icon clock20.12.2023
icon eye473
Суспільство

Оркестрова родина поєднала покоління

Перші дні грудня стали святковими для жителів Старого Ковраю: 85 років творчої діяльності відсвяткував народний аматорський духовий оркестр сільського будинку культури, в якому з великим бажанням займаються діти місцевої школи та сусідніх сіл.

Керує оркестром, продовжуючи традиції попередників, професійний педагог, музикант із великим досвідом роботи Аркадій Однодворцев. Керівник присвятив своє життя музиці і є гарним прикладом роботи з дітьми та молоддю в невеликому селі. Адже, за його словами, ніякі сучасні технології не замінять живих звуків духових інструментів, які вже встигли для багатьох учасників стати подихом радості й найбільшим родинним захопленням.

Розпочав свою діяльність духовий оркестр, за словами збирачів історії колективу, в 1938 році. Тоді місцевий колгосп «Промінь» за високі досягнення в сільськогосподарському виробництві був премійований комплектом духових інструментів. Охочих навчитися грати виявилося чимало, в оркестр запросили Григорія Семеновича Сушка, який раніше грав у військовому оркестрі й розумівся на музиці. Приємно було бачити, що сільські чоловіки, палкі любителі духової музики, після трудового дня поспішали до сільського клубу на репетиції, опановували інструменти. І вже через деякий час, 6 листопада того ж 1938 року, відбувся перший виступ оркестру. В період війни його діяльність була припинена. Дев’ять музикантів пішли на фронт захищати рідний край, п’ятеро не повернулися додому з воєнних доріг. Настали важкі роки відбудови народного господарства, зруйнованого війною. І як було приємно, коли в цей час знову зазвучала музика. Це був перший післявоєнний оркестр у тодішньому Іркліївському районі. Керував ним колишній капельмейстер Ілля Сергійович Чернега. У 1957 році старшим оркестру був Іван Григорович Давиденко. З 1976 року музичний колектив очолив Іван Семенович Перепелиця, який понад 23 роки працював із сільський духовим колективом. За його керівництва, як результат плідної праці, в 1980 році оркестру було присвоєно високе звання народного. Відтоді колектив звучить як народний аматорський духовий оркестр. Вже 25 років поспіль його незмінним граючим керівником є Аркадій Однодводцев.

Багато гарних слів можна говорити про людей, які творили історію цього унікального оркестру. Та без залучення фінансового ресурсу тут не обійтися. Відрадно, що осторонь не стояло керівництво колишнього племзаводу, яке прагнуло підтримувати колектив у ті далекі роки. А вже протягом багатьох літ засновники СТОВ «Старий Коврай» — родина Душейків — взяла на себе всі витрати, опікується аматорським народним духовим оркестром, підтримує фінансово, аби й надалі оркестр залишався сільською родзинкою, плідно розвивався. Благодійники придбали частину нових музичних інструментів, закупили професійну звукопідсилювальну апаратуру для концертної зали. Виплачується заробітна плата керівнику оркестру, учасники отримують кошти за відвідування репетицій, участь у святкових заходах, виїзди на концерти, мистецькі конкурси. За 8 останніх років затрати на утримання такого духового оркестру сягають майже мільйон гривень.

Змінюються часи, приходять нові учасники, а любов до духової музики, що об’єднує й згуртовує, залишається назавжди. Представникам сучасного покоління, можливо, й вдивовиж зараз чути на вулицях села чи міста звуки живого оркестру, де десятки духових, народних і ударних інструментів віртуозять на класичні чи сучасні теми. Проте в Старому Ковраї популярність духового оркестру ніколи не спадала. За останні роки творчої діяльності колектив значно розширив репертуар, став постійним учасником культурно-мистецьких заходів різного рівня. За активну творчу позицію неодноразово нагороджувався грамотами. Випускники є фахівцями своєї справи, продовжують грати у професійних колективах. У виконанні оркестру звучать українські народні твори, козацькі пісні, патріотичні марші, ностальгічні мелодії, вальси, класичні та сучасні твори. Майже кожного року декілька оркестрантів у зв’язку із закінченням навчання в школі покидають колектив, та їхнє місце займають інші, й таких охочих не меншає. Нині в оркестрі двадцять два учасники, з них — шістнадцять дівчат. Та головне, що рівень виконання залишається високим, бо є бажання вчитися музиці. І ніякі карантини, відключення світла чи нинішня непроста ситуація в країні не стали цьому на заваді.

Під час ювілейного концерту глядачі з задоволенням поринули в чарівний світ музики, яку виконували юні та вже досвідчені й талановиті оркестранти. Про майстерність духового оркестру говорили зі сцени ведучі. А вітали ювілярів голова Іркліївської громади Анатолій Миколайович Писаренко, начальник відділу культури, молоді та спорту Ірина Василівна Куніца, староста Старого Ковраю Лілія Анатоліївна Пуренкова. Привітав учасників із 85-річним ювілеєм оркестру й почесний голова Асоціації «Незалежне об’єднання сільськогосподарських підприємств Чорнобаївського району» Петро Григорович Душейко. Він подякував керівнику Аркадію Однодворцеву за продовження музичних традицій, вручив грамоту за сумлінну працю, високий професіоналізм, пропаганду музичного мистецтва та з нагоди 85-річчя, подарував саксофон, у якому була необхідність.

Програму ювілейного концерту оркестру, в якому за ці роки грають цілі династії музикантів, поєднали українські мелодії, різні за складністю сучасні твори, популярні мелодії з кінофільмів, естрадні композиції. Особливого звучання додали виступи Дмитра Базила та Тимофія Робозьорова. Традиційно дарував пісенні твори соліст оркестру й виконавець Юрій Стеценко, який має 46 років музичного стажу в цьому колективі. Декілька годин колектив ділився своїм талантом, і тут слід віддати належне юним артистам. Після кожного музичного твору в залі зривалися гучні оплески, а на очах глядачів бриніли сльози, адже оркестрова родина поєднала різні покоління. Кожен із учасників отримував заслужені оплески. А це і є найвища нагорода — любов і вдячність шанувальників духової музики.

Ніна Семенова

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *