Незаконна зброя гарантує небезпеку

У тривожний воєнний час зброя захищає нас від агресора. Та під час війни незаконна зброя потрапляє й на цивільні території: хтось несе в дім задля захисту родини в разі загрози, інші — для продажу, почасти — як згадку-сувенір про немилосердну війну. Про це говорили фахівці Головного управління Нацполіції в Черкаській області, експерти й медійники під час семінару «Протидія ризикам розповсюдження незаконної зброї: медійний аспект». Навчальний захід відбувся в редакції газети «Черкаський край» у партнерстві з Черкаською обласною організацією спілки журналістів за підтримки Центру безпекових досліджень «СЕНСС». Участь у ньому взяли черкаські телевізійники, радійники, газетярі, журналісти провідних інтернетвидань, представники Національної ради з питань телебачення і радіомовлення в області.

Чому варто говорити про незаконну зброю?

Офіційна статистика, а також опитування та дослідження незалежних організацій підтверджують чимале збільшення випадків виявлення зброї та вибухових речовин. Причому виявляють небезпечні знахідки на територіях, де не відбуваються активні бойові дії. Більше того, міжнародні дослідницькі організації прогнозують зростання обігу незаконної зброї в Україні. Це впливає на ситуацію з безпекою в світі.

Впродовж періоду російсько-українського вторгнення цю проблему досліджує Центр безпекових досліджень «СЕНСС». Це — незалежний аналітичний центр, що спеціалізується на питаннях національної та міжнародної безпеки. Вже кілька років центр моніторить ситуацію щодо розповсюдження зброї в Україні. А також створює мережу експертів — фахівців із різних сфер діяльності, зокрема правоохоронців, юристів, криміналістів, журналістів та інших.

— Нині в контексті повномасштабного вторгнення росії в Україну це питання — надзвичайно актуальне, — відкриваючи семінар, зазначив член Керівної ради «СЕНСС», голова ГО «СЕНСС Академія» Сергій Злакоман. — Захід у Черкасах щодо спільної протидії ризикам розповсюдження незаконної зброї не є окремим чи одиничним. Він організований у межах більшого проєкту зі створення мережі експертів на території України стосовно всіх безпекових аспектів розповсюдження, незаконного поводження зі зброєю. Медійний компонент тут дуже важливий, щоб донести до людей ті небезпеки, які несе неконтрольована зброя і зброя взагалі.

Сергій Злакоман додав, що цей проєкт спрямований на підтримку України та регіону в прогнозуванні, протидії та вирішенні таких викликів шляхом заповнення прогалин у критично важливих знаннях та спроможностях. Загальна його мета полягає в зменшенні ризиків незаконних потоків зброї та боєприпасів в Україну, на її території та з країни, сприяючи досягненню довгострокових цілей миру та безпеки в Україні та Європі.

Чи це проблема тільки правоохоронців?

Проблема незаконного обігу та використання зброї — не лише сфера правоохоронної діяльності. Запроваджуються державні й регіональні соціальні програми по роботі з молоддю та ветеранами. Також реалізуються заходи з попередження насильницьких конфліктів. До спільної протидії долучаються громади, населення, засоби масової інформації. Про це розповіли учасники навчального діалогу в редакції газети «Черкаський край».

Провідну роль у протидії відіграють фахівці Національної поліції. Правоохоронці й експерти аналізують ситуацію з нелегальним обігом і використанням зброї та засвідчують тривожні тенденції:

— Незаконна зброя створює загрозу національній безпеці та національним інтересам, — наголосив заступник начальника управління превентивної діяльності ГУНП в Черкаській області підполковник поліції Олексій Прокопенко. — Її обіг сприяє збільшенню кількості злочинів, пограбувань, насилля над людьми та тваринами. Задля безпеки громадян, у тому числі й попередження розповсюдженню нелегальної зброї, дільничні офіцери поліції, поліцейські офіцери громад тісно спів­працюють із жителями населених пунктів. Під час війни запроваджений новий проєкт «Чужий у селі»: в соціальних мережах створені групи, де люди повідомляють про невідомих осіб, яких бачать у селі чи по сусідству. Реагуючи на повідомлення, поліцейський офіцер громади дізнається, звідки прибула людина, чи володіє незаконною зброєю, чи може вчинити злочин. Вивчається спосіб проживання чужого в селі: за рахунок яких ресурсів живе, чи працює, як характеризують його сусіди. Значну увагу з виявлення небезпечних предметів звертають на блокпостах, де поліцейські несуть службу спільно з військовою службою правопорядку та нацгвардійцями.

Як незаконна зброя потрапляє на Черкащину?

Оперативний співробітник управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області майор поліції Ігор Нестеренко стверджує, що здебільшого зброю везуть із зони бойових дій:

— Часто джерелом потрапляння вогнепальної зброї, вибухівки, боєприпасів є транспортування з території, де відбувається збройна агресія російської федерації, — сказав він. — Як правило, правоохоронці виявляють стрілецьку зброю, боєприпаси та гранати. Ця зброя в подальшому транспортується не лише по Черкащині, а й по всій Україні. Протидія ввезенню й розповсюдженню здійснюється шляхом проведення розшукових, оперативних, профілактичних заходів. За два роки з незаконного обігу було вилучено понад 200 одиниць вогнепальної зброї, 156 кілограмів вибухових речовин, 1600 гранат, 65 тисяч боєприпасів. Найбільшу партію вилучено торік у Черкаському районі — 74 гранатомети, близько 120 кілограмів вибухівки, 15 одиниць вогнепальної зброї військового зразка.

Поширення незаконної зброї є одним із факторів, що ускладнюють криміногенну обстановку в області. Суспільна небезпека виявляється у вчиненні особливо тяжких злочинів — убивств, збройних нападів, вимагань із використанням зброї.

За словами Ігоря Нестеренка, щоб ці небезпечні предмети не потрапляли на Черкащину, здійснюється ретельна перевірка осіб, які проїжджають через блокпости. В першу чергу людей, які приїжджають із зони бойових дій, військовослужбовців, а також внутрішньо переміщених осіб.

Небезпечні схрони

Старший слідчий слідчого управління ГУНП в Черкаській області майор поліції Роман Ганич розповів, як працюють слідчі підрозділів на місцях вчинення злочинів. Він навів цифри, що ілюструють збільшення кількості нелегальної зброї в населення під час масштабного вторгнення: за три місяці цього року зареєстровано 86 проваджень, порівнюючи з 2023 роком це — на 20 проваджень більше.

Старший інспектор з особливих доручень відділу вибухотехнічної служби ГУНП в Черкаській області майор поліції Олексій Корупятник знає все про види зброї та вибухових речовин, які виявляють та знешкоджують на Черкащині.

— Спеціалісти нашої служби беруть участь у кримінальних провадженнях щодо незаконного зберігання і збуту нелегальної зброї, — розповів Олексій Корупятник. — Також під час роботи спільно з фахівцями НДЕКЦ забезпечуємо безпеку та інші дії під час проведення експертиз, знищення вибухонебезпечних предметів. Працюємо на місцях повідомлень про заміновані об’єкти критичної інфраструктури, торгівельних центрів. Під час війни здійснюємо оперативне розмінування деокупованих територій.

Спікер детально говорив про пошук, виявлення та знешкодження небезпечних авіаційних та інженерних боє­припасів, в основному — протипіхотних і протитранспортних мін. Вони — дуже небезпечні, їх у цей час багато в нашій землі. Це становить велику небезпеку для цивільного населення, оскільки всі інженерні боєприпаси мають властивість зберігатися довго, особливо під землею. Щоб не трапилося біди, їх треба знаходити, вилучати та знищувати. В останні роки багато доводиться знешкоджувати нерозірваних бойових частин шахедів, балістичних ракет та іншого.

Замаскованих мін на Черкащині в практиці вибухотехніка не було. Але, працюючи в Херсонській області, Олексій Корупятник зустрічав чимало предметів, у яких були замасковані міни-сюрпризи: пастки, ліхтарики, іграшки.

Важлива роль медіа

Під час війни формується толерантність суспільства до цього явища, виникає нова «культура» вирішення конфліктів. Натомість відсутні знання про наслідки використання зброї чи є нерозуміння цих наслідків. Як свідчить практика, від необережного зберігання зброї часто страждають близькі особи — члени родини, друзі, сусіди, знайомі. Тому важлива превентивна робота з метою зменшення ризику стати жертвою незаконного застосування зброї.

Що більше громадяни знатимуть про загрозу незаконної зброї та вибухівки, то матимуть більше можливостей убезпечити себе та своїх рідних. Однак медійники мають про це говорити фахово, наголосила очільниця відділу комунікації ГУНП в Черкаській області капітан поліції Зоя Вовк. Речниця нагадала колегам-медійникам про порядок поширення інформації, наголосила на необхідності враховувати конфіденційність на етапі розслідування. Вона сформулювала пропозиції, як уникати помилок у журналістських дослідженнях, що можуть вплинути на точність матеріалів, їхню об’єктивність та імпакт видання (індекс надійності). Зокрема потрібно користуватися авторитетними джерелами; перевіряти кожну інформацію, факт і джерело; дотримуватися балансу думок; писати зрозуміло, доступно та людяно; уникати гучних сенсаційних заголовків, які подекуди перекручують факти; стежити за власною об’єктивністю, не допускати біас — медіаупередження, впливу особистих переконань при висвітленні теми.

Тетяна КАЛИНОВСЬКА

Читайте також: Як незаконна зброя впливає на українців

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *