Шум від генераторів: чим небезпечний і що з цим робити

Щоб пережити блекаути, спричинені російськими обстрілами енергетичних об’єктів, українці з 2022 року масово використовують бензинові й дизельні генератори. Без додаткового джерела енергії магазини, кафе, офіси, й інші заклади не можуть працювати. Однак шум і викиди генераторів можуть здійснювати негативний вплив на фізичне й психічне здоровʼя людей.

На сьогодні українцям знову доводиться жити в умовах дефіциту електрики. У містах уздовж будинків стрункими рядами вишукувалися генератори – гуде, торохтить і вібрує всюди. Втім, до звуків роботи генераторів, які вже стали символом нашої енергетичної незалежності, з розумінням ставляться далеко не всі. Люди жаліються – шум від генераторів перенавантажує слух, заважає нормально спілкуватися, відпочивати й буквально «зводить з розуму». Напевне, про те, як захиститися від шуму генераторів, думав чи не кожен українець, під чиїм вікном під час відключень світла працює така машина.

Власники генераторів мають зробити все для мінімізації шкідливого впливу на інших людей

З іншого боку, всі мають розуміти, що використання генераторів є вимушеним кроком виходу із надзвичайної ситуації. Зокрема, статтею 32 Закону України «Про систему громадського здоров’я» передбачено, що шум на захищених об’єктах під час здійснення будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівні, встановлені державними медико-санітарними нормативами для відповідного часу доби. Допустимі рівні звуку в приміщеннях житлових будинків становлять 35-55 дБА вдень та 25-35 дБА вночі, а на території житлової забудови — 50-60 дБА вдень та 40-50 дБА вночі («Державні санітарні норми допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови», наказ МОЗ від 22.02.2019 № 463).

Проте зазначені вимоги не застосовуються під час ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій. А також у випадках коли, наприклад, шумні прилади та інше обладнання забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель.

Згідно з законодавством, органи державної та місцевої влади, суб’єкти господарювання та громадяни під час здійснення будь-яких видів діяльності з метою запобігання утворенню шуму і зменшення його шкідливого впливу на здоров’я людини зобов’язані вживати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи із запобігання утворенню та зниження шуму до рівнів, визначених санітарними нормами. А також вживати заходів для недопущення перевищення рівнів шуму та шкідливого впливу інших фізичних факторів; вживати заходів для недопущення впродовж доби перевищення рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, у таких приміщеннях і на таких територіях (захищених об’єктах):

у приміщеннях житлових будинків і на прибудинковій території;
у приміщеннях закладів охорони здоров'я, санаторно-курортних закладів, закладів соціального захисту населення, надавачів соціальних послуг, закладів освіти, культури;
у приміщеннях готелів і гуртожитків;
у приміщеннях закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, розташованих у межах населених пунктів;
у приміщеннях інших будівель і споруд, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
на територіях парків, скверів, зон відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків.

Надмірний шум є небезпечним, оскільки чинить негативний вплив на слух, психіку людини, може спричинити фізичний стрес, пониження продуктивності.

Оскільки за прогнозом МВФ дефіцит електроенергії в Україні буде усунено лише у 2026 році, а його зниження очікується у 2025 – жити під шум генераторів нам доведеться ще довго. А значить було б добре, якби власники бізнесів дбали про оточення і думали не лише про те, щоб забезпечити електроенергією кавʼярні, перукарні та магазини, а й про здоров’я тих, хто живе поруч та користується послугами всіх цих закладів.

Ось кілька способів щодо зниження рівня шуму від генераторів:

Обирати модель із найнижчим рівнем шуму. Наприклад, інверторні бензогенератори. Їх продають у відкритих та закритих корпусах. В закритих кожухах рівень шуму інверторного генератора – 60-70 дБ – менше, ніж у потужного пилотяга. Вони дорожчі за традиційні генератори, але економніші завдяки можливості регулювання швидкості двигуна залежно від навантаження.
Встановити генератор як мінімум на відстані 6 метрів від помешкань.Для генераторів треба шукати місця не біля входу в будинки, а біля торцевих стін – там, де найменша шкода, але не під вікнами людей. Територія повинна бути гарно провітрювана – в жодному разі не під'їзди чи навіть арки в будинках, де будуть концентруються чадні гази.
Застосувати для генераторів шумозахисні й акустичні екрани. Це можуть бути спеціальні панелі, звукопоглинальні килимки або пінопластові блоки.
Подбати про спеціальний кожух з внутрішньою шумоізоляцією та про відведення вихлопних газів. Шумопоглинальний кожух для генератора дає змогу не тільки розв'язати проблему з шумом (виробники обіцяють зменшення рівня шуму до 30 дБ), але й захистити агрегат від погодних явищ, вандалів або злодіїв. Деякі виробники готові під час замовлення додатково оснастити кожухи коліщатками – для зручнішої мобільності вашого агрегату. Безпечний шумопоглинальний кожух коштує недешево, але ця покупка врешті виправдає себе – збільшенням вдячних за відносну тишу клієнтів.
Додаткову звукоізоляцію можна створити, обклавши генератор мішками з піском. Фахівці радять укладати їх навколо так, щоб агрегат було видно з півтораметрової відстані. Таке звукоізоляційне коло з мішків дозволить зменшити шум від генератора. Важливо, щоб відстань від увімкненого генератора до мішків була не меншою ніж пів метра.
За потреби – організувати заміну глушника. І не забувати підтримувати генератор у належному технічному стані. Несправний генератор може працювати гучніше через зношені або пошкоджені деталі.
Також перед покупкою нового генератора або засобів для його звукоізоляції варто порадитися з фахівцями.

Крім шуму, генератори можуть створювати вібрації, які передаються на стіни будівель та меблі. Це спричиняє дискомфорт людям у межах дії вібрацій та навіть може спровокувати психофізіологічні розлади.

Для зменшення вібрації слід:

За можливості встановити генератор якнайдалі від будівель.
Установити генератор на рівну поверхню, бажано на міцний та стійкий підготовлений фундамент.
Підкласти під генератор грубий гумовий килимок.
Використовувати спеціальні амортизатори або ізоляційні матеріали для поглинання вібрацій.

Також не слід забувати, що особливу небезпеку становить чадний газ, який виділяється під час роботи генератора. Він не має ні кольору, ні запаху, ні смаку, тому його неможливо виявити без спеціальних приладів. При цьому чадний газ – надзвичайно небезпечний під час вдихання та впливає на організм навіть у невеликих концентраціях.

Для убезпечення від негативного впливу чадного газу:

Встановлюйте генератор на відкритому повітрі, де є посилений повітрообмін.
Встановлюйте генератор далі від вікон та входів до будівлі — чадний газ може потрапляти до приміщення через отвори, якщо генератор стоїть надто близько.
Вчасно проводьте технічне обслуговування генераторів, щоб запобігти витіканням та несправностям.
Вчасно міняйте фільтри.
Заправляйте генератор пальним належної якості, яке не має у складі свинцевих сполук. Перед заправкою електростанції їй потрібно дати охолонути, інакше паливо може спалахнути.

За матеріалом Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *