icon clock06.09.2023
icon eye46
Суспільство

У Деньгах вшанували пам’ять державотворця

У славній когорті державотворців доби Української революції 1917-1921 рр. чільне місце належить Сергію Павловичу Шелухіну.


Його земний шлях розпочався в с.Деньги (Золотоніщина) 6 жовтня 1864 р., а душа спочила 25 травня 1938 р. у Празі.

Вчений-правник відомий як близький соратник творців незалежної держави М.Грушевського, В.Винниченка й С.Петлюри, обіймав посади генерального судді, міністра юстиції, генерального прокурора урядів Української Народної Республіки й Гетьманату, вів багатогранну дипломатичну роботу. В еміграції він продовжував утверджувати українство засобами друкованого слова й просвітництва, ввійшов у духовну історію України як талановитий письменник, публіцист, історик.
Зі зрозумілих причин за радянської доби ім’я «буржуазного націоналіста» й «петлюрівця» Сергія Шелухіна було стерто зі скрижалів історії. Повернення з мороку забуття цієї непересічної постаті відбулося вже в роки української незалежності, коли було опубліковано перші матеріали про нього. Проте й досі, вже на 33-му році української незалежності, ще немає підстав стверджувати, що віддано належне його громадянському й духовному подвигу, а пазли пам’яті зайняли потрібні місця.
Минулого тижня в рідних пенатах Сергія Шелухіна — селі Деньги — відкрито пам’ятний знак відомому Українцю. Автором об’єкта став відомий у Черкасах скульптор Єгор Тєрєхов, а профінансовано його з депутатського фонду Золотоніської міської ради.

Пам’ятник виконано з сірого граніту, він символізує крок до української державності за часів Української революції. На його фасаді в позолоті виконано зображення тризуба й напис «Шелухін Сергій Павлович». На звороті меморіального знака під портретом державотворця читаємо: «Український учений, юрист, історик, дипломат, громадсько-політичний діяч».

У церемонії відкриття взяли участь і виступили начальник управління освіти і науки Черкаської ОВА Валерій Данилевський, голова Золотоніської РВА Ірина Тернова, секретар Золотоніської міської ради Наталія Сьомак та інші. Щиросердно подякувала всім причетним до творення пам’ятного знака староста Деньгів і Хвильово-Сорочиного Наталія Сергієнко.

Також присутні оглянули фотовиставку, присвячену С.Шелухіну. Вона об’єднала майже 80 світлин і копій документів. Цей безцінний матеріал, 80% якого оприлюднено вперше, віднайдено як у центральних архівах (історичному, вищих органів влади й управління, Київ), так і Одеському обласному та Інституті рукопису Національної бібліотеки ім.В.Вернадського. Всю пошукову й організаційну роботу з облаштування виставки взяв на себе місцевий краєзнавець, інженер за освітою, Анатолій Воропай. Фінансово сприяв цьому краєзнавчому проєкту директор деньгівського СТОВ «Гранекс-Черкаси» Том Ван Гоі.

Відкриття меморіального знака та фотовиставка проведено в рамках підготовки до 160-річного ювілею державо­творця, який буде відзначатися у жовтні наступного року.

Григорій ГОЛИШ,
директор наукової бібліотеки імені Михайла Максимовича ЧНУ імені Богдана Хмельницького

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *