icon clock19.07.2023
icon eye188
Суспільство

Як правильно писати прізвище «Дашкович»?

В українській науковій літературі й публіцистиці прізвище Дашко(е)вич отримало різне трактування. Плутанина в правописі триває дотепер. Взаємовиключних прикладів тут багато, але назагал вони мало прояснюють ситуацію.


Нагадаємо, що Остафій Дашкович (бл. 1470-1536) — історична постать ранньомодерної доби, котрій судилося стати для міста Черкаси своєрідним об’єднавчим символом. Цього шляхтича, старосту черкаського (також канівського й кричівського) історики справедливо вважають організатором козацьких загонів, засновником та чи не першим кошовим отаманом (гетьманом) Війська Запорізького. Як же правильно писати його прізвище?

Встановлено, що сам отаман підписувався словом «Дашкович». 2002 року на цю обставину звернув увагу провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Б.Черкас. Обґрунтовуючи свою думку, він зробив посилання на публікацію «Про походження Остапа Дашковича» українського військового діяча й дипломата В.Дашкевича-Горбацького, який у роки Української революції служив в.о. військового міністра гетьмана П.Скоропадського. Власне стаття В.Дашкевича-Горбацького з’явилася в 1935 р. у збірнику «За державність» (№5) авторитетного в наукових колах Українського воєнно-історичного товариства, що діяло до початку Другої світової війни в Польщі.

Отже, як «правильний взірець» Б.Черкас визначив форму «Дашкович». У різний час саме її використовували знані українські історики М.Грушевський, Д.Яворницький, Б.Бучинський, Я.Ісаєвич, також сучасні дослідники В.Смолій, Н.Яковенко, В.Щербак, Ю.Мицик, В.Горобець, Т.Чухліб, Я.Грицак, В.Брехуненко, В.Степанков, О.Руда, В.Масненко, В.Ластовський, Ю.Михайлюк.
Водночас частина істориків віддавала перевагу варіанту «Дашкевич». Насамперед — це представники діаспори В.Сенютович-Бережний, Д.Дорошенко, Н.Полонська-Василенко, О. Субтельний, А.Жуковський та ін. Їхній вибір треба пояснювати відчутним впливом зарубіжної історіографії, зокрема польської (Eustachy Daszkiewicz). До цієї когорти вчених варто зарахувати видатного українського історика польського походження В.Антоновича.

З огляду на зазначене, правильним в українській мові вважаємо вживання версії «Дашкович».

Юрій ПРИСЯЖНЮК,
директор НОЦ Українського козацтва Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, професор

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *