«Ніколи не думала, що знадобиться будувати укриття в школах», — амбасадорка ЄС в Україні Катаріна Матернова

Надзвичайна і Повноважна Посолка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова завітала в Черкаси з офіційним візитом 28 березня. Це — перше відвідання Черкащини очільницею Представництва ЄС в Україні. Високоповажна гостя зустрілася з керівниками області та міста, взяла участь в Українському Жіночому Конгресі, вшанувала полеглих Героїв, які поклали життя за територіальну цілісність України, проінспектувала школу, розбудову якої підтримує Євросоюз. Завершився візит у знаковому місці для черкащан — сучасному івент-просторі AMBROS HUB, де відбулося зацікавлене спілкування дипломатки Євросоюзу з журналістами регіональних медіа України.

«Це приміщення підкреслює трагедію, яку творить росія»

В умовах повномасштабної війни Європейський Союз надає значну фінансову допомогу на системний розвиток української освіти, створення безпекових умов для учасників навчального процесу. Посилюючи підтримку, ЄС орієнтується на майбутнє, допомагаючи Україні задовольняти нагальні потреби воєнного часу, зберігати людський капітал, готуватися до європейської інтеграції й активної відбудови країни в післявоєнний період.

Конкретні результати такої допомоги продемонстрували в Черкаській загальноосвітній школі №26 ім.І.Ф.Момота.

Представники дипломатичної делегації оглянули хід реконструкції шкільного харчоблоку, що виконується завдяки субвенції ЄС. Розпочаті торік роботи з розбудови шкільної кухні передбачають перепланування приміщень, модернізацію обладнання, заміну електромережі, оновлення санітарно-технічних приладів, системи опалення й вентиляції, придбання нового технологічного обладнання, меблів і посуду.

Делегація українського представництва ЄС також поцікавилася оновленими кабінетами інформаційних технологій, математики, фізики, природничих наук та інформатики, оснащених відповідно до вимог Нової української школи. За фінансової підтримки Європейського Союзу заклад використовує нове обладнання: ноутбуки, багатофункціональні пристрої, дидактичний матеріал для кабінетів фізики, природничих наук і географії, сучасні мультимедійні пристрої.

Найбільше зворушило почесну гостю безпекове укриття освітнього закладу

Сучасне, просторе, з якісною вентиляцією, меблями, воно вберігає школярів і їхніх наставників від загроз війни.

Комунікуючи в шкільному сховищі з пресою, пані Катаріна Матернова запевнила, що Європейський Союз із величезною увагою підтримує освітній процес в Україні, виділивши майже чверть мільярда євро на його забезпечення. І це — тільки від початку повномасштабного вторгнення.

Про результати інспекції звітувала доволі емоційно. Її огорнули приємні почуття від побаченого — ходу робіт у шкільній їдальні, щирого спілкування з учителями й дітьми в оновлених кабінетах хімії, біології, фізики, відвідин народознавчої світлиці.

— Я працюю в рамках підтримки України в Європейському Союзі вже десять років. Відверто кажучи, ніколи за цей час не думала, що нам знадобиться будувати укриття в школах. Саме тому вирішила провести підхід до преси в сховищі безпеки, бо це приміщення наочно підкреслює трагедію, яку творить росія: діти вимушені ховатися, навчатися, харчуватися в спеціальних приміщеннях і умовах, — схвильовано сказала пані Катаріна Матернова.

«Вільна преса є життєдайною силою демократії»

Частиною цього візиту став офіційний і неформальний діалог із представниками засобів масової інформації. Журналістів дипломатка слухала українською, відповідала — англійською.

Амбасадорка Європейського Союзу в Україні нагадала, що з перших днів і тижнів пов­номасштабного російського вторгнення фінансування ЄС стало порятунком для десятків ЗМІ та відважних журналістів завдяки екстреним грантам, наданим через партнера ЄС — Європейський фонд за демократію (European Endowment for Democracy). ЄС підтримав створення журналістського центру в польському Перемишлі, який став робочим простором для евакуйованих з України ЗМІ, що мали змогу доносити до всього світу новини про російську агресію.

— ЄС завжди був непохитним прихильником незалежних медіа в Україні, оскільки вільна преса є життєдайною силою демократії, — підкреслила пані Посол ЄС в Україні. — Місцеві журналісти демонструють незламну хоробрість, ризикуючи всім, щоб доносити правду з передової. Їхня праця не обмежується лише інформуванням — вона примушує владу до відповідальності й залишається вирішальною на шляху України до Європейського Союзу. російська агресія виходить за межі поля бою: росія використовує масовану дезінформацію, щоб підірвати єдність і ослабити міжнародну підтримку. Сильні незалежні засоби масової інформації в Україні зараз важливіші, ніж будь-коли, й фінансування з боку ЄС допоможе їх підтримати. В той час як росія веде війну проти самої правди, ЄС стоїть непохитно.

Із лютого 2022-го Європейський Союз підтримав незалежні медіа, виділивши близько 37 мільйонів євро у формі грантів. Пані Катаріна Матернова поділилася новиною про те, що ЄС і далі посилює таку підтримку, виділивши новий пакет фінансування обсягом 10 мільйонів євро. Це фінансування є доповненням до понад 100 мільйонів євро, які Євросоюз уже інвестував у незалежні медіа з 2017 року. Значний обсяг фінансування підкреслює довгострокову відданість ЄС справі підтримки українських ЗМІ, забезпечення їхньої подальшої здатності працювати незалежно, продукувати якісні журналістські матеріали та боротися з дезінформацією. Мета асигнувань — забезпечення стійкості та успішного розвитку медіа як важливого стрижня демократії. Ця ініціатива надасть гранти низці медіаорганізацій, які, в свою чергу, підтримають окремих незалежних журналістів та ЗМІ за допомогою субгрантів.

Високоповажну гостю під час візиту на Черкащину супроводжував пресаташе Представництва ЄС в Україні, виконувач обов’язків голови відділу преси та інформації Представництва ЄС в Україні Ніколо Ґаспаріні. Днем раніше у рамках навчальної програми «ЄС: Просто про складне. Черкаси» Ніколо Ґаспаріні комунікував із медійниками про солідарність Європейського Союзу з Україною. Пан Ніколо, зазначила Катаріна Матернова, має серйозні знайомства на рівні регіональних і місцевих ЗМІ, щоб спільно обміркувати ідеї та рішення з розподілу коштів. Оскільки не всі підходи, які працюють на рівні національних видань, можуть діяти на регіональному й місцевому.

На прикладі «Черкаського краю»

Як головний редактор газети «Черкаський край», я поділилася з вельмишановною дипломаткою важкими реаліями виживання регіональної та місцевої преси Черкащини під час війни. Втративши рекламний ринок, медійні підприємства переживають небувалу кризу. Особливо вразливими стали редакції друкованих медіа, які через відсутність вітчизняного газетного паперу виходять друком на закордонному. Як наслідок невдалих реформ Укрпошти, газети стрімко втрачають читацьку аудиторію, передплатників, зазнає краху мережа розповсюдження. З редакцій пішли професійні кадри: регіональні та місцеві новини готують до друку один чи два фахівці, які видають газети коштом зменшення власної зарплати. Виникають «новинні пустелі»: на Черкащині вже перестали виходити друком половина друкованих ЗМІ. При цьому через формальні причини журналісти черкаських регіональних і місцевих газет міжнародної допомоги не отримують. Звернувшись до пані Катаріни, запропонувала чіткіше виписати умови отримання допомоги ЄС регіональними й місцевими медіа, аби її змогли отримати ті, хто зберегли медійні підприємства, продовжують створювати правдиві новини, протидіють дезінформації в інформаційній війні з агресором.

Пані Катаріна Матернова подякувала за озвучену історію виживання черкаських медіа та запропонувала долучитися до фокус-групи, що займатиметься напрацюванням відповідних рекомендацій.

«Де красивий Дніпро із тисячами островів»

Словацька правниця Катаріна Матернова очолила Представництво ЄС в Україні 20 вересня 2023 року. На цій посаді вона змінила естонського дипломата Матті Маасікаса, який був послом ЄС в Україні впродовж попередніх двох років. За вагомий особистий внесок у зміцнення міждержавного співробітництва, підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності України, популяризацію Української держави у світі нагороджена орденом «За заслуги» III ступеня.

Перший візит дипломатки на Черкащину продемонстрував її щиру повагу до українського народу. Інтонації, акценти, душевність у спілкуванні свідчили про захоплення стійкістю нації, яка мужньо переживає труднощі війни та відчайдушно відстоює свою незалежність. Наділила компліментами й наше місто, що в серці України.

«Мені завжди подобається виїжджати з Києва та подорожувати в інші куточки України, — поділилася в соцмережі враженнями від візиту пані Катаріна Матернова. — Сьогодні мала приємність вперше побувати у місті Черкаси, де красивий Дніпро із тисячами островів. Черкаська область — регіон справді в серці України. Відвідування містечок та міст України дозволяє мені зустрітися з місцевими лідерами, які завдяки успіхам реформи децентралізації вкладають купу енергії та ентузіазму в покращення своїх громад. Оскільки чоловіки на фронті борються за національне виживання України, багато місцевих лідерів нині — від місцевих радників до мерів — жінки. Тож день у Черкасах розпочала зі звернення до залу, повного вражаючих жінок, на заході Українського жіночого конгресу… Пізніше ми покладали квіти до пам’ятника місцевим загиблим героям… Акт вшанування померлих може звучати просто формально або рутинно. Але кожного разу, коли я перебуваю в іншій спільноті — і завжди прохожу подібну церемонію — бачу та відчуваю, що це має більш глибоке значення для людей. Війна все ще триває, чоловіки та жінки досі гинуть на полі бою. А мирні жителі гинуть від російських бомб та дронів. Щоб діти могли ховатися від нападів, тепер фінансуємо укриття в школах! У тому числі й у Черкасах, де побували. День завершився духом дискусії з місцевими та регіональними журналістами».

Тетяна КАЛИНОВСЬКА

Читайте також: Міжнародний штаб гуманітарної допомоги прозвітував і відзначив активних волонтерів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *