icon clock21.06.2023
icon eye94
Суспільство

Війна коханню — не завада

Особисте життя під час війни мало б відходити далеко на другий план. Здається, ось виженемо ворога — й тоді можна буде й про щось давно вимріяне подумати. Проте на практиці часто буває інакше, життя розставляє пріоритети.

Можна зупинити церемонію, але не почуття

Уявіть стан молодят, які беруть шлюб, а тут під час церемонії звучить повітряна тривога. Як розповіли фахівці відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Черкаській області, кілька таких випадків було й доводилося зупиняти дійство. При сповіщенні про тривогу, працівники, наречені та їхні гості якомога швидше залишали приміщення та прямували до найближчого укриття. Після оголошення «Відбій» урочисту реєстрацію для наречених повторювали в повному обсязі.

Протягом 5 місяців цього року органами державної реєстрації актів цивільного стану Черкаської області, попри тривоги й воєнні перипетії, всього зареєстрували 2999 актові записи про шлюб. Для порівняння, протягом цього ж періоду у 2022 році та у 2021 році відповідно — 3316 та 1853 актові записи. Є під час війни й розлучення, але їх значно менше: протягом 5 місяців 2023 року зареєстровано всього 344 актові записи про розірвання шлюбу, а, наприклад, у 2021 році — було зареєстровано 346 таких актів. Разом із тим, відділи держреєстрації актів цивільного стану виконують рішення судів про розірвання шлюбу. Так, в області протягом 5 місяців цьогоріч виконано 1246 рішень судів про розірвання шлюбу.

Шлюб із військовим — по відеозв’язку

Богдан та Інна товаришували кілька років. А як пішов Богдан на фронт, терпіти розлуку стало просто несила. Телефонні дзвінки тільки додавали болю. Інна в Черкасах відчувала себе ніби риба, викинута на берег. І ось нарешті після важких виснажливих боїв на Бахмутському напрямку, де воював у складі 93-ої бригади, в Богдана з’явилася можливість одержати короткотермінову відпустку. Дуже хотілося знову зустріти Інну, побувати в рідному місті, яке бачилося крізь серпанок спогадів як щось нереальне. Але що вдасться приїхати додому, впевнений на сто відсотків не був: надворі початок березня, бої йшли жорстокі, дощі розмочили й без того розгрузлі дороги. Сподівався спочатку на допомогу товариша, який обіцяв спробувати проскочити в західному напрямку на легковику. Однак спроба успіхом не увінчалася: багнюка та вибоїни від снарядів зупинили мандрівників на самому початку шляху. Як завжди, виручили товариші по службі. Кілька десятків кілометрів здолали через поле на танку, а далі його підібрали захисники з сусідніх частин. Ось так через два дні воїн з позивним Чіназес і дістався до Черкас.
А потім були гарячі зустрічі й весілля. Відкладати одруження «на після війни» просто не змогли. А потім — знову передова. Він іще із більшим завзяттям б’є ненависного ворога, аби їхня сім’я, як і мільйони інших, мала щасливе майбутнє.

Як повідомили у відділі ДРАЦС у Черкаській області, протягом 5 місяців 2023 року зареєстровано 31 шлюб, з яких 22 — на підставі заяв про реєстрацію шлюбу, поданих військовослужбовцями, та 9 актових записів про шлюб складено на підставі Актів командирів військовослужбовців, якими посвідчено факт укладання шлюбу.

Урядовою постановою на час дії воєнного стану визначено, якщо один із наречених є військовослужбовцем, то державна реєстрація шлюбу може проводитися відділом державної реєстрації актів цивільного стану без особистої присутності такого нареченого (нареченої) згідно з поданою ним заявою, засвідченою безпосереднім командиром військовослужбовця. Акт може складатися без особистої присутності одного чи обох наречених, але з використанням доступних засобів відеозв’язку з тим із наречених, хто відсутній, або навіть із обома відсутніми нареченими.

Жити тут і зараз

За підрахунками Мін’юсту, в Україні тільки за перший квартал поточного року зареєстрували 41 113 шлюбів. Розлучень у цей період сталося майже у дев’ятеро менше. За період від початку повномасштабної війни в Україні одружилися майже 255 тисяч закоханих пар. Шлюбному буму сприяє й та обставина, що уряд України значно прискорив процедуру реєстрації для українців: тепер замість довготривалого заповнення паперових заяв та походів до ДРАЦСу, українці можуть подати відповідну заявку, приміром, через «Дію». Тільки минулого місяця, як свідчить статистика, відділи ДРАЦС зареєстрували на Черкащині 543 шлюби.

Як повідомила начальник Канівського ДРАЦСу Світлана Матвійчук, упродовж п’яти місяців нинішнього року в Каневі зареєстровано 133 шлюби. З них — шість заяв про державну реєстрацію шлюбу подано онлайн через портал «Дія», зареєстровано один «Шлюб за добу» та два акти, засвідчені військовим командиром.

У переважній більшості випадків, розповіла Світлана Іванівна, нині одружуються зі своїми обраницями наші військові. Маючи у своєму розпорядженні невеликий проміжок часу, коли прибувають з фронту у відпустку або терміново відбувають боронити Україну, військовики, укладаючи шлюб, прагнуть забезпечити свій сімейний тил.

У Канівському відділі державної реєстрації актів цивільного стану констатують: за період повномасштабного вторгнення окупантів кількість укладених шлюбів зросла тут більш як уполовину. В довоєнний період реєстрували близько 8-11 шлюбів за місяць. За рік їх було десь до 250. З початку повномасштабного вторгнення кількість укладених шлюбів зросла й становить нині до 30 шлюбів на місяць.

Протягом останнього весняного місяця в Золотоніському відділі ДРАЦСу зареєстровано 37 шлюбів. З них у 29 парах обоє молодят стали на рушник уперше, а у 8 — взяли повторні шлюби. Ще одна радісна новина від провідної спеціалістки Золотоніського відділу ДРАЦС Тетяни Швед: тільки у травні тут зареєстровано народження 38 дітей: 16 дівчаток та 22 хлопчики.
Одна з наречених так мотивувала своє рішення про створення сім’ї: «Багато людей застерігали, що зараз не на часі, що це — велика відповідальність бути з військовим і страх, що він у постійному ризику. Але ми з чоловіком вирішили жити тут і зараз. Ніхто не знає, що буде далі, наразі нам добре разом і чому б це не формалізувати?»

Як вважає психолог Василь Коломієць, шлюби воєнного часу — не тільки й не стільки емоційні, це здебільшого шлюби вдячності — за те, що зустрілися і пообіцяли піклуватися одне про одного, якщо, не дай Боже, щось станеться. Отже, будуються сім’ї, які стануть ще міцнішими саме тому, що створювали їх на тлі пережитого разом стресу, в любові й повазі.

Роман КИРЕЙ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *