icon clock08.01.2025
icon eye17
Суспільство

Щоб не стати жертвою шахрайства: радить експерт

Правоохоронці останнім часом фіксують усе більше випадків шахрайських підробок. Щоб їх виявити, потрібні спеціальні знання та методики. Допомогти розібратися в цьому можуть експерти Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Один із них — Ігор Солодовніков — завідувач відділу досліджень у сфері інформаційних технологій. Свого часу закінчив Криворізький державний педагогічний інститут. Відомий на терені України як художник-живописець, фотохудожник, член Національної спілки художників України, відомий експерт у галузі мистецтвознавства. Наш кореспондент попросив Ігоря Вікторовича відповісти на кілька запитань стосовно експертних досліджень творів мистецтва та предметів антикваріату. Його розповідь пропонуємо увазі читачів.

Найчастіше нині підробляють такі речі як монети, ордени, медалі, предмети дрібної металопластики (фібули, накладки, декоративні предмети оздоблення, ювелірні прикраси та інше).

Підробки можуть поділятися на дві основні групи. Це ті, що повністю виготовляються як копії предмета, та ті, які на основі оригінального предмета зазнають конструктивних змін. Наприклад, нещодавно на дослідження наді­йшов орден Вітчизняної війни ІІ ступеня. Він справді мав вигляд рідкісної нагороди, про що зокрема свідчив чотиризначний серійний номер, який відповідає першим нагородженням, мав колодку та конструктивні елементи, котрі зовнішньо відповідають серійному виготовленню. Але при дослідженні було встановлено, що цей орден перероблений із гвинтового ордену більш пізніх нагороджень, його конструкцію змінено шляхом нарізання раннього номера та додавання колодки. Зроблено це з метою підвищення вартості нагороди, приблизно з 10 000 грн до 40 000 грн.

Переважна частина виробів малої пластики (нумізматики, фалеристики) виконані за допомогою карбування. Підробки цих речей в основному здійснюють за допомогою литва. Тим часом литво має свої особливості, які експерти встановлюють та вирізняють. На дослідження потрапляє чимало цікавих речей, у більшості тих, які громадяни мають намір вивезти за межі держави та продати. Такі речі купують на аукціонах чи у приватних осіб.

Цікаво, що шахраї підробляють нині не тільки найкоштовніші речі, а й ті, що мають не дуже високу вартість.

На дослідження надходили старовинні монети Франції, які мали ознаки підробки, тобто виготовлені за допомогою литва. Ці монети громадянин хотів продати за кордоном. На деяких монетах для того, щоб підвищити їхню вартість, перебивають одну чи дві цифри, змінюючи їх із тиражованих на рідкісні.

Доводилося досліджувати багато підробних монет російської імперії, наприклад, досліджувався полуполтинник 1730 року імператриці Анни (1730-1740). Це дуже рідкісна, коштовна срібна монета, яка викликає неабиякий інтерес у колекціонерів. Дослідженням виявлено високоякісну підробку, яку, на перший погляд, важко відрізнити від оригіналу, але при детальному огляді виявлено, що має місце умовна дедеталізація герба, зглаженість рельєфу, невідповідність малюнка, нерівні краї монети, розмитий портрет імператриці, різна відстань між окантовочними штрихами…

Також надходить на дослідження велика кількість підробних предметів фалеристики. Це в основному військові нагороди СРСР, які виготовлялися з дорогоцінних металів. Був на дослідженні, приміром, орден Бойового Червоного Прапора, який повністю виготовлений методом литва. Це — висока й коштовна військова нагорода, що виготовлялася зі срібла високої проби. За допомогою рентгенофлуоресцентного спектрометра встановили невідповідність використаного металу при виготовленні нагороди.

Основне завдання цього приладу — визначення елементного складу речовини методом рентгенофлуоресцентного аналізу (РФА). Такий метод аналізу є одним із найбільш універсальних, зручних і передових у сучасній практиці аналітичних лабораторій. За допомогою аналізатора РФА можливо проводити елементний аналіз будь-яких речовин у твердому, рідкому і порошкоподібному стані, визначати наявність елементів у досліджуваному матеріалі та вимірювати їх вміст (масову частку або концентрацію).

Досліджуючи фібули часів Черняхівської та Пеньківської культур, звернули увагу на те, що вони конструктивно перероблені, там замінені пружини, інші металеві елементи, проведене штучне патинування металу, його старіння. Але візуальним дослідженням та за допомогою приладу РФА встановлено невідповідність металу (бронзи) оригінальним зразкам.

Правоохоронці при призначенні тих чи інших експертиз майже завжди ставлять питання перед експертом щодо визначення оригінальності досліджуваних предметів. Досвід експертів, сучасні прилади та найновіші технології допомагають практично безпомилково встановити істину.

*   *   *

У Черкаському НДЕКЦ проводяться дослідження за заявами громадян, які звертаються для встановлення оригінальності предметів, вирішення питання, чи становить культурну цінність та чи інша річ із метою перевезення через кордон, також можливе дослідження з метою встановлення хімічного складу металу (для дослідження предметів, виготовлених із коштовних металів). Ціна дослідження залежить від кількості витрачених на дослідження годин, вартість однієї експертогодини — 378,64 грн.

Як наголошують експерти, аби уникнути можливого шахрайства, пов’язаного з підробками, не слід купувати предмети колекціонування в невідомих громадян та на аукціонах. Звичайній людині відрізнити оригінальну річ від підробки — майже нереально, адже сучасні технології дають можливість скопіювати автентичні речі, які зовні майже нічим не відрізняються від оригіналів. Фахівців, які б могли це зробити, на жаль, дуже мало, тому шахраї, користуючись цим, уміло підробляють, пропонують придбати, використовуючи різні методи входження у довіру. Тому треба бути пильним, щоб не стати жертвою шахрайства.

Спілкувався Роман КИРЕЙ

Читайте також: Автотоварознавча експертиза корисна всім

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *