icon clock07.08.2024
icon eye34
Суспільство

Дім по Замковому узвозу: реставрація чи реконструкція?

У Черкасах працівники будівельної компанії «Надія» розібрали дах «будинку з грифонами» на Замковому узвозі. Дім реконструюватимуть.

Тим часом жителі міста і далі протестують проти будівельних робіт на історичній місцині. Зокрема, діє комітет захисту Замкового узвозу — у фейсбуці є сторінка комітету, що «об’єднує осіб, не згодних з планами поверхової житлової забудови Замкового узвозу, яка реалізовується владою та забудовником».

Громадський активіст Денис Гайда на своїй сторінці у соцмережі висловлює думку багатьох жителів міста: «Будинок з грифонами» має бути відреставрований. Будівля на Замковому узвозі має зберегти свій історичний вигляд. Без жодних надбудов додаткового третього поверху та підвищення висотності».

Побачивши, як розбирають дах, містяни в останній день липня подали на сайт міської ради петицію з проханням зупинити «реконструкцію однієї з небагатьох пам’яток історії та культури нашого міста, а саме «будинку з грифонами». «Анонсована забудовником реконструкція, на яку було отримано містобудівні умови та обмеження 27.05.2024, є нічим іншим, як підміною понять, оскільки попередньо вся публічна комунікація стосувалася саме дій реставраційного характеру. На думку авторів петиції, «допущено ряд порушень Закону України «Про охорону культурної спадщини». Зокрема, проєкт реконструкції націлений на зміну геометричних параметрів будівлі, що видно з паспорта об’єкта, — поверховості… Окрім того, сумнівним є право на здійснення реконструкції, навіть на умові приватної власності, у межах Черкаських берегових схилів».

Петицію за вечір підписали 724 громадян.

Тобто вони підтримують її вимоги, зокрема: «ініціювати службову перевірку по факту перевищення службових повноважень з боку працівників департаменту архітектури та містобудування щодо неправомірної видачі містобудівних умов та обмежень, як по вказаній ділянці, так і на інших історичних об’єктах», «дослідити законність здійснення реконструкції в межах заповідної території «Черкаських берегових схилів». Та, «зважаючи на суспільний резонанс і враховуючи очевидний інтерес громади у збереженні рекреаційного статусу землі… вжити всіх можливих заходів для повернення ділянки у користування громади по аналогії із Соборним парком, де громада за підтримки місцевої ради та її виконавчих органів змогла відновити повний контроль».

Після протестів черкащан через знесення даху «будинку з грифонами» співвласник компанії-забудовника Андранік Казарян виклав допис зі своєю позицією. Зокрема, він зазначає, що не розуміє, чому будівельні роботи викликали стільки обурень та що рішення провести реконструкцію будівлі було спільним — разом із громадськими активістами. «Якщо я припиню реконструкцію цього будинку зараз, що з ним буде? Він розвалиться. Рано чи пізно, — аргументує він. — Реконструкція коштує утричі дорожче, ніж нове будівництво на цьому місці. Але я дав обіцянку реконструювати будинок. І я її дотримуюсь — зберігаю будинок і вкладаюсь у відновлення його, щоб він справді залишився пам’ятником історії, а не розваленою руїною. На знак «вдячності» я отримую багато негативу».

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко лайкнув (поставив уподобайку) під цим дописом Андраніка Казаряна.

Читайте також: Суд заборонив забудовувати Замковий узвіз

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *