Якось аж навіть несподівано жнива враз прийшли на всю Черкащину. І над ланами пшениці та ячменю запанував гуркіт моторів комбайнів та тракторів, заснували польовими шляхами зерновози та тюковози. Курява стоїть і над ланами, і над грунтовими дорогами. Слава Богу, що хоч є слабенький південний вітер, який здує її до лісосмуг, балок, на сусідні поля кукурудзи, соняхів та сої.
Спека стоїть над полями вже не перший тиждень. Спочатку така неймовірна теплінь радувала хліборобів, але швидко ця невелика радість пройшла, бо температура все підвищувалась. Враз дозріло все — й зернові, й бобові, й озимі та ярі посіви.
Для генерального директора групи компаній «Відродження», що на Шполянщині, Юрія Васильовича Ляшенка — це 45-ті жнива.
— Але не пригадую, щоб хоч раз якогось року бодай один день відзначився такими температурами, як нині, — говорить Юрій Васильович. — Та що там я, навіть ветерани, старожили не пригадують, щоб жнивна спека сягала в затінку 40-градусної позначки. Бувало, що в деякі роки стовпчик термометра в жнивну пору підіймався до 31-32 градусів. Але це був день-два. Частіше за 30 градусів температура сягала в серпні, після жнив. А нинішнього липня неймовірна жара панує вже другий тиждень. Пече, смалить, і не перестає. Це й зумовило стрімке, ба, навіть, передчасне дозрівання хлібів. Єдина перевага в тому, що вологість намолоченого збіжжя — невисока. Його не треба досушувати.
— На жаль, раптовий прихід аномально високої спеки позначився не лише на строках дозрівання, а й на урожайності деяких сортів, — поділився своєю думкою головний агроном агропідприємства Анатолій Григорович Гайдаш. — Більшість сортів озимини та ярини зреагували просто швидшим дозріванням збіжжя. Але деякі з них (як вітчизняної, так і іноземної селекції), що мають селекційно запрограмовані повільніші темпи дозрівання, просто не налилися, спостерігається щуплість зерна. І це при тому, що всі вимоги інтенсивної технології ми виконували. А що говорити про фермерські та невеликі господарства, де змушені були через брак коштів спрощувати агротехнічні заходи?
Жнива у СПОП «Відродження» йшли організовано й дружно, тож і наближаються до кінця. Зернозбиральні комбайни тут працюють під орудою досвідчених комбайнерів Дениса Ушакова, Віталія Красюка, Петра Іщенка, Вадима Бочеварова та Олега Побережнюка. Зернонагромаджувачами керують Олександр Колісник та Сергій Гніденко. Не бракує вміння й водіям зерновозів. Отож усе намолочене збіжжя швидко й без втрат вивозиться з поля.
СПОП «Відродження» транспортує зі жнивних ланів не лише зерно, а й солому. Бо в агропідприємстві — два племзаводи молочної худоби, яким вона потрібна і як грубий корм, і як підстилка. Тому абсолютно всю солому тут пресують у великі тюки й доставляють до кормового майданчика МТФ. Солома — гарна, довга, чиста, суха. Два преси-тюкачі працюють без зупинок, бо гріх за такої погоди таку чудову солому не зібрати й не скласти в скирти під плівку. Зима прийде й за все спитає, все зібране й сховане тоді знадобиться.
Василь МАРЧЕНКО, фото автора. Шполянщина