Ярослав Коваленко: «Стоматологічне здоров’я повинно бути в пріоритеті»

Наскільки наші зуби, а в цілому й уся ротова порожнина, здорові, настільки ми захищені від різноманітних захворювань, які виникають у нашому організмі через запальні процеси в роті. Не в останню чергу стоматологічне здоров’я сприяє й нашій професійній успішності, самопочуттю, доброму настрою і навіть просто людському щастю.

На жаль, не так уже й багато знайдеться людей, які б не стикалися з зубним болем. І тут без лікарів-стоматологів не обійтися.

Понад 50 років діє в Черкасах КНП «Черкаська обласна стоматологічна поліклініка Черкаської обласної ради» — один із провідних медичних закладів України, який на високому професійному рівні, з застосуванням сучасних технологій та обладнання надає населенню області якісні стоматологічні послуги. 46 років керівником цього медичного закладу, шанованому в усіх регіонах як Черкащини, так і далеко за її межами, був заслужений лікар України Іван Коваленко, який недавно вирішив піти на заслужений відпочинок.

Сьогодні Черкаську обласну стоматологічну поліклініку очолює Ярослав Коваленко — лікар-стоматолог-хірург вищої категорії з багаторічним стажем роботи в стоматологічній сфері, який стажувався в США, Італії та Німеччині й зараз є також позаштатним стоматологом управління охорони здоров’я Черкаської ОДА.

Наша розмова з ним — про подальший розвиток цього стоматологічного закладу та галузі в цілому, доступність стоматологічних послуг для населення, роботу лікарів в умовах воєнного часу й досить непростої економічної ситуації.

— Ярославе Олександровичу, прийти в колектив після такого потужного керівника як І.О.Коваленко, думається, було досить непросто. До речі, у людей виникає запитання: чи не родич ви Івану Олексійовичу, адже прізвища у вас однакові.

— Ми — не родичі. Це на випадок, якщо там хтось щось «домірковує». Але я цю людину знаю давно і щиро поважаю за все, що Іван Олексійович зробив для покращення роботи поліклініки, розвитку стоматологічної галузі області й України. За час його керівництва, по суті, й було створено стоматологічний заклад сучасного рівня, яким область може по праву пишатися і робота якого на покращення стоматологічного здоров’я населення не може не викликати повагу. Технічне переоснащення медустанови, запровадження в лікування пацієнтів новітніх технологій, створення належних умов праці для лікарів і медперсоналу, розвиток мережі стоматологічних закладів в області, запровадження нової моделі стоматологічної допомоги — пересувних стоматологічних лабораторій, соціальна спрямованість роботи поліклініки в найскладніших економічних умовах — усього, що було досягнуто, не перерахувати.

Зберегти ці надбання і продовжити розвиток головної стоматологічної поліклініки області — таке я ставлю перед собою завдання. І покладаюся в цьому на колектив, який я добре знаю і який знає мене, оскільки я вже працював тут не один рік — був лікарем-інтерном після закінчення Української медичної стоматологічної академії в Полтаві, згодом — хірургом-стоматологом, завідуючим стоматологічним відділенням цієї поліклініки. Отже, я людина аж ніяк не стороння в цьому високопрофесійному, творчому, відданому справі й відповідальному у ставленні до пацієнтів колективі. І зустріли мене в колективі, як керівника, дружньо, сердечно, ніби й не було цих років за межами поліклініки, коли я працював в Оршанці, міській стоматологічній поліклініці, стажувався за кордоном, вів приватну практику. І я за це всім щиро вдячний.

— Ви очолили поліклініку далеко не в кращий для комунальних стоматологічних закладів період, означений немалими економічними проблемами.

— Так, приміром, граничну суму оплати за ургентні стоматологічні послуги дорослому населенню НСЗ України встановила на рівні 123 гривні на один випадок. Реально ж середня вартість невідкладної допомоги одному пацієнту в поліклініці складає від 360 до 600 гривень — у залежності від захворювання та виду допомоги. Лікувати людей без анестезії, яка вже сама вартує 130 гривень, або ж без сучасних якісних матеріалів ми не можемо собі дозволити — це негуманно і нечесно. Тож і виходить, що працюємо собі в збиток. Так за період із січня до початку липня цього року ми обслужили 526 ургентних хворих, які, відповідно до Програми медичних гарантій, лікуються безоплатно. На цей вид допомоги поліклініка витратила в цілому понад 212 тисяч гривень. І за цей же період отримала від НСЗУ, відповідно до встановлених нею тарифів, аж… 57 тисяч гривень. Відтак перевитрати поліклініки становлять лише в цьому випадку більше 154 тисячі гривень. З яких розрахунків складався встановлений НСЗУ тариф — невідомо. А те, що він аж ніяк не відповідає вимогам стоматологічного обслуговування ургентних хворих, — це безсумнівно.

Не вирішено на рівні НСЗУ й питання з оплатою стоматологічного лікування військовослужбовців, які захищають Україну на фронті. Цього року ми вже пролікували безкоштовно 433 бійця. Ми вже звернулися за підтримкою до Черкаської обласної військової адміністрації та до свого засновника — Черкаської обласної ради з проханням включити до обласної програми «Турбота» кошти на стоматологічне лікування та хірургічне втручання військовослужбовців ЗСУ та учасників АТО/ООС, збільшити фінансування на пільгове зубне протезування та допомогти покрити витрати на невідкладну допомогу. Сподіваємося, що спільними зусиллями ми подолаємо ту складну економічну ситуацію, яка стоїть на заваді розвитку Черкаської обласної стоматологічної поліклініки. Для мене головне — покінчити з боргами, які обтяжують поліклініку. І я цього доб’юся.

— Черкаські лікарі-стоматологи вважаються одними з кращих в Україні.

— Бо й діють не тільки відповідно до вимог часу, а й на випередження. Так, спеціалісти обласної стоматполіклініки одними з перших в Україні налагодили централізоване індивідуальне литво зубних протезів, почали проводити операції з імплантації, запровадили комплексну програму профілактики стоматологічних захворювань, операції на пародонті, реставрацію зубів тощо. Першими організували роботу пересувних стоматологічних амбулаторій, які багато років працювали в сільській місцевості.

На жаль, як на побутовому, так і певною мірою на державному рівнях стоматологічне лікування залишається все ще не на чільному місці. Згадаймо хоча б, що стоматологічна галузь перебуває на узбіччі медичної реформи й ургентна стоматологічна допомога фінансується за глобальною ставкою практично не залежно від кількості наданих послуг і обсягу витрат на даний вид допомоги.

До стоматологічного здоров’я нації потрібно привернути увагу. Бо ситуація й справді стала критичною. Так, розповсюдження карієсу сьогодні сягає вже майже 98 відсотків серед дорослих громадян України, на пародонтоз хворіє 90 відсотків. І це вже показники епідемії. На жаль, системне лікування стоматологічних захворювань серед населення — обмежене. А в сільській місцевості фахова допомога нерідко взагалі відсутня. І це становить досить серйозні проблеми. Не менш важливо інформувати населення про те, наскільки загрозливі для здоров’я стоматологічні хвороби. Бо вчасно не вилікувані патологічні ураження є розсадниками і розповсюджувачами інфекцій в усі органи і системи людського тіла і можуть стати причиною найтяжчих хвороб. Що наукою вже доведено.

Тож відкладати візит до лікаря-стоматолога — це ж собі шкодити. Як і поблажливо ставитися до власних негативних звичок — паління, надмірного вживання алкоголю, ненормованого харчування, недотримання гігієни ротової порожнини тощо.

Будьте уважними до себе, зберігайте свою білосніжну усмішку, і ви всього досягнете — міцного здоров’я і довголіття, фахових успіхів, життєвого комфорту, впевненості в собі. Ми ж, лікарі, зробимо все, щоб вас оминали стоматологічні негаразди.

Інтерв’ю вела Наталя ВІРГУШ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *