У пресцентрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» 9 серпня відбулася пресконференція «Запуск конкурсу соціальних ініціатив в умовах війни «Час діяти, Україно!».
Як розповіли її учасники, конкурс соціальних ініціатив «Час діяти, Україно!» — це гранти швидкого реагування на виклики війни в Україні. Головна мета конкурсу — розв’язання соціальних проблем громад шляхом підтримки локальних ініціатив. Компанія докладає максимум зусиль, щоб підтримати економічний, соціальний і навіть психологічний рівні українців, зазначили спікери. Але сьогодні маємо звернути увагу й на те, в яких умовах працює головний донор — компанія МХП.
Керівник відділу соціальних програм та партнерств МХП Вікторія Нагірняк, яка займається соціальними проєктами в компанії, розповіла, навіщо взагалі великому бізнесу такий конкурс:
— Коли ми розповідаємо про агрохолдинг, то це, звісно, про бізнес. Але бізнес, що продовжує працювати від початку російського вторгнення, бізнес, який не зупинив жодної зі своїх потужностей і який підтримує співробітників, які були евакуйовані з гарячих точок. Загалом підтримує економіку країни, продовжуючи нарощувати потужності й експортувати продукцію в Європу. А отже, оплачує податки й усі необхідні збори, продовжує виплачувати фінансові зобов’язання перед пайовиками та державними структурами. Це дуже важливо в наш час. А ще це бізнес із соціальною відповідальністю — напрям корпоративної соціальної відповідальності має в компанії свою потужну історію й еволюцію. Попри будь-які обставини, ми швидко приймаємо рішення на рівні керівництва й додаємо або змінюємо напрями соціальної роботи. Так вийшло у 2020 році, коли потрібні були відповіді на виклики ковіду, й це бачимо зараз. Основними стейкхолдерами залишаються жителі громад, де розміщені наші виробничі й агропотужності. Наразі фокус також на внутрішньо переміщених осіб, сім’ї військових, людей, які були мобілізовані до Збройних Сил України.
Директорка Благодійного фонду «МХП — Громаді» Тетяна Волочай розповіла, як взяти участь у конкурсі «Час діяти, Україно!»:
— Ми допомагаємо громадянському суспільству, неурядовим організаціям, волонтерам, які об’єднали зусилля й закривають найгарячіші потреби в громадах, зустрічати внутрішньо переміщених осіб, шукати продукти, засоби гігієни, одяг, бронежилети. Наш фонд за підтримки МХП також цим займався, займається й буде займатися. Але нині є такі проблеми в громадах, які не можна вирішити, тільки щось купивши й передавши. Є серед них системні, що потребують більш скоординованих зусиль. Саме завдяки цьому конкурсу ми хочемо реагувати на виклики війни, й громада матиме можливість розв’язувати свої проблеми.
Географія конкурсу соціальних ініціатив поширюється на 11 областей України, де присутні потужності МХП. Але за умови якісних і дуже актуальних проєктів грантодавці відкриті для підтримки ініціатив із інших територій. На додаток організатори проводять два окремі конкурси в місті Миронівка та на Канівщині. Кожен із переможців зможе отримати від 50 до 100 тисяч гривень на реалізацію соціальної ініціативи (планується підтримати до 70 проєктів у межах конкурсу, на це Фонд «МХП — Громаді» виділяє
5 мільйонів гривень). Кошти можуть бути спрямовані на закупівлю обладнання, матеріалів для підтримки соціальної ініціативи в інтересах громади.
— Брати участь можуть об’єднані громади, органи місцевого самоврядування, комунальні заклади (включно з освітніми й медичними закладами), і, звісно, неурядові неприбуткові організації, асоціації, громадські організації, благодійні фонди, — пояснила Тетяна Волочай. — Щодо напрямків і пріоритетів, які ми хочемо побачити, то, перш за все, це енергетична безпека, щоб послуги енергоощадження й опалення були доступними для кожного громадянина України. Наступний напрям нашого конкурсу — це підтримка внутрішньо переміщених осіб, а їх близько 130 тисяч на територіях присутності МХП. Серед пріоритетів — й інші виклики в громадах щодо покращення умов їхнього проживання, адаптації дітей. Окремий напрям — це підтримка ветеранів (на сьогодні в Україні близько одного мільйона учасників бойових дій). Ми віримо в Перемогу й дуже чекаємо наших захисників додому, в свої сім’ї. Ці люди пережили страшні речі й це не залишиться в громадах непомітним, тож потрібні проєкти, які сприятимуть реабілітації й соціальній адаптації ветеранів. Серед напрямків також системні проєкти в освіті, медицині, інфраструктурі, які пов’язані з сучасними умовами праці, облаштуванням бомбосховищ, безпечних місць для дітей. Останній напрям — це збереження традицій та культурної спадщини. Як ми бачимо, вороги хочуть зруйнувати все українське, тому ми реагуємо на те, щоб зберегти наші традиції, врятувати культурну спадщину. Згадані напрямки для нас сьогодні — найбільш важливі й ми чекаємо учасників, чекаємо хороших ідей і проєктів.
Детальніше про конкурс та його умови можна дізнатися на сайті https://timetoact.com.ua/
Роман КИРЕЙ