icon clock01.04.2024
icon eye31
Суспільство

Мальовані миски як відображення космології українців

Археологічні знахідки свідчать не лише про матеріальну культуру давніх людей, а й відображають їхній духовний світ. Мальовані миски кінця XVIII століття, виявлені у 2023 році під час археологічних розкопок у м.Черкаси, — яскравий приклад цього. Більшість мисок були знайдені у заповненні котловану напівземлянки, де мешканці Подолу скидали побутове сміття, переважно уламки керамічного посуду.

З тисяч фрагментів кераміки було віднайдено понад два десятки мальованих мисок виробництва українських гончарів ранньомодерної доби.

Орнамент був дуже різноманітним, від монохромної описки до різноколірного розпису. Центральним елементом композиції майже завжди було «дерево життя», зірка-Хрест або квітка-Сонце. Елементи орнаменту на бортиках мисок можуть символізувати воду та Вселенський Океан.

Ці миски використовувалися під час урочистих подій, таких як свята, іменини, хрестини та весілля. Вони займали почесне місце на стіні світлиці українських хат, на спеціальній полиці або шафці, яка називалася «мисником».

Миски з черкаського Подолу незабаром знайдуть своє місце в експозиції Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини. Науковцям залишається встановити їхнє походження: мальовані миски можуть бути з різних гончарських осередків Наддніпрянщини (з головківського, сунківського, канівського, дибинецького, васильківського чи інших). Або навіть з черкаського, який ще майже невідомий сучасним історикам та етнографам.

За інформацією Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини. Роботи проводилися Черкаською експедицією Інституту археології НАН України (керівник – Дмитро Куштан).

Читайте також: “Трипільська культура”: у заповіднику відновили екскурсії

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *