icon clock08.07.2023
icon eye73
Суспільство

“Пліч-о-пліч”: від минулого року Черкащина активно допомагає звільненим населеним пунктам Херсонщини

Спершу наша область узяла шефство над Нововоронцовською громадою — туди надходило чимало гуманітарних вантажів. Тоді ця громада потребувала всебічної допомоги. А за кілька останніх місяців наша область долучилася до надання гуманітарної допомоги Високопільській громаді — туди везли питну воду, харчі та медикаменти. Зараз, як розповів начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець, Черкащина долучається до національної ініціативи під назвою «Пліч-о-пліч». Загалом у проєкті беруть участь 15 областей.

— Координуємо зусилля з офісом Президента, Міністерством відновлення та іншими областями, — пояснив Ігор Іванович. — Тилові області адресно надаватимуть допомогу постраждалим від «рускава міра». Черкащани визначили, що допомагатимуть щонайменше трьом селам — Іванівці, Новопетрівці та Миколаєвці. Вони з перших днів повномасштабного вторгнення були окуповані. Завдяки ЗСУ проходила поступова їх деокупація. Миколаївку звільнили наприкінці весни 2022 року, Іванівку — в липні торік, Новопетрівку — в жовтні.

Російські окупанти жорстко познущалися з цих сіл. Там немає практично жодного непошкодженого будинку — це прямі попадання в приватні будинки, або осколкові влучання в оселі.

— У селі Іванівка наші представники спільно з комісією цієї громади обстежили стан будівель, нарахували 202 пошкоджені оселі та приміщення школи (місцеві дуже просять її відремонтувати, адже тут планують навчатися діти з п’яти сусідніх сіл), — розповів очільник ОВА. — У Новопетрівці фахівці нарахували 176 пошкоджених будинків, У Миколаївці — 24 будинки. Навіть ці цифри не можуть описати масштаби руйнувань, біди сотень людських доль. Більшість тамтешніх жителів — це пенсіонери та родини з дітками. Вони прагнули повернутися додому й сьогодні живуть у тих будівлях, які вціліли: хтось у літній кухні, хтось у сарайчику чи у вцілілій частині напівзруйнованого будинку. Якби ми не допомагали один одному, ми б не були українцями. Переконаний, що черкащани справляться з цим викликом — до цієї допомоги долучилися всі райони та обласний центр. Через райони ми звернулися до наших територіальних громад з проханням спрямувати такі кошти. Механізми такої субвенції зараз доопрацьовуються.

Будівельники, волонтери вже розпочали надавати допомогу. Перш за все це допомога будівельними матеріалами, виконанням робіт. Найперша потреба — ремонт дахів, також встановлення вікон і дверей. У міру можливості черкаські будівельники приводитимуть до ладу й територію. З бюджету області й територіальних громад вже практично виділено 11 мільйонів гривень на ці потреби й ця робота триває. Посадовці сподіваються й на допомогу з державного бюджету (в частині, що стосується складних робіт). Волонтерські кошти, добровільні пожертви — ці гроші надходитимуть і з районів області. Орієнтовні цифри зі складених дефектних актів руйнувань та проєктно-кошторисної документації, яка розробляється, стануть відомі найближчим часом.
— Питання безпеки наших фахівців — одне з основних. Сьогодні на Херсонщині працюють 48 будівельників-черкащан, це 10 бригад. Одночасно триває відновлення 15 будинків. Проводитимемо ці роботи на ротаційній основі. Активно долучається до такої допомоги фахівці з обласного центру — зараз проводять заміри, а з наступного тижня розпочнуть відновлення. Тож кількість наших земляків у проєкті «Пліч-о-пліч» зростатиме, — резюмував Ігор Табурець.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *