icon clock09.10.2024
icon eye34
Суспільство

Туберкульоз діагностуватимуть оперативніше

«Оскільки через війну погіршується соціально-економічне становище в країні, ми очікуємо зростання захворювань на туберкульоз. Адже це медико-соціальна хвороба» — привернула увагу до проблеми на брифінгу головний позаштатний фтизіатр управління охорони здоров’я обласної військової адміністрації, в.о. директора обласного протитуберкульозного диспансеру Дар’я Левандовська.

Недуга ця — виліковна, якщо вчасно звернутися, а захист із народження дає вакцинація. Діагностика туберкульозу — безплатна, якщо є направлення лікаря. Лікування ж узагалі для всіх — безкоштовне, наголосила Дар’я Левандовська. І повідомила важливу новину: в тубдиспансері буде встановлене обладнання, яке прискорить і покращить діагностику захворювання. Що ж до загальної картини захворювання, то навела таку статистику:

— Цього року в нас в області захворіло на туберкульоз 511 осіб, 393 — вперше. Це на сім осіб менше, ніж за такий же період торік. Однаково хворіють жителі сіл і міст. Зріс відсоток осіб пенсійного віку, в яких діагностовано туберкульоз, а понад половина тих, кого спіткала ця недуга, — громадяни працездатного віку, які не працюють. 79 відсотків пацієнтів —  чоловіки. Дітей узято на облік 19 проти 21 торік. Хіміорезистентну форму туберкульозу, яка лікується важче, виявлено у 18 відсотків. Але вже третій рік ми застосовуємо нові препарати, тож терміни лікування значно зменшилися. Якщо раніше воно тривало до 18 місяців, то тепер — 6-9 місяців, — зауважила Дар’я Левандовська.

Загалом від туберкульозу зараз помирає значно менше

Так окреслила тенденцію лікарка-фтизіатр: скажімо, якщо у 2002 році це було близько 15 осіб на сто тисяч громадян, то зараз — одна-дві. Але кількість смертей від туберкульозу в Європі, тобто й у нас також, зростає після хвилі зниження.

Загрозливо, що ті 16 осіб із туберкульозом, які померли за цей рік у нас в області, прожили після встановлення діагнозу від одного дня до 3-4 місяців. Тобто це були занедбані форми туберкульозу, при яких розвинулись такі ускладнення і настільки вичерпались ресурси організму, що врятувати життя вже не вдається.

Медикиня розповіла, що сучасне лікування туберкульозу орієнтоване на пацієнта: 80 відсотків хворих лікуються вдома під супроводом сімейного лікаря чи фахівця диспансеру. При цьому можливий дистанційний метод контролю: пацієнт отримує смарт-бокс, і щодня, коли його відкриває, щоб вийняти і вжити ліки, у медзаклад надходить сигнал. Можливий також відеонагляд за лікуванням — якщо пацієнт обирає таку форму контролю, замість перебувати у стаціонарі.

У кого більший ризик захворіти на туберкульоз? У людей із вродженим або набутим станом імунодефіциту. Пройти скринінгове анкетування, яке визначить, чи потрібне обстеження, можна також онлайн на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Читайте також: Сотні нових випадків туберкульозу

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *