Черкащина на «сухому пайку»: в громадах зникає вода

Щоліта ситуація повторюється з точністю до календаря: спека, падіння рівня ґрунтових вод, а з ними — дефіцит водопостачання. Черкаська область чи не щороку продовжує потерпати від одних і тих же викликів: перевантажені мережі водоканалів, зношені свердловини, подекуди — й повна зупинка подачі води.

Канів: вода для городів чи для людей?

Сьогоднішній «сухий режим» — уже системна проблема, що охоплює як великі міста, так і малі села. Так, у Каневі з 9 липня офіційно діє графік обмеженої подачі води. Причина — банальна й, водночас, тривожна: система водопостачання не витримує пікових навантажень.

«Якщо в червні ми перекачували на окремі вулиці 300-400 кубів води на добу, то нині — вже 910. Це — наш максимум», — з тривогою заявив директор КП «Управління ВКГ» Олексій Березовий на засіданні виконкому.

Комунікації — застарілі: свердловинам понад 50 років, при тому, що їхній граничний строк експлуатації — 30. А капремонт чотирьох свердловин коштує близько 8 млн грн — сума, яка в умовах війни є завеликою для громади. Влада змушена йти на непопулярні, але необхідні кроки. З 10:00 до 15:00 та з 23:00 до 04:00 запроваджені графіки зменшеного обсягу подачі води в приватному секторі.

«Води вистачить усім, якщо її берегти й не витрачати на полив городів», — наголосив міський голова Ігор Ренькас.

Старости сіл Канівської громади додали, що в селах криниці також міліють.

Сміла: вода — погодинно, тарифи зростають

У Смілі, де дефіцит води також — не новина, ситуація влітку цього року загострилася до критичної межі.

«Проблема не лише у спекотній погоді. Ми фіксуємо масові незаконні врізки, які серйозно знижують тиск у мережі», — пояснив міський голова Сміли Сергій Ананко.

Комунальники зафіксували неймовірні обсяги споживання. У зв’язку з цим КП «ВодГео» ввело погодинну подачу води: з 06:00 до 10:00 і з 18:00 до 23:00.

Усе це — на тлі зростання тарифів. Із лютого 2025 року ціна на водопостачання та водовідведення для смілян зросла до 91 грн 32 коп. Причина — стрибок цін на електроенергію. Для підприємств вона зросла на 36,5%.

Шпола: утримайтеся від наповнення басейнів

Шполянська міська рада на своїй сторінці в мережі закликала жителів громади до економії: «Аномальна спека призводить до того, що в багатьох селах та мікрорайонах міста рівень води у криницях та свердловинах стрімко падає. Закликаємо всіх до раціонального використання водних ресурсів: використовуйте воду лише для пиття, приготування їжі та гігієнічних потреб; утримайтеся від поливу присадибних ділянок, квітників, городини та наповнення бочок і басейнів, миття авто тощо».

Черкаси: різницю компенсують із бюджету

Жителі обласного центру теж могли отримувати воду за графіком. Винні тут не технічні проблеми — все через різницю між реальною вартістю води (як її обраховують у «Черкасиводоканалі») й тією, яку встановила Національна комісія.

Якби місто відмовилося компенсувати різницю в тарифі, комунальники могли подавати воду за графіком, виникали б і проблеми з тиском у мережах. Про це в лютому розповідав журналістам директор КП «Черкасиводоканал» Іван Сухарьков. Та міська влада вирішила не змінювати тариф, а різницю компенсувати з міської казни.

Черкащина поступово опиняється в «сухій зоні», й причина не лише в змінах природи. Ігнорування проблем галузі призвело до того, що зараз чи не кожне літо стає викликом, а графіки подачі води — не виняток. Загальна тенденція — мережі не витримують, ремонти через брак фінансування запізнілі, резервних джерел водопостачання немає. Чи не в кожній громаді ця галузь потребує особливої уваги.

Підготував Роман Кирей

Читайте також: Яка вода тече з кранів смілян, перевірили фахівці Держспоживслужби

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *