Масовий літ квітневих мух, котрі насправді — комарі

Цього року всюди повно дивних чорних мух, як кажуть про них в народі. Причому, вони масово падають під ноги й гинуть. Це муха чорна або квітнева, котра насправді не зовсім муха, бо належить до родини комарів-товстоніжок — а саме товстоніжка марка (Bibio marci). Про це розповідає нашим читачам Ольга ЗУБЕНКО, кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології, екології та агротехнологій Черкаського національного університету ім.Б.Хмельницького.

Відсотків 50 товстоніжок — шкідники сільськогосподарських культур: люцернова, сливова, льонова й інші. Цей же вид — муха квітнева — шкоди не чинить, хіба що в тих випадках, коли в теплицю вносять лісову землю з листям, а заодно і з личинками товстоніжки марка, бо вони живляться перепрілим листям. У теплиці звичних харчів для них не вистачає, тому вони можуть під’їдати коріння розсади, передусім томатів. Личинки можуть потрапити й на город із компостом — у нього самки теж відкладають яйця. Личинки товстоніжки розміром 7-8 міліметрів, колір брудно-сіруватий, залежить від кольору субстрату, яким живиться. Для природи користь личинок квітневої мухи значно більша, ніж імовірна шкода: розкладаючи рослинні рештки, вони сприяють утворенню гумусу.

Доросла товстоніжка марка з’являється з лялечки у квітні й харчується нектаром. Особливо полюбляють ці комахи квіти плодових, кісточкових. Тобто жодної шкоди. А такий спалах чисельності квітневої мухи цього року пов’язаний з тим, що весна волога, і якщо звичайної сухої жаркої весни відсотків 50 лялечок висихає, гине, то цього року вони успішно вижили. Живе доросла особина в середньому до двох місяців, — поінформувала Ольга Зубенко.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *