icon clock28.02.2024
icon eye44
Суспільство

Керсетки вдягали модні українки сотню років тому

У фондовій збірці Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника зберігаються керсетки в стилі бароко, які в Україні називаються корсетками або керсетками. Про них розповіла на сторінці заповідника старший науковий співробітник Заповідника Олена Райкова.

Опис цього одягу дає український етнограф Олекса Воропай. Він пояснює, що корсетка надягається поверх сорочки на верхню частину тіла жінки або дівчини. Корсетка зшита з тонкої вовняної тканини, оксамиту або шовку, має підкладку, відсутні рукави й комір, і закріплюється на талії. Дівочі корсетки зазвичай є гладкими, а жіночі мають складки, які називаються “вусами”. Ці складки, яких може бути п’ять або сім, надають одягу пишності й легкості барокового стилю.

У Заповіднику зберігаються керсетки з різних місцевостей — Корсуня, Бровах, Квіток, Нетеребки, Сахнівки. Вони зшиті з однотонного ситцю, сатину, а також з вовни з виразним малюнком або рельєфом, а також з плису. Усі керсетки мають підкладку з кольорового ситцю або домотканого полотна, щоб зберігати форму.

У колекції є керсетки різних кольорів, таких як чорний, синій, червоний, фіолетовий, малиновий і бордовий. Також є весільна керсетка, в якій у 1926 році Мар’яна Сіренко з Нетеребки вийшла заміж.

Керсетки зазвичай мають не приталений передній пояс і розширені “вусами” ззаду від талії. Цей крій є витонченим і практичним, дозволяючи носити одну і ту саму керсетку навіть під час вагітності, оскільки окремого одягу для вагітних не шили.

Більшість керсеток у колекції є старими, зношеними й потертими. Тканини вицвіли від часу. Це свідчить про те, що цей одяг довго носили й дбайливо лагодили. Здається, що селянські жінки зазвичай не мали багато керсеток.

“Укотре переконуємося, що українки були дбайливими, практичними й мали смак, поєднуючи в одязі простоту, витонченість і «легкість барокового стилю», — пише Олена Райкова.

Читайте також: Рекорд: найстаршій жительці області — 106 років

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *