icon clock10.05.2023
icon eye575
Суспільство

Який відсоток кліщів «заразні»?

За чотири місяці цього року в Черкаській області зафіксовано 28 випадків хвороби Лайма. Для порівняння: за аналогічний період минулого року — вісім. Торік зареєстровано 283 випадки захворювання на хворобу Лайма, або ж бореліоз, кількість хворих збільшилась на 80,3 відсотка порівняно з 2021 роком. Про це повідомляють у ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Захворювання виникає після укусу або присмоктування кліща і супроводжується характерним клінічним проявом — мігруючою еритемою, яка являє собою кільце гіперемованої шкіри з більш блідим центром. Еритема поступово блідне в центрі, зона почервоніння переміщується до периферії й гасне.

Часто разом з еритемою у людини з’являється гарячка, голов­ний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в тілі й млявість. Якщо захворювання не лікувати на ранній стадії, то пізніше вражаються різні органи й системи: нервова, серцево-судинна, опорно-руховий апарат, селезінка, печінка.
Не всі кліщі заражені бореліями. Як повідомляють в обласному центрі контролю та профілактики хвороб, у 2022 році лабораторно досліджено 108 екземплярів кліщів, знятих з людей, у дев’ятьох виявлено збудник хвороби Лайма. Також досліджено 354 екземпляри, зібрані в селах Лозівок, Мельники, у парку Перемоги та «Сосновий бір» у Черкасах. Позитивний результат на природну інфікованість бореліями отримано у 13,2 відсотка. Цього року досліджено 38 екземплярів кліщів, знятих із людей, у двох виявлено збудник хвороби Лайма.

При вчасно встановленому діагнозі хвороби більшість пацієнтів можна успішно вилікувати антибіотиками. Чим раніше почати лікування, тим більше шансів, що людина повністю одужає, кажуть лікарі.

Але якраз у вчасному діагнозі й уся заковика цієї недуги. Якщо так можна сказати, добре, якщо побачив на собі кліща і згодом помітив класичну еритему, яку ще називають «бичаче око». Та, як свідчать в одній із груп у соцмережах дописувачі, які захворіли на бореліоз, не всі з них помітили у себе на тілі кліща (він міг присмоктатися й відпасти, проповзти, залишити біологічні рідини — і при цьому заразити). Не завжди при інфікуванні людини борелією з’являється й еритема. Тому й хвороба Лайма в людини вже є, але мімікрує під інші недуги, і заражені кліщем довго й марно лікують судоми й посмикування м’язів, сильну втому, панічні атаки, викидання зі сну, печіння і біль у колінах, скутість суглобів, оніміння ніг, внутрішніх органів, тахікардію, раптові відчуття жару, біль за очима, головний біль… Хронічний бореліоз веде до інвалідизації.

Отож, краще убезпечитись від потрапляння кліща на тіло. Тобто — відповідний одяг, а відкриті ділянки шкіри обробляти репелентами.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *