З наступного року фінансування з держбюджету закладів, де навчається менш як 45 учнів, це так звані малокомплектні школи. Для цього 5 березня Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, а також до формул її розподілу. При цьому кабмін, хоч і не прямо, але вказує на те, що їх потрібно перевести на навчання до раніше створених опорних закладів освіти. Саме на них будуть переспрямовані кошти.
Реформа в освітній сфері, піком якої має стати 2027 рік, триває. Й схоже, що місця малим сільським школам в новій структурі, яка зараз вибудовується, освітянські чиновники не бачать, про це йдеться на сторінці в соцмережі Звенигородської міськради.
«Обіцяють, що мова не йтиме про початкову школу. Отже, очікуємо, що 1-4 класів заборона на фінансування не торкнеться, в усякому разі, поки що, — коментують посадовці. — І за фактом від нас хочуть різкого пониження ступеня або взагалі ліквідації малокомплектних закладів, до чого держава підштовхує вже багато років. Таке рішення уряду було очікуваним, адже від самого початку реформи 2024 рік було визначено як межовий. У Звенигородській громаді розпочали переформатування галузі освіти, розділяючи молодшу, середню і старшу школи. Створили ліцеї й гімназії. Міськрада забезпечила освіту шкільними автобусами, утворили й опорний заклад на базі колишньої міської школи імені Тараса Шевченка. За статистичними даними, кандидатів на пониження ступеня в громаді, учнів з яких потрібно буде додатково возити з 2025 року на навчання до Звенигородки, поки немає. Але через рік ми цього не зможемо уникнути. Вже з 2026 року відповідна ініціатива має поширитися на малокомплектні ЗЗСО з менш ніж 60 учнями.»
За офіційними даними, станом на 1 вересня 2023 року в області функціонувало 456 денних закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО). В них здобувають освіту 116,1 тис. учнів.
Протягом літа торік засновники скоротили в області 5 шкіл, було реорганізовано чи призупинено навчання у 14 закладах. Про це на пресконференції повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. Разом із тим зросла кількість опорних шкіл, яких в області 39.
На сайті обласного управління освіти інформація дещо інша: «До початку нового навчального року місцевими органами виконавчої влади було вжито заходів та прийнято рішення щодо формування оптимальної мережі ЗЗСО. Зокрема, у зв’язку з малою наповнюваністю класів у закладах загальної середньої освіти та високою вартістю утримання 1-го учня ліквідовано 17 ЗЗСО, призупинено освітній процес у 8 ЗЗСО, реорганізовано 23 школи».
Цікаво, що станом на 2020 рік на Черкащині функціонував 531 заклад загальної середньої освіти (у 2019 було 556), зокрема у сільській місцевості — 368. У 2019 році малокомплектних шкіл нарахували 157 — 29,2% загальної кількості. Загалом в Україні нараховували близько тисячі малокомплектних шкіл, у половині з них вчилися менш як 30 учнів.
Читайте також: У Катеринополі вирішили зекономити на успішному ліцеї