Аналізуючи рівень волонтерської допомоги, яку з початку повномасштабного вторгнення надають Збройним Силам України аграрні підприємства області, мимоволі звернув увагу: серед тих, хто активно веде цю роботу, є КСП «Родниківка» Уманського району. За площею оброблюваної землі це господарство — порівняно невелике, й годі йому за цим показником конкурувати з потужними СТОВ та ПСП, не кажучи вже про агрохолдинги з десятками тисяч гектарів угідь. Відповідно, не такі вже й великі грошові статки має КСП. Але воно постійно надає ЗСУ відчутну гуманітарну допомогу. В 2024 році така підтримка була немала.
Не таємниця, що найбільш вагомі витрати волонтерське об’єднання чи звичайне підприємство роблять у царині автотехніки. Сказане стосується сповна й КСП «Родниківка». У попередні роки сільгосппідприємство передало ЗСУ цілу низку автомашин. Зокрема, це — пожежний «ГАЗон», автобус «Вольво», автомобіль «Сітроєн», авто УАЗ (після капітального ремонту). Щорічно закуповували запасні частини для автомашин на десятки чи й сотні тисяч гривень.
— Не був винятком і минулий 2024 рік, — говорить голова КСП Сергій Михайлович Войченко. — Військовим ми передали автомашину МАН — тягач вартістю 550 тисяч гривень. Зробили нашим коштом ремонт трьох автомобілів, після чого справна техніка також потрапила на фронт. Передали фронтовому підрозділу на колеса гуму вартістю понад 42 тисячі гривень. Допомогли придбати автівку волонтерам, на що пішли 120 тисяч гривень. Вагомою статтею витрат була допомога війську дизельним пальним: торік його ми передали захисникам понад одну тонну 200 літрів. Продовжуємо працювати в царині автотранспорту й нині. Готові виконати ремонт чергової автівки нашим коштом із тим, щоб найближчим часом уже справною передати її Збройним Силам.
Як бачимо, розмах роботи КСП з автотранспортом і був, і залишається чималий.
Як і в попередні 2022 та 2023 роки, це господарство вагомо допомагало військовим і спеціальним технічним оснащенням.
— Інколи питання про спеціальну військову апаратуру виникало в бійців при спілкуванні, коли вони зустрічалися з Сергієм Михайловичем, — розповідає головний бухгалтер КСП Олена Іванівна Харченко. — Так сталося, наприклад, із РЕБами. Ремонтували чергову автомашину на фронт, за нею прибув фронтовик і, спілкуючись, поцікавився: «А
РЕБом ви б нам змогли допомогти?». На що наша відповідь була однозначна: «Можемо та допоможемо».
Що й зробили досить швидко, без зайвих вагань і зволікань. Адже в нинішніх умовах РЕБ на бойових позиціях — не забаганка, а необхідне технічне оснащення, що гарантує бійцям життя. Передали торік ми й три тепловізори нашим захисникам, кілька дронів та вкомплектовані рації. Допомогли наземним оснащенням авіаційному підрозділу.
— Для нас стало правилом допомагати продуктами власного виробництва, а це — молоко, крупи, ще багато дечого, польовим госпіталям, місцевій райлікарні, фронтовикам. Це — цілком зрозуміло, й у доцільності цього ніхто не сумнівається, — розповідає голова профспілкового комітету КСП Оксана Борисівна Запорожець. — А ось минулого року зріс попит військових підрозділів на будівельні матеріали. Бо вони — потрібні бійцям як для обладнання бойових позицій, так і місць базування, поточного ремонту тих споруд, які доводиться експлуатувати захисникам. Одних залізобетонних панелей передали на 117 тисяч гривень. На 110 тисяч гривень віддали військовим цегли, блоків і дощок. Бо вони там необхідні для гарантування життя й здоров’я наших захисників.
…У конторі КСП в кабінеті Сергія Войченка кожен, хто заходить, звертає увагу на стіл, що стоїть ліворуч від входу. Він щедро закладений подяками та грамотами, якими військові частини, батальйони та бригади щиро дякують господарству за його гуманітарну допомогу й волонтерство. За рік, що минув, цих подяк і грамот значно побільшало. Думаю, їх стане ще більше, бо КСП не переставало й не перестає допомагати захисникам: за 2024 рік воно на це витратило майже 2,5 мільйона гривень.
Василь МАРЧЕНКО, фото з архіву автора. Уманщина
Читайте також: Сергій Войченко: «Родниківка» підтримує і воїнів, і селян»