Для того, аби не поширювати фейкову новину в соцмережах, пропонуємо до вашої уваги перелік простих правил, як їх розпізнати. Поради підготували фахівці Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Читайте більше, ніж заголовок.
Якщо проглянути новину до кінця, можна виявити, що заголовок ніяк не пов’язаний із текстом новини, або ж у ній немає жодних даних, які підтверджують її правдивість.
Оцініть надійність джерела повідомлення.
Незнайомі сайти, заповнені оголошеннями та заголовками, написаними великими літерами, повинні викликати скепсис. Перевірте через пошукові системи тексти, які були опубліковані раніше – це дасть уявлення про те, чи є джерело надійним. Також зверніть увагу на URL сторінок, які виглядають підозріло.
Зверніть увагу на дату публікації та час.
Поширений елемент фейкових новин — видавати старі публікації за нові. Якщо в новині є посилання на інші джерела, прогляньте їх, звертаючи увагу на те, коли вони були опубліковані та як у них описується подія.
Дізнайтесь хто автор
Ознайомтеся з попередніми публікаціями автора – його бекграунд допоможе зрозуміти, чи справді автор є журналістом, чи не писав він фейкових статей до цього.
Ознайомтесь із джерелами, на які посилається новина.
Відсутність посилання або джерела, з яких були взяті ті чи інші дані, є очевидним сигналом того, що пост, швидше за все, є фейком. Будь-які заяви або цитати посадовців мають бути підкріплені надійними джерелами.
Зверніть увагу на сумнівні цитати та фотографії.
Скептично ставтесь до шокуючих або підозрілих цитат та опублікованих фотографій з місця подій.
Не варто поширювати новини лише тому, що поділяєте думку автора або ж приймаєте одну зі сторін конфлікту!
Задумайтесь, перш ніж робити перепублікацію.
Сайти, які поширюють дезінформацію, працюють з розрахунку на те, що читаці будуть поширювати їхню фейкову новину.
Читайте також: Про нову схему шахраїв попереджає поліція Черкаської області