Темрява, підвал і надія: історія евакуації з-під вогню. Луганчанка розповіла, як виборювала життя під час вторгнення

Тетяна Манаєнко — судова експертка, яка разом із сім’єю пережила окупацію, обстріли, життя у підвалі та евакуацію через пів країни. Її історія — про страх, відповідальність і неймовірну силу духу.

Коли війна приходить додому

Війна змінила життя кожного українця. Але найбільше тих, у чиї домівки прийшов ворог. Особистою історією поділилася Тетяна Володимирівна Манаєнко — головна судова експертка сектору товарознавчих та гемологічних досліджень відділу товарознавчих, гемологічних, економічних, будівельних, земельних досліджень та оціночної діяльності Черкаського НДЕКЦ МВС, переселенка з Луганщини.

— На службу в органи внутрішніх справ я прийшла відразу після закінчення у 2001 році Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, — розповідає Тетяна. — Почала працювати в штабі Рубіжанського міськвідділу. Спочатку — в статистиці, а згодом, у 2009 році, коли вже мала виходити після декретної відпустки на роботу, запропонували перевестися до Експертної служби МВС. Із 2009 року працювала судовим експертом у Луганському обласному НДЕКЦ. Усе змінилося після вторгнення загарбників.

2014 рік… У Луганську гриміли обстріли, чужинці захоплили міськвідділ тоді ще міліції, вулицями роз’їжджали «сепари»… Здавалося, що найгірше вже сталося, а далі все налагодиться. Здавалося… Та виїхати всією родиною тоді не було змоги.

Підвал як єдина фортеця

До повномасштабного вторгнення її родина проживала в м.Рубіжне. Про початок великої війни Тетяна дізналася вранці, коли зателефонував колега.

— Він спитав, чи ми ще спимо. Я лежала в ліжку, а він сказав: «Проспите всю війну». У той момент біля хімзаводу «Зоря» влучила ракета. Земля здригнулася. Тоді стало зрозуміло: війна не десь — вона тут, поруч, і буде тільки гірше.

З першого ж дня місто охопив хаос. Зруйновані залізничні колії, черги до банкоматів, порожні магазини, паніка. Уже 6 березня район, де жила родина, почали обстрілювати з артилерії. Люди сховалися в підвалі дитячого садка. Там і залишилися на місяць.

— Додому ми більше не повернулися. Вибухом вибило вікна, в квартирі було -8°C. У підвалі жили близько 600 людей, із них — 142 дитини. Була пов­на відсутність зв’язку, панували страх і невизначеність.

Організувалася група з 13 добровольців. Варили супи у 50-літрових казанах, гріли воду, допомагали хворим. Серед добровольців була навіть медсестра. За той час, поки родина жила в цьому прихистку, поховали трьох загиблих — двоє померли в підвалі, ще одна дівчина загинула, коли пішла по воду для сестри. Її тіло приніс чоловік у наволочці.

Коли прийшли «ахматівці»

9 березня зникли світло й вода, як пізніше дізналися, було знищено останній трансформатор, і місто повністю занурилося в темряву. Окупацію розпочали бойовики так званої «лнр», а згодом з’явилися кадирівці, бойовики з підрозділу «ахмат» на чолі з Апти Аллауддіновим (більшість його зараз знає на прізвисько «Лапті Аладіна»). Почалися обшуки квартир, вибивали двері, забирали телефони. Перевіряли чоловіків навіть на наявність слідів від зброї. Не оминули й 15-річного сина Тетяни, який на той момент був хворий.

— 31 березня ми змогли виїхати в напрямку Старобільська. Буквально наступного дня ворожі посіпаки передали кадирівцям списки учасників бойових дій із адресами, в тому числі й із моєю, адже я мала статус УБД. Тож нам пощастило виїхати в останній момент.

Допоміг в евакуації заступник директора Луганського НДЕКЦ — за що Тетяна вдячна досі.

Черкаси стали другим домом

Після тривалого шляху з численними блокпостами й напругою родина прибула в Дніпро, потім — у Черкаси. Тетяна відновила роботу, допомагала організувати евакуацію матері, яка добиралася через три країни. Навіть у цій складній ситуації вона не зламалася.

— Ми вижили. Я дуже вірю, що ми все здолаємо. Й Україна переможе, — каже Тетяна.

Вона, як і переважна більшість українців, живе цією непохитною вірою та своєю щоденною працею зміцнює її.

Чоловік Тетяни наближає нашу Перемогу в ЗСУ.

Підготував Роман КИРЕЙ

Читайте також: Кожен восьмий житель Звенигородської громади — вимушений переселенець

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *