Вознесенському — три сотні літ

Поселення, як і люди, мають свої біографії, а відтак і відзначають ювілеї. Цьогорічний, на жаль, уже третій воєнний рік, став ювілейним для чималенького села з виразною духовно-оптимістичною назвою Вознесенське: йому минає вже 300 років.

Загальне й особливе

Вознесенське привільно розкинулося на погорбленій рівнині центральної частини Золотоніського району за 16 км від райцентру обабіч річки Сухий Згар (доплив Золотоношки). Віднедавна село стало центром однойменної територіальної громади, а найближчими сусідами є підпорядковані їй село Богуславець, а також селища Пальміра, Степове й Канівщина. Загальна площа Вознесенського — 543 га, тут 25 вулиць і 11 провулків, а назви сільських кутків віддзеркалюють історію та особливості територіальних складових: Гайок, Гуляй-Поле, Ледачий Хутір, Лиса Гора, Приблудний, П’ятихатки, Церковний.

Нині в селі налічується 1285 господарств із населенням 2045 жителів. За останні п’ять років людність зменшилася на 290 мешканців. Та це й не дивно, адже природний приріст має стабільно від’ємні показники. Наприклад, торік народилося лише шестеро, а прощальну панахиду справили аж по 59 вознесенцях. Не додає оптимізму й міграційний рух: тоді як до села в 2023 році прибуло 28 нових жителів, натомість вибуло 40. Лише 17% населення Вознесенського становлять молоді люди віком до 35 років, а з іншого боку понад 29% — пенсіонери. Найпоширеніші прізвища в цьому селі — Бондаренко, Ворона, Денисенко, Діхтяренко, Дробот, Макаренко, Чорнобай.

У Вознесенського є 10 стовідсоткових тезок. Ще 48 поселень носять однокореневу назву.

Далека минувшина

Сліди життя на території села відомі ще з прадавніх часів (тут виявлено кургани доби бронзи та поховання ранньослов’янського періоду). Офіційне ж народження населеного пункту належить уже до подій нового часу: перша писемна згадка про нього датується 1724 роком. Як засвідчують історичні джерела, генерал-квартирмейстер

Ф. фон Штофель купив тоді біля річки Сухий Згар чималий шмат землі й заселив його селянами (на 1731 рік — 15 дворів). Невдовзі заснована генералом осада отримала назву «Слобідка над річкою Згар», пізніше — Штомпелівка (Стемпелівка), від народного варіанту прізвища засновника. Вже в другій половині ХVІІІ ст. село прибрало новітню назву Вознесенське, хоча місцеві ще довго називали його Штомпелівкою. Назва села походить від церкви Вознесіння Христового.

У 1751 році Штофель продав свій вознесенський маєток військовому товаришеві Д.Білусі. З описів Київського намісництва дізнаємося, що наприкінці ХVІІІ ст. у Вознесенському налічувалося вже 96 дворів із населенням 392 жителі, які всі були залежними від поміщика. В наступному столітті разом із Білухами-Кохановськими, які володіли 1000 десятин землі, власницею значної частини тамтешніх земель стала графиня У.Капніст (1600 десятин). До речі, певний час у селі мешкав відомий своїми революційними поглядами О.Капніст — приятель Т.Шевченка.

У пореформений час швидкими темпами зростала людність Вознесенського, яке набуло статусу волосного центру. На 1910 рік у селі налічувалося 283 двори з населенням майже 1600 жителів. Селяни страждали від малоземелля: на двір пересічно припадало лише 2,2 десятини. Тоді вознесенці засіяли 100 десятин жита, 160 — ярої пшениці, 58 — вівса, 10 — конопель, а 71 десятину відвели під городину. Селяни утримували 45 коней, 276 голів ВРХ, 193 вівці та різноманітну птицю. У селі працювало 11 вітряків, дві олійниці, кузня, гуральня, дві крамниці й дві корчми. Пожвавленню економічного життя Вознесенського сприяло спорудження наприкінці ХІХ ст. вузькоколійки та відкриття поруч із селом залізничної станції Пальміра.

Духовним центром села стала церква Св.Вознесіння, а в 1871 році відчинила свої двері для місцевої малечі земська початкова школа. Утім загальний рівень писемності вознесенців був низький — 28% (серед жінок — менше 8%).

У 1876-му розпочалася літературна діяльність уродженця Вознесенського, відомого поета й перекладача К.О.Білиловського (цьогоріч у березні минуло 165 років від дня його народження).

Двадцяте століття

У революційному 1917-му вознесенці розгромили маєток та спалили палац графа Д.Капніста. З початком радянської доби село на деякий час втратило свою історичну назву й було перейменоване на Луначарське. Проте ця новація не прижилася, й уже через два роки повернулося попереднє ймення. У 1920 році Вознесенське стало центром сільської ради з підпорядкуванням 3 сіл, 5 хуторів і станції Пальміра. Перепис середини 1920-их років зафіксував у селі 327 дворів із населенням 1539 жителів (734 чоловіки, 805 жінок).

На хвилі суцільної колективізації в 1929 році вознесенці об’єдналися в колгосп ім.Сталіна (згодом — ім.Р.Люксембург), а сільськогосподарською технікою це господарство забезпечувала Пальмірська МТС. У голодні 1932-1933 роки у Вознесенському демографічні втрати були мінімальними, що пояснюється близькістю до залізничної станції та наявністю в селі пункту прийому зерна. Утім, під страшні жорна сталінських репресій потрапили десятки вознесенців, серед них — родини Василенків, Калашників, Неліп, Саранчів, Цьопок, Шаманських та інші.

Понад 700 вознесенців стали учасниками війни з нацистськими загарбниками. Мужність і героїзм 365 фронтовиків із Вознесенського відзначено бойовими орденами та медалями, 324 загинули у вирі страшного лихоліття.

У 1950 році господарства Вознесенського об’єдналися в єдиний колгосп-гігант «Червоний прапор». Упродовж понад трьох десятиліть вознесенський колгосп незмінно перебував серед аграрних лідерів краю. Стабільні виробничі показники демонстрували й місцеві хлібоприймальне підприємство, хлібопекарня та сортодільниця. Стали до ладу нові приміщення середньої школи та будинку культури.

В ті успішні для Вознесенського роки орденами за звитяжну працю були нагороджені бригадир рільників М.М.Дробот, ланкові М.М.Минченко та Н.А.Макаренко, тракторист Г.Ю.Скороход, газоелектрозварювальник С.С.Герасименко, водії С.В.Бузирьов і М.М.Кир’яченко, голова правління колгоспу І.П.Овча­ренко, голова сільради Я.П.Макаренко.

Вознесенське: сьогодення

У 1990-их сільгосппідприємство не витримало нещадних ударів ринкової стихії й розпалося. Натомість утворилися ДП «Золотоніський маслоробний комбінат» і СТОВ «Вознесенське». Нині базовим сільгосппідприємством є СТОВ «Придніпровський край». Працюють і фермерські господарства О.В.Журби, В.М.Заболотнього та «Дарія-8».

На початку нинішнього століття стала до ладу перша черга філіалу потужного зернотрейдера Миколаївського ТОВ СП «Нібулон». Це — сучасний автоматизований і механізований комплекс із приймання та зберігання зерна. Завдяки введенню в дію цього підприємства створено близько 80 робочих місць.

Вознесенські діти навчаються в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів, відомій славними традиціями. Понад 25 років цей навчальний заклад очолював знаний ентузіаст шкільництва А.Й.Борщенко. Педколектив пишається тим, що в його складі є заслужений учитель України В.М.Макаренко, який навчає учнів рідної мови й літератури. У школі розгорнута експозиція започаткованого ним етнографічного музею.

Відомі люди

Почесним званням матері-героїні відзначено В.М.Бойко, В.І.Дерев’янко, Т.М.Коткову, Г.Д.Блізніцову. Віруючі жителі села розділені на дві конфесії. Тут діють парафія Православної церкви України й община Євангельських християн-баптистів.

Уродженцями села є кандидати технічних наук С.В.Іванченко та В.С.Шепель, кандидат економічних наук Р.В.Тихенко, кандидат юридичних наук Т.О.Кісіль. У Вознесенському пройшли дитячі та юнацькі роки відомого актора театру і кіно, народного артиста України В.М.Дудника.

Чимало вознесенців зреалізували свої творчі здібності в рідному селі. В.Д.Чорнобай — відомий садівник, П.Я.Павленко був знаним майстром різьби по дереву, а сестри Євдокія, Катерина та Поліна Степанчуки — авторитетними знавцями пісенного фольклору. Закохані в поетичне слово й самі володіють гострим пером місцеві автори В.М.Денисенко і Ю.С.Зубаньов.

На відповідальній посаді заступника завідувача відділу з питань звернень громадян Верховної Ради України впродовж тривалого часу працював О.Б.Кочерга. Керівні посади обласного та районного рівня обіймали уродженці села С.І.Гончар, В.П.Саранча, П.М.Степанчук та ін. Гендиректором лізингової компанії ЗАТ «Укріккомліз» працював О.С.Зубаньов. Райвідділ внутрішніх справ очолювали В.І.Мамчич і О.М.Нижник, а А.Г.Снісар багато років керував державтоінспекцією Черкаської області.

Бойовими орденами відзначена мужність учасників міжнародних воєнних конфліктів М.Ф.Зорі та М.І.Ясира (посмертно). Лицарем орденів Богдана Хмельницького 2 і 3-го ступенів став А.В.Дудник.

Нині Вознесенське, як і вся наша країна, перебуває в суворих реаліях війни з російськими агресорами. Близько 70 вознесенців захищають священні рубежі незалежної України. На жаль, під час проведення антитерористичної операції на Донбасі обірвалися молоді життя В.І.Жиденка та В.Д.Хорошковського. Від початку повномасштабної агресії рф проти України загинули 10 уродженців Вознесенського, зокрема: сержант Ю.В.Онищенко, молодший сержант С.С.Кондрашов, солдати С.С.Ажнакін, О.А.Дерев’янко, Є.В.Назаренко, С.І.Правда, С.О.Смірнов, С.О.Хабло, І.М.Чорнобай, А.А.Юрченко. Більшість із них нагороджені орденами «За мужність» 3-го ступеня та медалями (посмертно).

Попри нинішні негаразди й страшні втрати, вознесенці сповнені оптимізму, життєвої снаги й віри в Перемогу над знавіснілим ворогом.

Із роси й води, село-ювіляре!

Григорій ГОЛИШ, директор НБ ім.М.Максимовича ЧНУ ім.Хмельницького, голова Золотоніської районної організації НСКУ

Читайте також: Золотоніському району виповнилося 100 літ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *