Стійкість нашої держави — це передусім стійкість критичної інфраструктури. Про її стан, зокрема в енергозабезпеченні області, та про підготовку до зими розповів начальник обласної військової адміністрації Ігор Табурець на брифінгу в медіацентрі ОВА.
— В умовах відключення електроенергії, що є наслідком ракетно-дронових атак по енергоінфраструктурі країни, йде підготовка до нового опалювального сезону. Ми орієнтуємо всі громади на те, що вони повинні бути готові до будь-яких ситуацій, пов’язаних з війною, з «прильотами». У нас є плани на випадок можливих надзвичайних ситуацій — часткового, повного відключення електроенергії, різних видів пошкоджень.
З урахуванням ризиків — а ми бачимо їх по інших областях — основну увагу приділяємо захисту об’єктів критичної інфраструктури, забезпеченню альтернативними джерелами електроенергії, резервним живленням та формуванням для нього запасу пального, підготовці спецтехніки й персоналу до ліквідації надзвичайних ситуацій.
Теплоенергетика у нас з генераторами резервного живлення вже на 99 відсотків, водопровідно-каналізаційне господарство — на 98, зараз працюємо над додатковими потребами, подали заявки партнерам, які надають допомогу, ще на понад 80 генераторів.
Нині в області розвиваємо також когенерацію — комбіноване виробництво тепла та електричної енергії: в цьому ми — одні з лідерів в Україні. У нас уже діють 10 когенераційних установок — порівну на комунальних та приватних підприємствах теплоенергетики. Ще 11 встановлюються (шість — на комунальних підприємствах, п’ять — на приватних). Додатково ми подали заявки партнерам із Данії, Норвегії, Швеції, щоб отримати ще 18 когенераційних установок для комунальних підприємств.
На жаль, через обмежені можливості енергосистеми ми не можемо купувати електроенергії в інших державах стільки, скільки б нам хотілося, хоч багато споживачів голові її купувати. Черкащина сьогодні виробляє половину тієї електроенергії, що споживає, зазначив Ігор Табурець.
— Тож якщо буде критично, ми зможемо перейти на так званий острівний режим роботи, щоб забезпечити головні побутові служби.
Команди аварійно-відновлювальних робіт, ремонтних, будівельних у нас сформовані й мають сили й засоби та досвід роботи, допомагаючи в Харківській, Дніпропетровській областях. Як наголосив начальник обласної військової адміністрації, усі служби працюють в режимі 24/7. Аварійні бригади готові до термінового реагування.
Водночас, зазначив Ігор Табурець, для нас важливо зберігати навіть у час перебоїв з електроенергією економічну активність: ми — тилова область, і повинні забезпечувати надходження до бюджетів.
— Тому активно співпрацюємо з підприємствами, що мають стратегічне значення для економіки регіону та країни. Спільно шукаємо шляхи оптимізації споживання електроенергії та залучення альтернативних джерел живлення.
З 1 червня був затверджений новий, єдиний тариф для побутових споживачів — без диференціації, без допорогового споживання, як це раніше практикувалося. Тепер це 4,32 грн/кВт/год проти 2,64 гривні, які були. Діятиме новий тариф прогнозовано до 30 квітня 2025 року — про це повідомив в.о. генерального директора ПАТ «Черкасиобленерго» Вадим Яненко.
Але, хоч ціна для індивідуальних і колективних побутових споживачів фіксована — 4,32 грн/кВт/год, та для домогосподарств, у яких двозонний лічильник, нічний тариф (з 23 до 7 ранку) становитиме 2,16 грн/кВт/год. А ті споживачі, в яких офіційно оформлені електроопалювальні установки, споживатимуть за пільговим тарифом 2,64 гривні в опалювальний період, в обсязі не більше 2 тисяч кіловат на місяць — поінформував Вадим Яненко.
Як він пояснив, тариф на електроенергію для населення, встановлений на рівні 4,32 грн/кВт/год, покриває собівартість виробництва 1 кВт/год електроенергії двома державними енергокомпаніями, а також її транспортування. Цей тариф включає в себе тільки собівартість, без будь-яких надбавок.
— Головна причина підвищення тарифів на електроенергію — масовані ворожі обстріли, які знищили з початку війни більше половини наших генераційних потужностей. Ця складова по побутових споживачах буде використана винятково на проведення ремонтної кампанії та підтримку державою найбільш соціально уразливих споживачів. Також це стимулювання до економії електроенергії: щоб нам менше відчувати відключення, потрібно більше економити. А ніщо так не змушує економити, як високі тарифи. Це світова практика, — зауважив в.о. генерального директора ПАТ «Черкасиобленерго».
При середньому щомісячному споживанні абонентом електроенергії в обсязі 170 кВт/год платіжка зросте на 285 гривень — проілюстрував прикладом головний енергетик області.
Держава виплачує малозабезпеченим сім’ям субсидію на покриття комунальних послуг — зараз, у неопалювальний період, її отримують понад 30 тисяч домогосподарств. Про це повідомив на брифінгу начальник головного управління Пенсійного фонду України в області Олександр Супряга. Середній розмір субсидії на 1 червня — 339 гривень.
— Одержувачам уже призначених субсидій не треба звертатися до органів фонду для перерахунку розмірів виплат після зміни тарифу на електроенергію, — зауважив він. — Оскільки збільшення тарифу на електрику відбулося з 1 червня, то сума перерахованої субсидії вже буде відображена у виплаті за червень, яку споживачі отримають у липні.
І навів приклад: сім’я з трьох осіб, один дорослий і двоє дітей, 9 тисяч гривень дохід. Одержує зараз 395 гривень субсидії. Після зростання вартості електроенергії субсидія становитиме 613 гривень. Виходячи з того, що норматив витрати електроенергії — 70 кВт на сім’ю з одного дорослого і по 30 кВт на кожну дитину.
А от якщо родина не отримувала субсидій, але внаслідок підвищення тарифів відчула, що оплата житлово-комунальних послуг стала непосильною, то треба звернутися до Пенсійного фонду.
Лариса СОКОЛОВСЬКА
Читайте також: “Черкасиобленерго” фігурує у скандалі з фіктивним працевлаштуванням та відстрочкою від мобілізації