Кузня хліборобських кадрів

З часу свого заснування Буцький ліцей дав професійну освіту понад 15 тисячам осіб. Заклад став справжньою кузнею хліборобських кадрів.

Утворенням ліцей зобо­в’язаний сумній події, що сталася понад шість із половиною десятків років тому: селище Буки перестало бути центром Буцького району в зв’язку з його ліквідацією. Цей, стандартної величини район, влада покраяла на п’ять шматків, які притулила до територій сусідніх. Жашківському дісталися Хижня, Одая, Вороне, Тинівка, Павлівка, Червоний Кут та Нова Гребля. Лисянському — Рубаний Міст, Мар’янівка, Розкошівка та Червона Зірка; Звенигородському — Ризине, Софіївка, Чемериське та Барвінок. Тальнівському — Янківка та Беринка, які об’єднали в одне село Лісове. Найбільший шмат із самими Буками ввійшов до Маньківського району. Не довго тогочасна влада сушила голову над тим, як бути з приміщенням, де знаходилася Буцька влада.

У ньому вирішили розмістити профтехучилище, яке буде готувати для колгоспів та радгоспів кадри, в основному — механізаторів та шоферів. Адже, на зміну тракторам «Універсал» та автівкам-полуторкам, у село почала надходити досконала й потужна техніка, що вимагала більш освічених, озброєних сучасними знаннями як водіїв автотранспортних засобів, так і трактористів-машиністів, слюсарів із ремонту сільськогосподарських машин та устаткування.

І робітнича кваліфікація, й повна середня освіта

— За час свого існування наш заклад виконав держзамовлення, давши освіту 15133 особам, — розповіла в.о. директора Державного навчального закладу «Буцький політехнічний професійний ліцей» Олена Миколаївна Сасько. — Нині у нас навчається 179 здобувачів освіти (колись їх називали учнями). На базі 9 класу особи навчаються три роки, на базі 11 класу — рік. Після трирічного навчання юнаки й дівчата здобувають професії тракториста-машиніста сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, слюсаря з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, водія автотранспортних засобів категорії «С» та пекаря і кухаря — всього 134 особи. Маючи 11 класів за плечима, здобувачі освоюють за один рік професії слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів, водія автотранспортних засобів категорії «С», кухаря. Всього таких є 47 осіб.

Досвідчені педагоги, кваліфіковані майстри

Знання юним (в основному) здобувачам несуть 22 педагоги та майстри.

— Наш наставницький колектив — стабільний, дружний, об’єднаний спільною метою та діями, — говорить Олена Миколаївна. — З повним правом маю всі підстави сказати, що педагоги наші — досвідчені, а майстри — висококваліфіковані. Когось особливо виділити не можу, але назву, мабуть, тих, кого годиться назвати ветеранами Буцького ліцею. Це насамперед Юрій Володимирович Кец — майстер виробничого навчання, який передає практичні навички майбутнім трактористам та слюсарям. Роботі він віддав 38 років, тобто майже все своє трудове життя. Трохи менший стаж — 32 роки — має його колега, майстер Сергій Андрійович Педоренко. Серед жіноцтва найбільш поважний стаж в Ольги Миколаївни Лебідь та Ольги Георгіївни Солод. Обидві пані Ольги є майстрами виробничого навчання вже по 31 року в групах здобувачів кваліфікації кухарів та пекарів.

— Між іншим, Олена Миколаївна Сасько свого часу також навчалася в Буцькому проф­техучилищі, а після технікуму доєдналася до групи майстрів виробничого навчання, — розповів голова місцевого СФГ «Вершина» Андрій Анатолійович Мельник. — Нині очолюваний нею навчальний заклад інакше й не назвеш, як кузнею хліборобських кадрів. І в нашому селянсько-фермерському господарстві, й в агропідприємствах як ближніх, так і дальніх від Буків сіл, працює, я б сказав, — ціле море механізаторів, водіїв, ремонтників. Адже не всі мають таланти артиста, музиканта, педагога чи медика — більшість молодих людей (особливо — з селянських родин) обирають робітничу кваліфікацію, здобувають звичні в селі хліборобські професії. Я — не перебільшу, коли скажу, що в нашому СФГ «Вершина» майже кожен трудівник був свого часу так чи інакше причетний до Буцького ліцею.

На практику беремо охоче

Так сказав про свої контакти з Буцьким ДНЗ голова СФГ «Яблуневий цвіт», що в с.Філіція, Анатолій Михайлович Бугай. І це — правда: кожного року три-чотири юнаки з ліцею проходять практику в цьому господарстві. А одного року в Філіції було аж одинадцять практикантів.

— Багато здобувачів освіти ліцею проходять практику й у СФГ «Вершина», у сусідньому з нами СФГ «Петровіт», у фермера Пащенка в селі Кислин та інших агропідприємствах, — говорить Анатолій Бугай. — Я горджуся тим, що свого часу в 1998-2001 роках навчався тут, що цей заклад зміцнив у мене любов до землі, до хліборобства. Був час, що я й сам працював тут викладачем, очолював профком. Тому брав і беру на практику здобувачів освіти з цього закладу щороку.

Дівчат цікавлять технічні професії

— Не таємниця, що багато механізаторів, водіїв та слюсарів із сільгосппідприємств зараз не ярину сіють, а пішли захищати Батьківщину, тримають оборону на ратному полі, — говорить Олена Сасько. — І ось останнім часом ми спостерігаємо ситуацією, коли механізаторськими професіями почали цікавитися дівчата, вчорашні школярки. І, чим довше триває повномасштабна війна, тим більшим стає число охочих стати трактористом-машиністом чи водієм автомашини, а не пекарем чи кухарем. А оскільки цей інтерес активізувався, раз вони хочуть — то нині працюємо над розв’язанням цього питання. Думаю, що серед 92 осіб, яких плануємо прийняти на навчання на новий 2025-2026 навчальний рік, будуть і такі дівчата.

Василь МАРЧЕНКО, фото автора. с.Буки Уманського району

Читайте також: «Ніколи не думала, що знадобиться будувати укриття в школах», — амбасадорка ЄС в Україні Катаріна Матернова

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *