icon clock14.02.2024
icon eye127
Суспільство

«Мова на часі»: заговори, щоб я тебе побачив

У народі кажуть, що птаха пізнають за пір’ям, а людину — за мовою. Тож кожен українець має ідентифікувати себе вільним володінням рідної мови. Та не все так просто. Допомогти може навчальний курс «Мова на часі».

Впродовж трьох із лишком десятиліть незалежності навіть у центрі нашої держави, на теренах Кобзаревої Черкащини, поміж пересічного люду й досі звучить успадкований москальський суржик. Щільно заполонили говірку росіянізми, кальковані слова. Як жартував Павло Глазовий: «…така сама біда в моєї корови: має, бідна, язика — і не знає мови».

Охочим оволодіти українською вимовою, вдосконалити мовну грамотність взялися допомогти в Територіальному центрі надання соціальних послуг міста Черкаси. З ініціативи завідувачки відділенням денного перебування Марини Вергун започаткований навчальний курс «Мова на часі». Його заняття відвідують майже два десятки осіб. Вони активно ходять у біб­ліотеки, багато читають уголос для тренування вимови, вчать напам’ять українську поезію, виразно декламують улюблені вірші, беруть участь у літературно-мистецьких заходах, наполегливо шліфують правопис і грамотність. Особливих успіхів у навчанні досягли Людмила Валдаєва, Наталя Коваленко, Валентина Зінюк, Катерина Крючкова. Вони писали торік Всеукраїнський радіодиктант із рідної мови «Дороги України», аналіз якого засвідчив, що наші зусилля — не марні.

Відвідувачі Територіального центру також долучилися до створення української соціальної бібліотеки.

Одним із перших виявив ініціативу поповнити книжкові полиці заслужений журналіст та почесний краєзнавець України Феофан Білецький, автор більш як 30 книг історичної, краєзнавчої тематики, художньо-документальних романів. Десяток його книг, у тому числі й виданий торік роман «На межі милосердя», зайняли чільне місце у соціальній бібліотеці Терцентру.

Днями мовні заняття відвідала головна редакторка обласної газети «Черкаський край», голова обласної організації Спілки журналістів України Тетяна Калиновська, щоб збагатити нашу книгозбірню новими книгами видавництва «Вертикаль», а також літературою історичної, краєзнавчої та художньо-документальної тематики з арсеналу редакції, свіжими газетними випусками. Слухачі курсу «Мова на часі» щиро дякували Тетяні Станіславівні за сприяння у наповненні книгозбірні, а також за відверту розмову на теми сьогодення місцевих медіа.

При нагоді звертаюся до читачів газети «Черкаський край» із проханням підтримати нашу ініціативу й поділитися з Терцентром україномовними книгами. Охоче приймемо в дарунок сучасні художні твори, класичну українську літературу, навчальні посібники з української мови та історії України. Чекаємо вас за адресою: м.Черкаси, вул.Праведниці Шулежко, 13-А.

Раїса БІЛЕЦЬКА, журналістка-волонтерка, викладачка університету третього віку Територіального центру надання соціальних послуг м.Черкаси

Читайте також: Між нашими мовами — прірва

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *