з правоохоронними органами м.Умань та хасидськими громадськими організаціями.

Вдалося також значно скоротити час реагування на факти правопорушень, зазначає керівник управління. Приміром, нещодавно в найкоротший строк були припинені земляні роботи, розпочаті в межах охоронної зони пам’ятки історії «Могила цадика Нахмана (1811)». Отримавши інформацію від небайдужих активістів про те, що на охоронній території місцевий підприємець розпочав прокладати траншеї під водопровід, спеціалісти управління виїхали з Черкас в Умань, обстежили місце проведення земляних робіт і винесли припис негайно їх припинити, оскільки такі дії порушують Закон України «Про охорону культурної спадщини». Підрядник одразу виконав вимоги органу влади області, уповноваженого забезпечувати від імені держави недоторканість об’єктів історичної і культурної спадщини.

Щоправда, залишається відкритим питання, чому Уманська міська рада надала дозвіл №56/2025 приватному підприємцю прокладати водостічні труби за адресою вул.Туристів, 38А-3, прекрасно знаючи про охоронний статус цієї території й особливий режим її використання. 

Також давно потребує вирішення ще одне проблемне питання, пов’язане з будівництвом в охоронній зоні по вулиці Григорія Косинки, 20 та 20-В.

Зводити багатоповерховий готель там розпочали ще у 2021 році. Двічі суди виносили рішення про заборону будь-яких земельних, будівельних робіт за цими адресами. (https://reyestr.court.gov.ua/Review/121159442)

Проте, попри усі заборони й навіть на відкрите кримінальне провадження, незважаючи на протести громадських організацій, у тому числі хасидських, забудовники активізовують реалізацію своїх планів. На охоронній території стародавнього цвинтаря у всіх на очах спочатку з’явився будівельний котлован, потім — фундамент. А на сьогодні практично повністю збудовано цокольний та перший поверхи.

Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА неодноразово видавало приписи з вимогою забрати з охоронної території усю будівельну техніку. У квітні минулого року обласна виконавча влада навіть застосувала фінансові санкції до обслуговуючого кооперативу «Діамант равина» — 170 тисяч гривень штрафу за порушення вимог приписів припинити використовувати під незаконне будівництво ділянку всесвітньо відомої пам’ятки культури та історії «Могила цадика Нахмана (1811)», яка перебуває під охороною закону.

Однак будівництво триває.

Зі свого боку небайдужі активісти, міжнародні організації, які піклуються про збереження культурної спадщини, продовжують вимагати від місцевої влади всіх рівнів змусити забудовників поважати закон і залишити в спокої старовинний єврейський цвинтар з огляду на його велике сакральне значення та статус світового цент­ру релігійного поклоніння.

Світлана ІСАЧЕНКО, журналістка

Читайте також: Засновник українського єврейського руху Йосиф ЗІСЕЛЬС: «В Умані давно звикли «доїти» хасидів»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *