icon clock31.07.2024
icon eye76
Суспільство

Як правильно вибрати земельний пай: критерії та поради

Відкриття ринку землі в 2021 році створило нові можливості для перетворення сільськогосподарської землі у стабільний прибуток. Підтверджують це актуальні цифри: за три роки діяльності середньозважена ціна на землю становить 43 582 грн за гектар. До прикладу, вже з моменту відкриття ринку в певних регіонах ціна сягала 35 211 грн за гектар. Лідерами з купівлі/продажу ділянок за останній рік стали Полтавська, Дніпропетровська, Львівська та Харківська області.

Для власників, місцевих агровиробників, інвесторів та підприємців земельні ділянки — це новий та, водночас, надійний інструмент для розвитку власного капіталу.

Разом із перспективами земельного ринку постає ще більше питань: на що слід звернути увагу під час її вибору? Які документи потрібно оформлювати під час купівлі-продажу? Яким є портрет надійного покупця? Відповіді на ці запитання для тих, хто хоче придбати земельну ділянку, — в покроковому гайді цієї статті.

П’ять основних порад, як обрати земельну ділянку для купівлі:

1. Особливості регіону. У першу чергу, варто звернути увагу на територію та її особливості для вирощування с/г культур, про які ми згадаємо далі. Адже від розташування ділянки залежить основний фактор — її ціна. До прикладу, придбати один гектар у Полтавській області коштуватиме від 42 тис. грн. На Житомирщині ціна за гектар варіюється від 23 тис. грн. Детальніше дізнатися про кожен регіон та розрахувати його вартість можна у «калькуляторі цін» на сайті «Доброзем».

2. Тип ґрунту. Повертаємося до попереднього пункту — регіон, на якому розташовується земельна ділянка. Кожен тип ґрунту потребує власного способу зрошення, вирощування с/г культур тощо. Відповідно, значну роль у визначенні ціни відіграє саме цей фактор, адже піщаний буде відрізнятися в ціні від чорнозему чи іншого типу ґрунту.

3. Оброблення ділянки. Якщо земля влаштовує за всіма параметрами, варто дізнатися, чи оброблялася вона раніше: повністю або ж частково. У подальшому власника може спіткати проблема деградації, зменшення корисних властивостей або погіршення стану ґрунту. Саме тому цей фактор має впливати на рішення «купувати чи не купувати?».

4. Правові аспекти. На цьому етапі варто перевірити наявність усіх необхідних документів: витяг із Державного земельного кадастру, відомість про речові права на земельну ділянку та їх обтяження, оригінал документа, що посвідчує право на неї, дані про власника у Єдиному реєстрі боржників тощо.

5. Надійність орендаря. Якість земельної ділянки зараз — наслідок поводження з нею протягом років: як вона використовувалася, чи оброблялася та які культури на ній вирощували. Для подальшої перспективи її використання слід звернути увагу, як із нею працювали раніше.

Важливо пам’ятати, що вартість земельної ділянки може корелюватися залежно від багатьох інших аспектів. Адже з моменту офіційного відкриття ринку землі в 2021 році її ціна щорічно зростає на 6%-12%, навіть під час війни.

Така тенденція спостерігатиметься й надалі, враховуючи новий етап земельної реформи у 2024 році, що відкриває можливість придбати землю сільськогосподарського призначення юридичним особам. Окрім цього загальна площа ділянок має становити не більше 10 тис. га.

Рекомендації від експерта «Доброзем» щодо вибору земельної ділянки

Експерти компанії “Доброзем”
Експерти компанії “Доброзем”


Ми звернулися за консультацією до експерта компанії «Доброзем» — онлайн-маркету землі, на якому знаходяться ділянки з найкращими ціновими пропозиціями серед усіх регіонів України. На платформі можливо відслідковувати ціни навіть за певними регіонами, що дуже зручно як продавцеві для оцінки свого паю, так і покупцеві для загального розуміння ціни на ринку.

Під час купівлі с/г землі основне, на що варто звернути увагу, — це документи, адже для максимальної безпечності угоди до правових аспектів та до власника земельної ділянки не має бути жодних питань.

Серед усіх тонкощів, слід приділити увагу потенційному покупцеві. Найчастіше — це інвестор, який бажає отримати стабільний пасивний дохід від надійного активу. А також це може бути безпосередньо агрохолдинг чи місцевий фермер.

Генеральний директор компанії “Доброзем” Роман Барало
Генеральний директор компанії “Доброзем” Роман Барало

Важливо звернути увагу на фінансові питання, зокрема суму угоди та її офіційне проведення. Або ж залучити експертів, які допоможуть із усіма тонкощами, як це роблять у «Доброземі», виплачуючи кошти у безготівковій формі. Зверніться до надійного маркетплейса за консультацією для ефективної оцінки паю!

Читайте також: Скільки коштує ваш пай?

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *