Фазани для Корсуня — не дивина

Останнім часом на території Корсунського парку, біля води й у кущах, можна побачити цих красивих птахів. Фазани поважно проходжуються між палацом і флігелем.

Птахи тут — здавна

Розведення цих птахів у Корсунському маєтку було започатковано в 1882 році, коли 200 яєць виписали з Курляндської губернії. У 1888 році в маєтку налічувалося вже 600 фазанів.

Для них було відведено ізольований лісовий масив площею 500 дес., де розмістився «правильно облаштований фазанник». У його центрі, на площі близько 50 дес., знаходився двір для фазанів, обнесений частоколом. Усередині огорожі протікав струмок, росли великі дерева, що призначалися для ночівлі птахів, також знаходилися ділянки, засіяні гречкою і просом. Їх не скошували, а залишали для птахів. У дворі розміщувались і потрібні будівлі: будинок сторожа, споруда для зберігання яєць і виведення пташенят, сарай для зимівлі фазанів, навіс для захисту від дощу. Усередині сараю була натягнута м’яка сітка, призначена для того, щоб птахи не розбивалися об крокви, коли злітали.

«З фазанних ремезів навесні випускають сотні курчат-фазанів на волю, у гай і на пасовища, які займають кілька сотень десятин, що гарно загороджені й охороняються від маси ворогів, таких як хижі птахи та хижаки».

Фазани, що залишались на волі, добре переносили зиму

Вони розмножувалися в природних умовах і розселялися в сусідніх лісах, де восени на них улаштовували полювання.

У 1887 році колекція фазанів, «кавказької породи, тієї самої, що розводять у Чехії та інших місцях у великій кількості», з Корсунського маєтку була представлена на сільськогосподарській виставці в м.Харків. У групі птахів диких порід, виведених і приручених, комісія-журі виставки визнала корсунських фазанів гідними високої нагороди – срібної медалі.

Цікаво, що в 1945 році український ботанік, фахівець у галузі дендрофлори й озеленення, доктор біологічних наук, професор Олексій Лаврентійович Липа під час відрядження до Корсуня-Шевченківського в нотатках згадував про «цікаву башту-фазанник у районі РЕС».

Нині фазанів можна спостерігати не лише в Корсунському парку, а й в інших куточках міста.

Тетяна Полякова, завідувачка мілітарного музею (на сторінці Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника)

Читайте також: Будинок без даху: винних шукають понад десять років

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *