icon clock04.09.2024
icon eye26
Суспільство

Неймовірна спека пришвидшила збирання пізніх культур

Ще ранкова пора, а сонце з небес уже посилає на землю свої пекучі промені. Під палючим світилом остаточно хиляться ниць пожухлі трави на крутосхилах над Тікичем, сохнуть чагарники, починає жовкнути листя на деревах. А горизонт ховається в мареві, якому додає тьмяної непрозорості пилюка, піднята технікою на полях. Полуденних 33-35 градусів було й позавчора, і вчора, сьогодні й буде завтра та післязавтра. Від надзвичайно високої та неймовірної тривалої спеки почорнів соняшник і пожовкла кукурудза, посохли просо й гречка, без десикантів і дефоліантів зажовтіла й скинула листя соя. Бо окрім рекордно тривалої високотемпературної спеки царює породжена нею ґрунтова засуха. Земля на полях і в городах вкрилася широчезними тріщинами завглибшки до метра. Літо високосного року продовжує породжені ним аномалії та б’є неймовірно високі рекорди, які будуть надовго в пам’ятку хліборобам. Та й не лише їм.

Олександра Бугай: «Масової молотьби соняшнику в серпні — не пам’ятаю»

Курява над полями з’являється там, де йде збирання сої та соняшнику. Бо й перша, й друга культури під нещадним палючим сонцем дозріли дочасно, їхні рослини посохли від спеки набагато раніше від звичайних строків. Я запитав засновницю СФГ «Яблуневий цвіт», що в селі Філіція на Маньківщині, Олександру Бугай: чи пам’ятає вона такі ранні жнива на соняшникових плантаціях у попередні роки?

— Отакої масової молотьби соняшнику в серпні за моєї пам’яті не було, — відповіла Олександра Дмитрівна. — А це ж по всіх сусідніх районах і селах у другій половині серпня розгорнувся масовий обмолот соняшнику. Завдяки тому, що комбайни — потужні, то практично більшість господарств за якихось чотири-п’ять днів на соняшникових плантаціях віджнивувалися. Подібного в наших краях у серпні не спостерігалося.

Ці хліборобські міркування Олександри Бугай цілком співпадають із думками всіх ветеранів агропідприємств області. Бо, дійсно, Черкащина ще не знала такої неймовірної тривалої спеки до 40 градусів та викликаного нею початку масової молотьби провідної олійної культури. Збиральні роботи розпочалися в небувало ранні серпневі строки й уже завершено на полях у багатьох агропідприємствах Шевченкового краю.

З дешевої рибки гарної юшки не буває

— У СФГ «Яблуневий цвіт» цьогоріч було посіяно два гібриди соняшнику, — розповідає голова СФГ Анатолій Бугай. — Обидва вони — закордонної селекції, характеризуються гарною врожайністю за невибагливості до погодних умов. Посіяли ми їх у більш-менш ранні строки й не прогадали. Але на одному полі застосовували засоби захисту рослин (точніше — гербіцид) провідної європейської фірми, а на іншому — азійського виробника, що мав таку ж характеристику, але значно нижчу ціну. І вийшло, як у тій приказці про дешеву рибку. Бо абсолютної перемоги над бур’янами в другому варіанті не одержали та, як результат, — недоотримали на кожному гектарі десь по 8 центнерів зернят. Бо бур’яни геть не знищились і соняшник утворив менші кошики, в них було й дрібніше насіння. Це ще раз наштовхнуло на істину, що не лише високо­врожайні сорти та гібриди треба сіяти, а й путні засоби захисту рослин купувати, економити в цій царині не слід.

Кукурудза радує гарними качанами

Механізатор Мирон Юркуц подрібнює стебла соняшнику.

Поля між селами Філіція та Попівка давно не бачили дощу. Але іншу пізню культуру — кукурудзу — виручило те, що про неї в СФГ «Яблуневий цвіт» подбали так, як слід. Мається на увазі те, що і сіяли в кращі строки, й ґрунт заправили та поточний обробіток забезпечили згідно з технологіями вирощування. Отож качаниста — не низькоросла, на більшості стебел — по два великих качани. Зерно в них — крупне, виповнене. Звичайно, літня неймовірна спека прискорила як ріст, так і дозрівання качанистої. За таких умов не далеко й до збирання.

А поки господарство обробляє площі, звільнені з-під соняшнику. Тут працюють агрегати, які подрібнюють стебла, дещо розпушують поверхню ґрунту. Загалом же «Яблуневий цвіт» очікує, як і всі хлібороби, на довгожданий дощ, який зволожить поля й створить сприятливі умови для осінньої сівби. Бо лани для висіву пшениці готові, але там, як і скрізь, — ґрунтова засуха. А до сівби озимини не такі вже й далекі терміни, тож майбутньому пшеничному лану потрібно дощу. Та ще й гарного, та й не одного.

Василь МАРЧЕНКО, фото автора. с.Філіція Уманського району

Читайте також: Найбільше на Черкащині посіють кукурудзи, соняшнику та сої

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *